Patronul de la FCSB, Gigi Becali, a oferit prima reacție după ce Dan Șucu a devenit acționar majoritar la clubul Genoa, din Serie A. Latifundiarul din Pipera a fost întrebat și dacă va achiziționa, la rândul său, o echipă din Italia și a oferit răspunsul pe loc.
În decursul zilei de 18 decembrie, Genoa a anunțat că Dan Șucu a devenit noul acționar majoritar al clubului. Omul de afaceri, implicat și la Rapid, deține acum 77% din acțiunile formației din Serie A.
Ce a spus Gigi Becali, după ce Dan Șucu a devenit acționar majoritar la Genoa
Gigi Becali nu a dorit să comenteze alegerea lui Dan Șucu, care a investit aproximativ 45 de milioane de euro în clubul din Serie A.
Totodată, întrebat dacă va investi, la rândul său, în Italia, Gigi Becali a transmis că își dorește să își susțină afacerile în România și că nu este interesat de o concurență cu Dan Șucu.
„E problema lui, el știe! Are banii lui, fiecare om face ce vrea cu banii. (n.r. Merită atâți bani Genoa?) Să îl judec eu acum? Fiecare om face ce vrea cu banii lui. Nu comentez, nu mă pricep! El a studiat, el știe! Poate a făcut o afacere foarte bună.
(n.r. Cumpărați o echipă din Italia, să concurați cu domnul Șucu?) Nu.. Eu nu concurez cu domnul Șucu. Am o afacere și o susțin în România. Ca să pot să câștig bani trebuie să câștige echipa. Nu mă interesează concurența cu domnul Șucu nici în Italia, nici în România!”, a spus Gigi Becali, în exclusivitate pentru AntenaSport.
Cine este Genoa, echipa din Serie A la care Dan Șucu e acționar majoritar!
Dan Șucu a devenit, în mod oficial, acționar majoritar la Genoa, echipă din Serie A care are o colecție de trofee impresionantă. „Grifonii” au o istorie de-a dreptul impresionantă.
Dan Șucu a preluat un pachet de 77% din acțiunile clubului, în urma unei majorări a capitalului cu suma de 45.356.262 de euro, dintre care 5.356.262 de euro cu titlu gratuit și alte 40.000.000 de euro plătite pe 14 decembrie, după cum au anunțat oficialii clubului din Serie A.
