După ce au fost supuși testului medical, doi români au fost depistați cu coronavirus. Din această cauză, nu mai puţin de 16 ofițeri au fost nevoiți să intre în carantină.
16 polițiști islandezi, băgați în carantină de 2 români
Suspecții au ajuns în Islanda săptămâna trecută. Fac parte dintr-un grup de 10 bărbaţi şi o femeie, cu toţii veniţi din Londra. Conform jurnaliştilor de la Visir, trei români sunt de negăsit. Aceştia au dispărut de la adresa anunţată la aeroport.
"Cum s-a putut ca un grup de infractori români, infectaţi cu coronavirus, să intre în ţară? Au stat atât de multe zile împreună! Acum 16 ofiţeri de poliţie islandezi sunt în carantină pentru următoarele două săptămâni. În aceeaşi situaţie sunt şi doi şoferi de taxi.
Nu ştim nici măcar pe unde au umblat aceşti indivizi, cu cine s-au întâlnit. Încă nu ştim dacă au infectat şi alte persoane", a răbufnit politicianul islandez Inga Sæland, citat de Visir.
Autorităţile au anunţat că sunt în alertă maximă până la rezolvarea cazului.
- Românii, suspectaţi că furau din magazine
- Doi dintre ei au fost testaţi pozitiv cu coronavirus
- Spania - Argentina, finala Campionatului Mondial 2026 e duminică, de la ora 22:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Marele Premiu al Ungariei se vede în Universul Antena în weekend-ul 24-26 iulie
- Tensiuni înaintea finalei Cupei Mondiale 2026! Julian Alvarez o avertizează pe Atletico. Argentina, furioasă pe clubul din Madrid
- Petrolul – Dinamo, LIVE TEXT (19.30). „Câinii”, start în Liga 1 cu un nou antrenor
- U Cluj – Farul, LIVE TEXT (17.00). Ovidiu Sabău, faţă în faţă cu fosta echipă
- Lotul lui Dinamo pentru sezonul 2026-2027, s-a renunţat la patru jucători! Ce numere vor purta pe tricou în actuala ediţie
- Marele Ronaldo a dat verdictul înainte de Spania – Argentina, finala Cupei Mondiale 2026: „Va câştiga uşor”


































