Cristiano Ronaldo, "dublă" pentru Juventus. Ce record a atins înaintea lui Messi. Radu Drăguşin, primele minute în Serie A

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 13 decembrie 2020, 18:36

Juventus a învins-o pe Genoa, scor 3-1, în etapa a 11-a din Serie A. Cristiano Ronaldo a fost din nou decisiv pentru campioana Italiei, care a revenit la un punct în spatele lui Inter.

Cristiano Ronaldo

Profimediaimages

Paulo Dybala a deschis scorul în minutul 57, dar fostul jucător al torinezilor, Stefano Sturaro, a restabilit egalitatea. A fost momentul în care s-a făcut remarcat Cristiano Ronaldo.

Cristiano Ronaldo, 400 de victorii în Europa

Aflat la meciul 100 în tricoul lui Juventus, Cristiano Ronaldo a făcut diferenţa în ultimul sfert de oră. Echipa Andrea Pirlo a obţinut un penalty în minutul 78, iar starul portughez a făcut 2-1.

Ronaldo nu s-a oprit şi a reuşit "dubla". A marcat tot de la punctul cu var şi a semnat o performanţă uriaşă. A devenit primul jucător care obţine 400 de victorie, în cele mai importante cinci campionate europene, după anul 2000. Lionel Messi are 365, iar Gianluigi Buffon a ajuns la 350.

400 – #CristianoRonaldo become the first player to reach 400 wins in the top-5 European League in 2000s. Lionel Messi is second in this ranking with 365 wins (Buffon third, 350). Winner.#GenoaJuve pic.twitter.com/otJ5vWuuzy
— OptaPaolo (@OptaPaolo) December 13, 2020

Radu Drăguşin a debutat în Serie A

A fost o partidă specială şi pentru Radu Drăguşin. Pe Stadio Luigi Ferraris, s-a consemnat debutul fundaşului de 18 ani în Serie A. Românul a intrat în minutul 90 în locul lui Matthijs de Ligt.

Nu a fost primul meci în care Drăguşin a jucat pentru Juventus. A mai făcut-o în meciul din grupele Champions League contra lui Dinamo Kiev. Momentul a avut loc pe 2 decembrie, la fix trei ani de când a mers în Italia ca să dea probe la actualul său club.

Mihai Petre, la AS.ro LIVE

Ralf Rangnick i-a dat replica lui Cristiano Ronaldo
Fotbal extern • 9:31
”Mă așteptam să nu mă îmbrătișeze!” Ralf Rangnick i-a dat replica lui Cristiano Ronaldo, după ce superstarul lusitan și-a ieșit din minți: ”Vei înțelege când vei fi antrenor!”
Cristiano Ronaldo, un car de nervi
Fotbal extern • 0:29
Cristiano Ronaldo, un car de nervi! Schimbat de Ralf Rangnick în Brentford – Manchester United 1-3, superstarul lusitan a răbufnit: ”De ce eu?”
Dennis Man, aproape de un super transfer
Fotbal extern • 19 ian., 14:35
Dennis Man, aproape de un transfer de senzaţie! E dorit de o echipă din Serie A: „Suntem în tatonări”. De ce a picat mutarea la Sampdoria
9:46 Australian Open 2022 | Simona Halep, favorită la semifinale! A rămas cel mai bun cap de serie de pe sfertul ei! Trei favorite, OUT 9:42 EXCLUSIVGigi Becali s-a decis cum va arăta atacul FCSB! A lămurit situația lui Claudiu Keșeru. Primul 11 pentru derby-ul cu CFR Cluj 9:31 ”Mă așteptam să nu mă îmbrătișeze!” Ralf Rangnick i-a dat replica lui Cristiano Ronaldo, după ce superstarul lusitan și-a ieșit din minți: ”Vei înțelege când vei fi antrenor!” 9:02 Australian Open 2022 | Reacția Soranei Cîrstea după calificarea în turul 3. Ce spune de meciul de foc pentru optimile de la AO 8:55 Scandalul continuă! Novak Djokovic vrea să dea în judecată Guvernul Australiei. Liderul ATP cere dublul premiului de la Australian Open pentru ”rele tratamente” 8:53 AS.ro LIVE | Virgil Tudose a fost invitatul lui Cătălin Oprișan! Singurul Grand Master din România la table face dezvăluiri de senzaţie 8:23 Australian Open 2022 | Surprize uriașe la Melbourne! Simona Halep a scăpat de două adversare de top și are drum liber spre semifinale 7:59 Australian Open 2022 | Sorana Cîrstea – Karolina Kucova 6-2, 6-4. „Sori” s-a calificat în turul 3, după o nouă victorie entuziasmantă. Adversară de top în runda următoare. Begu, eliminată 1:18 Final HALUCINANT în Leicester – Tottenham. În minutul 90+4, gazdele conduceau cu 2-1. Ce a urmat e ireal 0:29 VIDEOCristiano Ronaldo, un car de nervi! Schimbat de Ralf Rangnick în Brentford – Manchester United 1-3, superstarul lusitan a răbufnit: ”De ce eu?”