Închide meniul

Cu cine ar putea juca FCSB în sferturile Cupei României! Posibil duel “de foc” pentru campioană! Toate calculele

Viviana Moraru Publicat: 5 decembrie 2024, 23:33

Comentarii
Cu cine ar putea juca FCSB în sferturile Cupei României! Posibil duel de foc pentru campioană! Toate calculele

Jucătorii de la FCSB, în timpul unui meci/ Profimedia

FCSB e ca şi calificată în sferturile Cupei României, după victoria cu Agricola Borcea, scor 2-1. Campioana are şase puncte, dată fiind şi victoria cu Dinamo, scor 4-0, din prima etapă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Astfel, FCSB se poate gândi la adversara din sferturile Cupei României. Roş-albaştrii s-ar putea duela cu Rapid sau CFR Cluj, pentru un loc în “careul de aşi” al competiţiei.

Cu cine ar putea juca FCSB în sferturile Cupei României | Calcule după victoria cu Agricola Borcea

FCSB se va duela cu Universitatea Craiova, în ultima etapă a grupelor Cupei României. Campioana are nevoie de victorie pentru a fi sigură de câştigarea Grupei B. În cazul unui rezultat de egalitate, roş-albaştrii pot pierde prima poziţie, dacă Metalul Buzău va învinge Agricola Borcea.

Dacă se va califica în sferturi de pe primul loc în Grupa B, FCSB ar urma să se confrunte cu ocupanta locului secund din Grupa A. În această grupă, Rapid ocupă primul loc, cu maximum de puncte, iar CFR Cluj se clasează pe locul secund, cu patru puncte. Cele două formaţii se vor duela în ultima etapă, urmând să se stabilească astfel câştigătoarea grupei.

Ocupanta locului secund din grupa FCSB-ului, loc care în prezent este ocupat de Metalul Buzău, se va duela cu câştigătoarea grupei A, Rapid sau CFR Cluj. În cazul în care Universitatea Craiova va remiza cu FCSB, în ultima etapă, oltenii ar putea urca pe locul secund şi s-ar putea confrunta cu giuleştenii sau clujenii.

Reclamă
Reclamă

Un alt eventual duel tare din sferturile Cupei României ar putea fi Farul – Oţelul, în cazul în care trupa “Regelui” va câştiga Grupa C (în prezent se clasează pe locul 3), iar formaţia lui Dorinel Munteanu se va clasa pe locul secund în Grupa D (ocupă locul 4, după primele două runde).

Duelurile din sferturile Cupei României:

  • sfert de finală 1: locul 1 Grupa A vs locul 2 Grupa B
  • sfert de finală 2: locul 1 Grupa C vs locul 2 Grupa D
  • sfert de finală 3: locul 1 Grupa D vs locul 2 Grupa C
  • sfert de finală 4: locul 1 Grupa B vs locul 2 Grupa A

Clasamentul Grupei A:

Reclamă

1. Rapid, 6p
2. CFR Cluj, 4p
3. Botoşani, 3p
4. Ceahlăul, 1p
5. FC Argeş, 1p
6. CS Afumaţi, 1p

Clasamentul Grupei B:

1. FCSB, 6p
2. Metalul Buzău, 4p
3. Petrolul, 3p
4. Universitatea Craiova, 3p
5. Dinamo, 1p
6. Agricola Borcea, 0p

Clasamentul Grupei C:

1. Poli Iaşi, 4p
2. Hermannstadt, 4p
3. Farul, 2p
4. UTA, 2p
5. Sănătatea Cluj, 1p
6. Unirea Ungheni, 1p

Clasamentul Grupei D:

1. Reşiţa, 6p
2. Csikszereda, 4p
3. Unirea Alba Iulia, 4p
4. Oţelul, 3p
5. Râmnicu Vâlcea, 0p
6. Sepsi, 0p

FCSB, victorie la limită cu Agricola Borcea

FCSB a învins joi seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Agricola Borcea, în grupa B a Cupei României.

Nocturna mobilă adusă la Borcea pentru meciul din Cupa României cu echipa campioană, FCSB, a funcţionat fără probleme şi 3.000 de spectatori s-au bucurat de un meci de gală pentru formaţia din Liga a III-a. Antrenorul bucureştenilor, Elias Charalambous, a început meciul cu Agricola Borcea aliniind o formulă inedită: Udrea – Kiki, M. Popescu, Chircheş, Panţîru – Baba Alhassan, M. Toma, Baeten – L. Phelipe, M. Ştefănescu, D. Popa.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 12, când Mihai Toma i-a pasat lui Ştefănescu, în careu, şi acesta a înscris. Ionuţ Panţîru a majorat avantajul bucureştenilor în minutul 42, tot dintr-o pasă a lui Toma.

Gazdele au reuşit un gol istoric în minutul 48, când a marcat Alexandru Burlacu. În minutul 59 Cîrjan a scos de pe linia porţii şutul lui Baba Alhassan şi meciul s-a echilibrat.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:12
A părăsit terenul în lacrimi cu Danemarca și a tras un semnal de alarmă înaintea meciului cu Ungaria: „Asta trebuie să facem”
23:47 1 dec.
Selecționerul României, cu gândul la meciul „de foc” cu Ungaria după eșecul cu Danemarca de la Mondial: „Să rămânem calmi”
23:46 1 dec.
Donald Trump va fi prezent la tragerea la sorţi pentru Cupa Mondială de fotbal din 2026
23:29 1 dec.
Programul României în grupa principală de la Mondial! Meciul crucial al tricolorelor pentru sferturi
23:28 1 dec.
„Umilință uriașă”. Danezii nu s-au ferit de cuvinte după victoria cu România de la Campionatul Mondial
23:01 1 dec.
Misiune infernală pentru România la Mondial. Cum arată grupa principală 1. Cum ne putem califica în sferturi
1 VIDEOCe moment de 1 decembrie! România, victorie uriaşă de Ziua Naţională, la Cupa Mondială Echipe Mixte 2 E oficial! FCSB rămâne fără Siyabonga Ngezana. Unde merge fotbalistul 3 Transferul momentului pentru FCSB. A ajuns la București să semneze: “Mă bucur să fiu din nou aici” 4 Costel Gâlcă, transfer de titlu la Rapid. Ce jucător de 1.2 milioane de euro vrea din Serie A 5 Afacerea în care Dan Șucu are pierderi de 33,3 milioane de euro. Raport fiscal dezastruos pentru român 6 VideoScandal uriaş după depăşirea lui Lando Norris: “Trebuie să te duci la un control! Cât de lipsit de creier poţi fi?”
Citește și