Andrei Cordea a dat startul petrecerii după FCSB – Viking 3-1: „E cel mai bun moment din cariera mea!”. Titlul, următorul obiectiv după calificarea în grupele Conference League

Iulian Focșăneanu Publicat: 25 august 2022, 22:19

Andrei Cordea a dat startul petrecerii după FCSB – Viking 3-1: „E cel mai bun moment din cariera mea!. Titlul, următorul obiectiv după calificarea în grupele Conference League

Andrei Cordea a dat startul petrecerii după FCSB - Viking 3-1

Andrei Cordea, bucurie după un gol marcat de FCSB / SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

FCSB a învins-o incredibil pe Viking, scor 3-1, şi s-a calificat in extremis în grupele Conference League. Edjouma, Cordea şi Radunovic au fost eroii echipei lui Nicolae Dică într-o seară memorabilă pentru fotbalul românesc. Andrei Cordea a avut o primă reacţie.

Malcom Edjouma a deschis scorul în minutul 3, iar Andrei Cordea a înscris după pauză, în minutul 54. Meciul din Norvegia era pe punctul de a intra în prelungiri, la scorul de 2-1. Totuşi, în momentul 90+3, la ultima fază, arbitrul a acordat penalty după ce Florinel Coman a fost faultat în careu. Risto Radunovic a marcat şi a semnat o victorie uriaşă!

Andrei Cordea a dat startul petrecerii după FCSB – Viking 3-1

Cred că este cel mai bun moment din cariera mea. De când a venit Mister s-a văzut o schimbare. Încă de la Bucureşti ne gândeam doar la victorie, mă bucur că am reuşit să ne calificăm. Primul an pentru mine a fost foarte greu, a fost ca un an de acomodare. Acum nu mai era nicio scuză, trebuia să ajut echipa cu pase de gol, să îmi ajut echipa să câştige.

Le mulţumesc foarte mult suporterilor care au venit la stadion, ne-au suţinut. Nu erau neapărat stelişti, erau români. El a venit de o lună la noi şi e foarte fericit. Bineînţeles, nu ştim ce adversari avem.

La titlu avem şanse foarte mari, suntem o echipă foarte bună, din nimic am reuşit să intrăm în grupe. Suntem o echipă omogenă şi trebuie să câştigăm neapărat. Suntem jucători cu calitate, probabil o să mai vină jucători.

Cred că toţi am avut un avantaj cu sinteticul, când am fost juniori numai pe sintetic am jucat. Suntem fotbalişti cu clasă. Bineînţeles că urmează petrecerea, este o calificare pe care ne-o dorim foarte mult. Nu ne bucurăm prea mult pentru că duminică avem un alt meci important„, a declarat Andrei Cordea la Pro Arena.

Câți bani au obținut FCSB și CFR Cluj după calificarea în grupele Conference League

S-a aflat câţi bani au câştigat FCSB și CFR Cluj pentru calificarea în grupele Conference League. România are cel puțin două reprezentante într-o competiție europeană.

Pe lângă performanța răsunătoare de a evolua în grupele unei competiții europene, echipele din Liga 1 mai au un motiv pentru a sărbători calificarea. UEFA pune la bătaie premii uriașe pentru cluburile care reușesc să treacă de play-off.

FCSB și CFR vor încasa câte 2,94 milioane de euro pentru calificarea în grupele Conference League. Cele două echipe românești avea deja asigurate câte 550.000 de euro pentru parcursul până în play-off.

Sumele oferite de UEFA vor continua să crească odată cu intrarea în grupe.

• campioana: 2 milioane de euro

FCSB şi CFR Cluj au obţinut calificări dramatice în grupele Conference League.

Înscrie-te AICI pentru a câștiga două bilete la FCSB – Hermannstadt!

18
23:57
PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale
18
23:50
„Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali
18
23:45
„Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!”
18
23:38
„Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1!
18
23:14
Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale
18
23:12
„Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei
18
22:47
Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!”
18
22:41
„E dureros!” Alex Chipciu și-a turnat cenușă în cap după ce și-a dat autogol în Oțelul – U Cluj! A vorbit și despre noul obiectiv
18
21:55
„Mulți patroni încearcă să îl imite” Ovidiu Burcă, laude la scenă deschisă pentru Gigi Becali! A spus și de ce are succes FCSB
18
21:43
Oţelul – Corvinul este finala Cupei României! Gălăţenii s-au calificat după un autogol marcat de Chipciu în minutul 90