Dramă în fotbalul din Anglia! Un fost jucător de la tineretul lui Manchester City s-a sinucis. Clubul renunțase la el acum doi ani

Gal Dorin Publicat: 26 octombrie 2020, 8:09

Comentarii
Dramă în fotbalul din Anglia! Un fost jucător de la tineretul lui Manchester City s-a sinucis. Clubul renunțase la el acum doi ani

Jeremy Wisten

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Formația pregătită de Pep Guardiola a răspuns pe Twitter acestui eveniment și a transmis condoleanțe familiei tânărului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Familia Manchester City este întristată să audă de decesul fostului jucător de la Academie, Jeremy Wisten. Cele mai adânci condoleanțe prietenilor și familiei lui. Gândurile noastre sunt cu voi în aceste momente dificile”, a transmis clubul britanic.

Jeremy Wisten, tăiat de la echipa de tineret a lui Manchester City

Jeremy Wisten și-a luat viața la vârsta de 18 ani. Acum două sezoane, Manchester City a decis să nu îi reînoiască acestuia contractul pentru echipa de tineret. 

Pe măsură ce prietenii săi își continuau carierele, el a rămas fără o echipă și a suferit o lovitură foarte dură. Aceștia au început acum o campanie de strângere de fonduri pentru înmormântarea sa.

Reclamă
Reclamă

Drama fotbalului britanic de tineret: Câți jucători ajung de fapt la echipa mare

Mai puțin de 1% dintre copiii care intră pe poarta unui club la vârsta de 9 ani ajung să își facă debutul la prima echipă a acestuia.

Mai mult de trei sferturi sunt îndepărtați între vârstele de 13 și 16 ani, iar aproape 98% dintre jucătorii care își semnează primul contract la 16 ani nu se mai găsesc în primele ligi ale fotbalului britanic atunci când împlinesc 18 ani.

Un studiu recent a arătat că doar 8 din 400 de fotbaliști care seamnează un contract cu o echipă din Premier League la vârsta de 18 ani mai rămân la același nivel până când împlinesc 22 de ani, explică spaniolii de la As.

Reclamă

Doar 180 de copii din mai mult de un milion și jumătate de puști care joacă fotbal organizat în Anglia ajung în prima ligă. Rata de succes: 0.012%. 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va străluci în ultimele meciuri din faza grupelor de la Campionatul Mondial?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:14

EXCLUSIVImagini fabuloase cu bucuria lui Joao Paulo. Cum s-a distrat jucătorul FCSB după ce s-a calificat în 16-imi la Mondial

15:04

Rapid, gata să-i dea lovitura rivalei FCSB! Îl aduce pe internaționalul român din Italia

14:25

Cum arată în timp real 16-imile Campionatului Mondial 2026! S-au stabilit nouă meciuri. 28 de echipe calificate

14:14

Se întoarce Adrian Șut la FCSB? Decizia luată de Al-Ain

13:58

Succes categoric al Rapidului, la debutul lui Daniel Pancu pe bancă! Giuleștenii, scor de maidan înainte de cantonament

13:51

Algeria – Austria LIVE VIDEO (05:00), pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY. Meci de totul sau nimic la Cupa Mondială

1 VideoDramatism incredibil în SUA – Turcia! Faza care a decis totul, în minutul 90+8 2 Revoltă uriaşă în Franţa, după victoria la scor cu Norvegia. Ce i-a deranjat pe francezi: “Dezgustător” 3 „Blat la Mondial”. Meciul care a ridicat suspiciuni uriașe: „Au semnat Pactul și sunt fericite” 4 Surpriză pentru Mihai Stoica şi Gigi Becali. Jucătorul a ajuns în cantonament! 5 Liverpool, ofertă uriaşă pentru Andrei Raţiu! Suma pe care o poate primi Rayo în schimbul fundaşului naţionalei 6 Mihai Pintilii semnează! Unde ajunge fostul secund de la FCSB
Citește și