România a pierdut primele două meciuri jucate în faza grupelor la EURO 1996. Au fost două eşecuri cu 1-0, contra Franţei şi Bulgariei. În ultimul meci, tricolorii nu au mai avut nicio miză. Ei au cedat cu 2-1 în faţa Spaniei.
Florin Răducioiu: "Mi s-a părut că apărarea noastră era total dezorientată"
România a condus totuşi cu 1-0, prin golul marcat de Florin Răducioiu. Imagini de la meci, puteţi vedea AICI. Fostul atacant al Generaţiei de Aur a vorbit la un sfert de secol de acel moment despre acuzaţiile făcute de bulgari, care au fost eliminaţi din competiţiei în acelaşi timp cu România.
"Nu vreau să fac declaraţii, care pot avea repercusiuni asupra mea. Nu comentez. Şi ăsta e un răspuns. Mi s-a părut că apărarea noastră era total dezorientată şi nu ştia pe cine să marcheze, era haos.
Mereu ne-am apărat cu mulţi jucători, dar erau distanţele prea mari şi eram foarte neatenţi la fazele fixe, la cornere, lovituri libere. Echipa era neatentă şi asta m-a pus pe gânduri. De altfel, al doilea gol, al lui Amor, a fost după o lovitură liberă, în minutul 86, 87. Da… Echipa a fost defazată", a povestit Florin Răducioiu la telekomsport.
- România, acuzată de blat
- Meciul a avut loc la EURO
- Marele Premiu al Olandei se vede LIVE în AntenaPLAY, în perioada 21-23 august
- Campionatul European de volei feminin va fi LIVE în AntenaPLAY, în perioada 21 august – 6 septembrie
- Daniel Pancu, dezvăluirea serii după victoria Rapidului! Ce i-a putut spune De Rossi: „Nu pot să cred”
- Alex Dobre, gest halucinant după ce a înscris în poarta Petrolului! Cum a explicat momentul de după marcarea golului
- Alex Dobre știe unde s-a făcut diferența în Petrolul – Rapid 0-2: „Noi am fost echipa cu energie”
- „Oribil” Cristi Manea le-a mulţumit tuturor, la primul meci după 4 luni de absenţă: „Nu m-au lăsat să sufăr”
- Olimpiu Moruțan, descătușat după gol și assist cu Petrolul: „Aveam de muncă mult ca să îmi revin”

































