Dennis Man a părăsit-o pe FCSB la finalul lunii ianuarie. Parma l-a transferat cu 13 milioane de euro. Atacantul în vârstă de 22 de ani a rămas surprins de diferenţele dintre fotbalul din România şi cel din Italia.
Dennis Man: "În primul rând m-a impresionat aspectul tactic"
"În primul rând m-a impresionat aspectul tactic. S-au schimbat multe lucruri cu plecarea la Parma. Altă ţară, alte principii, un stil de viaţă schimbat. Sunt diferenţe destul de mari faţă de România", a spus Man, pentru FRF TV.
Dennis Man spune că la Parma trebuie să se apere mult mai mult şi speră că şefii echipei vor fi mulţumiţi de el. Până acum, a jucat în 9 meciuri şi dat o pasă de gol.
"Stilurile sunt diferite. O echipă atacă foarte mult (n.r. FCSB), iar în Italia suntem nevoiţi să ne şi apărăm pentru că întâlnim echipe foarte puternice. Sper ca pe viitor să joc cât mai bine, iar cei de acolo să fie mulţumiţi de mine", a mai spus Man.
Dennis Man: "Abia aştept să îmbrac tricoul echipei naţionale"
Dennis Man speră să îl impresioneze şi pe Mirel Rădoi. Fotbalistul Parmei are 6 selecţii şi 1 gol la echipa naţională de seniori înainte de startul preliminariilor CM 2022. El speră ca acesta să fie startul noii generaţii pentru România.
"Mi-aş dori foarte mult chestia asta. Nu ştiu dacă este presiunea cea mai mare (n.r. să joace la echipa naţională), dar pot spune că este mândria cea mai mare, este cel mai important lucru. Abia aştept să îmbrac tricoul echipei naţionale", a declarat Man.
Fotbalistul Parmei nu a uitat eşecul din semifinalele Campionatului European de tineret din 2019, când România a fost învinsă de Germania. O parte dintre adversari sunt acum în lotul Germaniei, care va înfrunta România pe 28 martie.
"Pot spune că este o revanşă. Important este ca noi, ca echipă, să ştim ce avem de făcut. Cu siguranţă, vom pregăti foarte bine jocul şi vom da sută la sută", a spus Man.
