Închide meniul

CFR Cluj – Hermannstadt este finala Cupei României! Când se va da lupta pentru trofeu

Alex Ioniță Publicat: 24 aprilie 2025, 22:21

CFR Cluj – Hermannstadt este finala Cupei României! Când se va da lupta pentru trofeu

Colaj: Profimedia

CFR Cluj a învins-o pe Farul Constanța, cu 4-1-, și s-a calificat în finala Cupei României, acolo unde o va întâlni pe FC Hermannstadt. Acesta sunt astfel formațiile care se vor lupta pentru trofeu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sibienii lui Marius Măldărășanu s-au calificat în finală încă din seara de miercuri. Hermannstadt a învins-o dramatic pe Rapid, cu scorul de 2-1, după un gol la ultima fază, în prima semifinală.

Finala Cupei României 2025: CFR Cluj – Hermannstadt

Finala Cupei României se va juca pe data de 14 mai, de la ora 20:30. FRF a ales ca stadionul celor de la UTA Arad, „Francisc Neuman”, să găzduiască lupta pentru marele trofeu. Meciul CFR Cluj – Hermannstadt va putea fi urmărit în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Echipa antrenată în prezent de Dan Petrescu a câștigat Cupa României de 4 ori în întreaga sa istorie. Cel mai recent succes a avut loc în anul 2016, după ce a învins-o pe Dinamo la loviturile de departajare.

Hermannstadt a mai ajuns în ultimul act al Cupei României în 2018. La momentul respectiv, performanța a fost una uriașă, având în vedere că sibienii se aflau în Liga a 2-a. Totuși, Hermannstadt a fost învinsă în finala de atunci de Universitatea Craiova, scor 0-2.

Reclamă
Reclamă

În actualul sezon, CFR Cluj și Hermannstadt s-au întâlnit de 2 ori. Prima partidă, jucată în luna septembrie a anului trecut, s-a încheiat cu scorul de 0-0. Elevii lui Dan Petrescu s-au impus cu scorul de 1-0 în cel de-al doilea duel, jucat în luna februarie.

CFR Cluj – Farul 4-1

CFR Cluj s-a calificat în finala Cupei României după 4-1 cu Farul. Duelul din Gruia a fost unul „de coșmar” pentru echipa lui Gică Hagi.

Elevii lui Dan Petrescu au marcat încă din primul minut al duelului, atunci când Graovac a trimis mingea în plasă cu o lovitură de cap. Replica celor de la Farul a venit în minutul 36, prin eurogolul reușit de Denis Alibec.

Reclamă

Finalul primei reprize a aparținut însă CFR-ului. Abeid și Louis Munteanu au marcat până în finalul primei părți, iar gazdele au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri.

Ultima reușită a partidei a fost semnată de Emerllahu, în minutul 50. De notat este că CFR Cluj a avut și un gol anulat, în minutul 83.

Cum au arătat echipele de start:

CFR Cluj: Hindrich – Abeid, Sinyan, Graovac, Camora – Emmerlahu, Djokovic, Korenica – Nkololo, L. Munteanu, Kamara
Rezerve: Popa, Ilie Țîrlea, Bolgado, Deac, Fică, Păun, Postolachi, Juric
Antrenor: Dan Petrescu

Farul: Ducan – Sîrbu, Bălașa, Țîru, Buta – N. Popescu, Dican, Vînă – Grigoryan, Alibec, Radaslavescu
Rezerve: Buzbuchi, Fabinho, Larie, Ciobanu, Iancu, Ganea, Banu, Doicaru, Avrămescu.
Antrenor: Gheorghe Hagi

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:26

EXCLUSIVMircea Lucescu, despre viitorul lui Ianis Hagi: “Trebuie să înţelegem”. Ce sfat i-a dat selecţionerul

13:15

Costel Gâlcă, prima conferință de presă la Rapid. Victor Angelescu: „Ne doream un antrenor serios. El se potrivește”

12:56

Mircea Lucescu l-a întrerupt pe Florin Tănase în timpul conferinței și a atacat arbitrajul: „E prost zis. Cum puțin?”

12:32

EXCLUSIVMircea Lucescu, reacție fermă înainte de România – Cipru: „Am avut o discuție cu jucătorii. Trebuie să înțeleagă asta”

11:50

NEWS ALERTIonuţ Radu a semnat în La Liga! Fabrizio Romano a făcut anunțul

11:25

Florentin Petre, convins că România U21 poate trece de grupe la EURO 2025: „Facem 4 sau 5 puncte”

1 Portugalia a câştigat Liga Naţiunilor la loviturile de departajare! Ronaldo, în lacrimi după un nou trofeu! 2 Video“Poate eu am greşit” Mircea Lucescu ştie de ce România a pierdut în Austria: “Nu trebuia să fac asta” 3 EXCLUSIV“Nu mă mai întorc la Inter” Ce i-a transmis Marko Arnautovic lui Cristi Chivu după Austria – România 2-1! 4 EXCLUSIVMircea Lucescu l-a surprins pe Gică Popescu după Austria – România! Sfatul pentru Il Luce: “Mai bine îi băgăm pe ei” 5 România, șanse infime de calificare directă la World Cup 2026! Verdictul specialiștilor după 1-2 cu Austria 6 Mircea Lucescu l-a contrazis pe Gică Popescu, după Austria – România 2-1: “Probabil cel mai valoros jucător”
Citește și