Închide meniul

Ce nu s-a văzut la TV! Ce au pățit Octavian Popescu și Andrei Cordea în Viking – FCSB 1-3

Alexandru Ivan Publicat: 26 august 2022, 18:31

Ce nu s-a văzut la TV! Ce au pățit Octavian Popescu și Andrei Cordea în Viking – FCSB 1-3

Andrei Cordea, alături de Octavian Popescu / Hepta

Octavian Popescu și Andrei Cordea s-au dat cap în cap în meciul Viking – FCSB 1-3, în care roș-albaștrii au obținut calificarea în grupele Conference League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

S-a întâmplat în timp ce Cordea și Octavian Popescu celebrau golul marcat de fostul jucător de la Academica Clinceni, care a readus-o pe FCSB în avantaj pe tabelă.

Octavian Popescu și Andrei Cordea s-au dat cap în cap în Viking – FCSB 1-3

Andrei Cordea a postat o fotografie pe Instagram cu “incidentul” prin care a trecut alături de Octavian Popescu. Din emoji-urile folosite de Cordea, pare că lovitura i-a durut puțin pe jucătorii de la FCSB.

Sursa: Instagram Andrei Cordea

Cu 3-1 a câștigat FCSB returul cu Viking. Golurile roș-albaștrilor au fost reușite de Edjouma ‘2, Cordea ’54 și Radunovic ’90+4.

FCSB n-a mai jucat în grupele unei competiții europene din sezonul 2017-2018, când a participat în Europa League, reușind calificarea în „primăvara europeană”, tot cu Nicolae Dică pe bancă.

Reclamă
Reclamă

Cine sunt West Ham, Anderlecht și Silkeborg, adversarele FCSB-ului din „grupa morții” din Conference League

Sorții nu au ținut cu FCSB la tragerea la sorți a grupelor Conference League, unde au trimis-o într-o grupă cu West Ham, Anderlecht și Silkeborg.

West Ham este de departe favorită la primul loc în grupă. Echipa londoneză are un lot cotat la aproape 400 de milioane de euro. Gruparea pregătită de David Moyes a ajuns în semifinalele Europa League în stagiunea precedentă și a terminat pe poziția a șaptea în Premier League.

Cel mai valoros jucător de la West Ham este englezul Declan Rice, căpitanul echipei, cotat la 80 de milioane de euro. Cehul Tomas Soucek e evaluat la 45 de milioane de euro, englezul Jarrod Bowen e cotat la 42 de milioane de euro.

Reclamă

Antrenorul David Moyes, în vârstă de 59 de ani, o pregătește pe West Ham din decembrie 2019. De-a lungul carierei le-a mai pregătit pe Sunderland, Real Sociedad, Manchester United, Everton și Preston.

West Ham a început slab actuala stagiune din Premier League, având trei înfrângeri din tot atâtea meciuri. Londonezii s-au mai întâlnit de două ori cu o echipă românească, pe Astra, în preliminariile Europa League, și au pierdut de fiecare dată.

FCSB luptă cu Anderlecht pentru locul secund

Dacă West Ham vine din galaxia bogaților, Anderlecht este, pe hârtie, adversarul cu care FCSB își va disputa poziția secundă în grupă.

Anderlecht e cea mai de tradiție formație din Belgia, însă nu a mai câștigat campionatul intern de cinci ani. În sezonul trecut a terminat pe poziția a treia, în spatele rivalelor Club Brugge și Royale Union.

Lotul lui Anderlecht are o valoare de 88 de milioane de euro. Cel mai valoros jucător este puștiul portughez Fabio Silva, în vârstă de 20 de ani, cotat la 15 milioane de euro. Acesta e împrumutat de la Wolves, după ce englezii au plătit pentru el peste 40 de milioane de euro ca să-l ia de la Porto.

Decarul Yari Verschaeren, 21 de ani, este cotat la 13 milioane de euro. Sebastiano Esposito, 20 de ani, e împrumutat de la Inter Milano.

Antrenorul Felice Mazzu, în vârstă de 56 de ani, le-a mai antrenat pe Royale Union, Genk și Charleroi.

Silkeborg, lot mai slab decât al FCSB-ului

Silkeborg este cel mai accesibil adversar al FCSB-ului, pe hârtie. Danezii au lot cotat la 11 milioane de euro, în comparație cu cele 33 de milioane de euro, atât cât valorează echipa vicecampioanei României.

Cel mai valoros jucător al danezilor e mijlocașul Sebastian Jorgensen, cotat la două milioane de euro.

Antrenorul Kent Nielsen, în vârstă de 60 de ani, o pregătește pe Silkeborg din iulie 2019.

Silkeborg a terminat pe locul șase în sezonul precedent în Danemarca.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
15:59

LIVE SCOREPortugalia – Spania (22.00) Ibericii se bat pentru trofeul Nations League. Germania – Franţa se joacă ACUM

15:58

LIVE TEXTMeciul de retragere al Cristinei Neagu. Home Legends – World Stars, la Sala Polivalentă

15:57

Cristina Neagu, emoţionată înaintea ultimului meci al carierei: “Nici nu am putut să dorm azi-noapte”

15:55

Noi probleme pentru Neymar! Starul brazilian s-a infectat cu COVID-19

15:32

Cornel Dinu nu a avut milă de tricolori! Nu l-a menajat pe Mircea Lucescu: “1-2 mincinos”

15:01

“Excepţional” Dan Şucu a dat verdictul, după ce Nicolae Stanciu a semnat cu Genoa: “1,3 milioane de români îl aşteaptă”

1 VIDEOAustria – România 2-1. “Tricolorii” lui Mircea Lucescu, al doilea eşec în preliminariile World Cup 2026 2 Cum arată clasamentul în grupa României, după înfrângerea din Austria, în preliminariile World Cup 2026 3 Video“Trebuia să schimbe mai devreme Mircea Lucescu?” Răspunsul autorului golului cu Austria, Florin Tănase! 4 Video“Poate eu am greşit” Mircea Lucescu ştie de ce România a pierdut în Austria: “Nu trebuia să fac asta” 5 EXCLUSIV“Nu mă mai întorc la Inter” Ce i-a transmis Marko Arnautovic lui Cristi Chivu după Austria – România 2-1! 6 Mihai Stoica, mesaj dur pentru Florin Talpan! L-a atacat după decizia ÎCCJ, cu privire la palmaresul Stelei
Citește și