Închide meniul
VIDEO

Dayro Moreno l-a depăşit pe Radamel Falcao şi a devenit cel mai bun marcator din istoria Columbiei

Publicat: 6 aprilie 2025, 13:59

Comentarii
Dayro Moreno l-a depăşit pe Radamel Falcao şi a devenit cel mai bun marcator din istoria Columbiei

Dayro Moreno, cel mai bun marcator din istoria Columbiei

Dayro Moreno, fostul atacant al Stelei, a devenit cel mai bun marcator din istoria fotbalului columbian, cu un total de 353 de goluri înscrise în cariera sa, după ce a reuşit o dublă pentru actuala sa echipă, Once Caldas, în meciul câştigat cu scorul de 3-0 în faţa formaţiei America de Cali, sâmbătă, în Turneul Apertura, informează agenţia EFE.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dayro Moreno l-a depăşit astfel cu două goluri pe Radamel Falcao, fostul atacant al lui Atletico Madrid, cu care duelează în prezent pentru titlul de golgheter all time al Columbiei. Falcao evoluează în prezent la echipa Millonarios Bogota.

Dayro Moreno a intrat în istoria fotbalului

După cea de-a doua sa reuşită din partida de sâmbătă, coechipierii i-au pus lui Dayro Moreno o pelerină roşie pe spate şi o coroană pe cap, pentru a sărbători performanţa sa.

“Noul rege. Dayro Moreno devine cel mai bun marcator al fotbalului profesionist columbian cu 353 de goluri”, au scris într-un comunicat organizatorii Ligii de elită a campionatului columbian, care i-au transmis totodată felicitări atacantului în vârstă de 39 de ani.

Reclamă
Reclamă

Dayro Moreno a fost de opt ori golgheterul ligii columbiene, pe parcursul carierei sale, şi are în palmares două trofee majore: Copa Libertadores, câştigată cu Once Caldas în 2004, şi Supercupa Americii de Sud, obţinută în 2017 cu Atletico Nacional.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:57
Florin Tănase, despre golul victoriei în FCSB – Feyenoord 4-3: “Erou a fost Cisotti”. Calculele făcute pentru calificare
0:52
Charalambous: “Este o victorie imensă pentru club, pentru România”
0:48
Gigi Becali a schimbat un fotbalist cu Feyenoord: “Jucam în şapte cu el”
0:43
Gigi Becali a răbufnit, după ce l-a auzit pe Siyabonga Ngezana: “Să nu se întoarcă! Nu stă FCSB îl el”
0:37
Gigi Becali, dezvăluire uluitoare despre Tavi Popescu: “Cineva îl învaţă să facă aşa ceva”
0:20
Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul”
1 Prima mutare din Liga 1! Oţelul Galaţi l-a transferat pentru 500.000 de euro 2 Gigi Becali forţează transferul iernii la FCSB! Jucătorii implicaţi în tranzacţie 3 Universitatea Craiova – Sparta Praga 1-2. Oltenii au terminat “în ceaţă”, oaspeţii s-au impus în ultimele minute de joc 4 Suma incredibilă pentru care a acceptat, de fapt, Ronaldinho să joace la Iaşi 5 “Ești o rușine. Nu mă miră că Ronaldo te-a ignorat”. L-a făcut praf pe Carragher după atacul asupra lui Salah 6 VIDEO & FOTOScene ireale. Stadionul unei foste echipe campioane, în flăcări. Incendiul, provocat de trei minori
Citește și