Laurenţiu Reghecampf, victorie uriaşă în Conference League. Jucătorii românului au primit gol la ultima fază în Neftchi Baku – Rapid Viena 2-1

Iulian Focșăneanu Publicat: 4 august 2022, 22:19

Reacţia oficialilor lui Neftchi Baku, după scandalul dintre Laurenţiu Reghecampf şi Anamaria Prodan

Laurenţiu Reghecampf / Profimediaimages

Neftchi Baku – Rapid Viena 2-1

Victorie importantă pentru Laurenţiu Reghecampf

Laurenţiu Reghecampf a obţinut o victorie uriaşă în meciul Neftchi Baku – Rapid Viena, scor 2-1, în prima manşă din turul 3 preliminar al UEFA Conference League. Antrenorul român a făcut un pas important spre calificarea în play-off.

Jucătorii lui Reghe porneau cu şansa a doua în duelul cu austriecii. Chiar şi aşa, au reuşit să deschidă scorul chiar înainte de pauză. Israelianul Ataa Jaber a marcat în minutul 43, pe stadionul din Baku, cu un şut deviat.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL DE 1-0!

Laurenţiu Reghecampf, victorie uriaşă în Conference League. Neftchi Baku – Rapid Viena 2-1

După o oră de joc a înscris şi mijlocaşul american venit gratis de la Anderlecht, Kenny Saief. A profitat de o serie de gafe ale defensivei adverse.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL DE 2-0!

În minutul 90+5, oaspeţii au reuşit să înscrie un gol care le dă speranţe înaintea returului. Fostul golgheter al lui St. Pauli, Guido Burgstaller, a marcat şi s-a bucurat la maximum alături de coechipieri.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL DE 2-1!

Echipa lui Laurenţiu Reghecampf s-a impus totuşi cu 2-1 şi are o şansă importantă de a se califica în play-off-ul Conference League. Returul este programat peste o săptămână, la Viena. Dacă va rămâne în competiţie, Reghe se va lupta pentru prezenţa în grupe cu câştigătoarea „dublei” Vaduz – Konyaspor.

Laurențiu Reghecampf, calificare miraculoasă în turul 3 preliminar din Conference League

Reghecampf a condus-o pe Neftchi Baku către o „remontada” senzațională în fața ciprioților de la Aris Limassol. Gruparea din Azerbaidjan avea de recuperat două goluri după eșecul din tur, iar totul s-a desfășurat conform planului pregătit de fostul antrenor de la Universitatea Craiova și FCSB.

Neftchi a deschis scorul în minutul 38, prin Godsway Donyoh. Echipa lui Reghe a continuat să pună presiune la poarta lui Aris după pauză, iar în minutul 57 a lovit din nou, prin Eddy Silvestre, restabilind egalitatea la general.

Kenny Saief a marcat golul de 3-0 și, implicit, al calificării în minutul 62. Oaspeții au rămas în 10 în minutul 82, iar emoțiile formației lui Laurențiu Reghecampf s-au risipit complet.

Cine va castiga Liga Campionilor in acest sezon?

23:33 Dan Şucu a fost comparat cu Gigi Becali în „scandalul omeniei” din Liga 1: „Face exact ca el! M-am amuzat!” 23:30 Tabloul sferturilor Ligii Campionilor Asiei! Competiţia e LIVE în AntenaPLAY. Cu cine joacă Dan Petrescu şi Cristiano Ronaldo 22:54 Naţionala României de baschet, umilinţă istorică cu Luxemburg după ce a condus cu 23 de puncte în ultimul sfert 22:45 LIVE SCORERoma – Feyenoord se joacă ACUM! Rennes – AC Milan 3-2! Qarab şi Freiburg, calificări dramatice în prelungiri. 22:44 VideoIntrare horror în Liga Campionilor Asiei! Şi-a lovit adversarul cu piciorul în cap şi l-a tăiat cu crampoanele 22:27 Prima reacţie a lui Torje, după ce şi-a înjurat un adversar de „morţi”: „Aşa e la fotbal, ne mai înjurăm. Mi-am cerut scuze!” 22:02 Scandal uriaş cu Gabriel Torje la Chiajna – Ceahlăul 1-2: „Când înjuri de morţi e mai nasol!” 22:00 VIDEOAl Ittihad şi Al Hilal s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor Asiei! Spectacol total în AntenaPLAY 21:53 Kim Clijsters, semnal de alarmă după cazul Simonei Halep: „E manipulare. Sunt curioasă ce se va întâmpla cu tenisul feminin” 21:46 Mihai Stoica, anunţ de ultimă oră despre revenirea lui Vlad Chiricheş! Despre Pantea: „Florin Tănase a avut aceeaşi accidentare” Vezi toate știrile
Sorin Cârţu a dezvăluit marea greşeală făcută de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova: "Alegerea nu a fost inspirată"
Liga 1 • 19 feb., 17:57
Sorin Cârţu a dezvăluit marea greşeală făcută de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova: „Alegerea nu a fost inspirată”
Laurenţiu Reghecampf, salvat de golul lui Andrei Cordea
Fotbal extern • 17 feb., 9:23
Laurenţiu Reghecampf, salvat de golul lui Andrei Cordea! Reuşită în minutul 90+8 a românului în Arabia Saudită
Diverse • 17 feb., 9:20