Fază controversată în Farul – HJK Helsinki! Rivaldinho a fost trântit în careu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue

Valentin Pîrcălabu Publicat: 24 august 2023, 20:47

Fază controversată în Farul - HJK Helsinki! Rivaldinho a fost trântit în careu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue

Captură Pro Arena

Fază controversată în Farul – HJK Helsinki! Rivaldinho a fost trântit în careu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Atacantul brazilian al campioanei degeaba a cerut penalty.

În minutul 30, Rivaldihno a fost busculat în careu de Ollila, dar arbitrul Philip Farregia a decis că nu a fost nimic neregulamentar.

Fază controversată în Farul – HJK Helsinki

Arbitrul a lăsat jocul să continue, spre disperarea lui Rivaldihno care a solicitat cu insistenţă o lovitură de pedeapsă. Reluările au arătat că atacantul celor de la Farul a fost trântit în careu de adversarul său.

Miza financiară este una extrem de importantă pentru campioana noastră. În conturile Farului vor intra aproape 3 milioane de euro, dacă echipa lui Hagi va ajunge în grupele competiţiei.

Chiar dacă a trecut de trei tururi preliminare în Conference League, Farul nu stă strălucit în Liga 1, acolo unde a înregistrat trei eşecuri consecutive, fiind pe locul 10. De partea cealaltă, HJK e pe 2 în Finlanda, cu 40 de puncte după 20 de etape disputate.

Constantin Budescu, starul lui Gică Hagi

Constantin Budescu a ajuns la Farul după despărţirea de Petrolul, chiar în timpul preliminariilor. El a marcat deja două goluri pentru clubul lui Gică Hagi.

„Este o provocare pentru mine. Este prima oară când joc în această competiție și ar însemna foarte mult pentru mine, cât și pentru club să ne calificăm în grupe. Ar fi ceva istoric pentru noi. Sper să marcăm. Că voi marca sau un coleg, nu mai contează. Important e să marcăm și să câștigăm.

Nu știu dacă este un secret al lui Gică Hagi că reușește să ne mobilizeze. Pune foarte mult accent pe fotbal, pe jocul cu mingea, să avem posesia și să avem noi inițiativa”, a spus Constantin Budescu, citat de sport.ro.

0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” 29
23:52
Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!”
29
23:50
VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship
29
23:41
„Nu trebuie să acordăm atenţie rezultatelor” Bogdan Lobonţ, reacţie surprinzătoare după Rapid – Universitatea Craiova 1-2
29
23:36
Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Rapid: „E imposibil să câştigi aşa campionatul”! Sfatul pe care i l-a dat lui Dan Şucu!
29
23:00
Corona Braşov a scris istorie în voleiul românesc şi a câştigat titlul naţional
29
22:57
Scene halucinante după Rapid – Universitatea Craiova 1-2! Iacob a sărit să îl bată pe un suporter! Reacţia lui după incident
29
22:46
Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid în prelungiri şi a urcat pe locul 2 în play-off! Cum arată acum clasamentul
29
22:37
Cum a fost surprinsă Diana Şucu după golul lui Rapid, în timp ce Daniel Niculae îl îmbrăţişa pe Dan Şucu
29
22:35
Rafael Nadal s-a calificat în optimi la Madrid. Gest de mare campion al „Matadorului”