Video

“Dumnezeu a făcut să-mi rup o claviculă!” Poveştile lui Mircea M. Ionescu, unul din cei mai mari jurnalişti sportivi ai României. “Am venit în ţară plângând”

Publicat: 14 iulie 2021, 11:18 / Actualizat: 14 iulie 2021, 16:35

Comentarii

as.ro live

Mircea M. Ionescu a fost unul dintre cei mai promiţători atleţi din Bucureşti, apoi a început să joace rugby.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mircea M. Ionescu, la AS.ro LIVE

“Dumnezeu a făcut să-mi rup o claviculă, pentru că altfel astăzi vorbeai cu un inginer din Valea Jiului. Voiau să mă ia la Institutul de Mine fără examen, să mă bage în facultate, ca să joc rugby la ei”, s-a amuzat reputatul jurnalist, ajuns la 75 de ani.

El a studiat Filosofia şi a visat să ajungă jurnalist sportiv.

“Eram în anul trei de facultate, am bătut la uşa tuturor cotidianelor. Nimeni nu mi-a deschis. Am avut şansa până la urmă la ‘Munca’ să-mi deschidă cineva… ‘Domne’, scriu orice!’
– Aţi debutat cu cronică de box, Dinamo – Reşiţa!
– Exact. Fantastic! Incredibil! (…) Visul meu a fost presa, visul meu a fost ca prin presa sportivă să bat lumea… am vrut să mă fac marinar, dar la fizicul meu mă dădea valul jos (n.r. a râs în hohote)”, a declarat amuzat Mircea M. Ionescu.

Visul s-a împlinit, dar primul meci a fost o amintire amară.

Reclamă
Reclamă

“8-0, UTA. La Varşovia. Am venit în ţară plângând! Plângeam, nu puteam să cred că e adevărat! O zi şi o noaptea”, a dezvăluit Mircea M. Ionescu.

În 1986, Mircea M. Ionescu și Ioan Chirilă au fost cei doi trimiși ai ziarului Sportul la finala de la Sevilla, dintre Steaua și Barcelona.

  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:39

Dănuţ Lupu l-a făcut praf pe Costel Gâlcă: “N-am mai văzut gafe aşa mari ale unui antrenor”

19:23

Metaloglobus – Unirea Slobozia 1-1. Bucureștenii speră în continuare la salvarea de la retrogradare

19:05

FC Argeș – Universitatea Craiova, LIVE TEXT (ora 20.30). Otenii vor să se desprindă în fruntea clasamentului. Echipele

19:02

Ioan Andone a distrus pe toată lumea de la Rapid: “Toţi sunt de vină! E haos”. Nici conducerea nu a scăpat

18:54

Florin Tănase, declaraţie surprinzătoare, în condiţiile în care contractul lui cu FCSB expiră în vară!

18:36

LPF a publicat programul etapei a 8-a din Liga 1. Când se va juca CFR Cluj – Universitatea Craiova

1 Anunţul UEFA după ce s-a cerut retrogradarea clubului Inter 2 Scandal între Alex Chipciu şi un fost angajat de la CFR Cluj: “Ai uitat când v-am împărțit prima mea de 3.000 de euro?” 3 Fanii Rapidului au vrut să îşi taxeze favoriţii, dar au “comis-o” cu o gravă greşeală gramaticală! Mesajul afişat 4 Acuzaţii grave după CFR Cluj – U Cluj 1-0: “Cred că din cască i-au spus! Cum se poate aşa ceva?” 5 FotoAfacerea în care şi-a pierdut toţi banii un fost milionar român celebru! A ajuns şi să divorţeze din cauza asta 6 Întâlnire de gradul III pentru viitorul FCSB-ului! Becali vrea să-l convingă luni pe noul antrenor
Citește și