Infantino anunță că forul pe care-l conduce nu este de acord că noua competiție și amenință cluburile cu excluderea din competițiile UEFA.
”FIFA se bazează pe adevăratele valori ale sportului. Nu putem decât să dezaprobăm puternic crearea Super Ligii. Sunt de 16 ani la UEFA, am lucrat pentru a apăra principiile și valorile care au permis succesul fotbalului european. Cluburile vor trebui să își asume responsabilitatea și să se gândească la toți suporterii care au contribuit la ceea ce este fotbalul astăzi.
Rolul nostru este să protejăm fotbalul european, competițiile și echipele naționale, astfel încât fotbalul să supraviețuiască în întreaga lume. Dacă vor să meargă în această direcție, trebuie să suporte consecințele. Trebuie ori să iasă de tot, ori să rămână, nu pot să iasă pe jumătate”, a răbufnit Infantino la finalul unei întâlniri care a avut loc la UEFA.
Echipele care vor să înființeze Super Liga Europei
12 cluburi mari din Europa s-au unit și vor să înființeze noua Super Ligă. Este vorba de trei echipe din Spania, trei din Italia și șase din Anglia.
- FC Barcelona
- Real Madrid
- Atletico Madrid
- Inter Milano
- Juventus
- AC Milan
- Manchester City
- Manchester United
- Liverpool
- Arsenal
- Chelsea
- Tottenham
AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
- 12 cluburi vor să înființeze Super Liga Europei
- FIFA și UEFA dezaprobă noua competiție
- Inter - Betis se va disputa sâmbătă, de la ora 20:30, live în AntenaPLAY
- Europe Smash - Sweden 2026 e live în AntenaPLAY în perioada 8-18 august
- „Aş putea să iau pastile” Daniel Pancu a spus totul despre eliminare! Cărui jucător îi simte lipsa: „Foarte mult”
- „E frustrant!” Victor Angelescu, după scandalul făcut de Daniel Pancu în Rapid – Dinamo 0-1: „Nu trebuia să oprească meciul”
- Nu a mai rezistat şi i-a luat apărarea colegului său după Rapid – Dinamo: „Vă garantez că e cel mai bun din România!”
- Andrei Nicolescu ignoră orice statistică de la victoria pe Giulești: „Rapid s-a apărat pe două linii, noi am controlat meciul!”
- Nuno Campos le-a dedicat lor victoria, după ce „câinii” au „rupt blestemul” în Giuleşti! Ce a spus despre Karamoko

































