Prima reacție a lui Mihai Stoica după ce FCSB s-a calificat în grupele Conference League! Postarea virală a lui MM

Alexandru Ivan Publicat: 25 august 2022, 22:31

Mihai Stoica, bucurie la finalul unui meci

Mihai Stoica, bucurie la finalul unui meci / Hepta

Mihai Stoica a oferit o primă reacție după ce FCSB s-a calificat în grupele Conference League. MM a postat o fotografie care s-a viralizat imediat.

MM Stoica a publicat o fotografie cu bucuria delegației FCSB-ului din vestiarul lui Viking. Managerul general de la clubul lui Gigi Becali e mândru de Peluza Nord, care a susținut-o pe FCSB până și în Norvegia.

„Uitați-vă atent lângă STEA să vedeți cine a fost cu noi aici!”, a scris MM Stoica, pe Facebook.

FCSB s-a calificat în grupele Conference League, trecând în play-off de echipa norvegiană Viking, scor 3-1 în manşa secundă, disputată în deplasare. În tur, scorul a fost 2-1 pentru Viking.

FCSB, calificare dramatică cu Viking

FCSB a început furibund meciul de la Stavanger și a înscris încă din minutul 3, prin Edjouma. Florinel Coman a centrat perfect de pe partea stângă, iar Malcom Edjouma a reluat în plasă cu o lovitură perfectă de cap.

Aavantajul roș-albaștrilor a fost anulat în minutul 26. Ștefan Târnovanu l-a facultat în careu pe Karlsbakk, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Portarul lui FCSB și-a făcut în fața arbitrului după decizia de a dicta penalty. Cel care a executat lovitura de la 11 metri a fost Zlatko Tripic, care a a șutat sus, aproape sub bară, iar Ștefan Târnovanu n-a mai putut interveni.

Andrei Cordea a readus-o pe FCSB în avantanj în repriza secundă, în minutul 54, cu un șut de la distanță, pe care portarul lui Viking l-a scăpat în poartă. Roș-albaștrii au mai ratat o ocazie mare, când norvegienii au fost aproape de autogol la un lob de la 30 de metri al lui Octavian Popescu.

Golul calificării a venit în prelungirile meciului. În minutul 90+3, Florinel Coman a fost faultat în careu de un adversar. La punctul cu var și-a așezat mingea Risto Radunovic. Fundașul stânga al roș-albaștrilor a șutat cu sânge rece, în plasa laterală.

FCSB n-a mai jucat în grupele unei competiții europene din sezonul 2017-2018, când a participat în Europa League, reușind calificarea în „primăvara europeană”, tot cu Nicolae Dică pe bancă.

Câți bani au obținut FCSB după calificarea în grupele Conference League

FCSB și CFR vor încasa câte 2,94 milioane de euro pentru calificarea în grupele Conference League. Cele două echipe românești avea deja asigurate câte 550.000 de euro pentru parcursul până în play-off.

Sumele oferite de UEFA vor continua să crească odată cu intrarea în grupe.

23:37
VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică
23
23:29
„Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani
23
23:19
Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu
23
23:12
„Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani
23
23:01
Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!”
23
22:53
AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român
23
22:50
Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!”