Andorra – România LIVE VIDEO | Anghel Iordănescu a reacționat după ce Gică Hagi l-a atacat pe selecționer! „Regele” s-a declarat nemulțumit de faptul că Ianis Hagi nu a fost inclus pe lista preliminară a stranierilor convocați la națională.
Anghel Iordănescu este de părere că Gică Hagi a exagerat, în momentul în care a avut o adevărată tiradă la adresa lui Edi Iordănescu.
Andorra – România LIVE VIDEO | Anghel Iordănescu a reacționat după ce Gică Hagi l-a atacat pe selecționer
Anghel Iordănescu și-a exprimat aprecierea pentru Ianis Hagi. Acesta consideră că Gică Hagi ar fi trebuit să aibă o discuție cu fiul său, înainte să-l atace pe Edi Iordănescu.
„Nu sunt un bun diplomat. În primul rând, cred că s-a creat o tensiune de care echipa națională nu avea nevoie. Îl respect pe Gică Hagi, care este prietenul meu. Îl admir pe Gică Hagi.
A comentat Gică Hagi. A explicat selecționerul. Ianis Hagi mai are nevoie de încredere? Mai are nevoie să mai apară pe o listă preliminară? Ianis Hagi este o certitudine. Gică Hagi și-a luat avant! Dar eu cred că stafful tehnic al echipei naționale a analizat.
I-am reproșat lui Edi că face această lista suplimentară, pe care trebuie să o dai… Eu puneam numai jucătorii despre care credeam că au cu adevărat o șansă. Ce rost are să chemi în banda dreaptă un mijlocaș de afară, care nu are nicio șansă să joace? Pentru ce îl pui pe lista aia suplimentară?
Edi mi-a spus că același lucru l-au făcut și cei dinaintea lui, la sugestia Federației Române de Fotbal. Daca jucătorul respectiv nu are șanse… ce rost are să-l pui?
Gică Hagi are dreptul să vorbească. L-am înțeles ca părinte. Să nu uite că a fost selecționer și a trecut prin situații de genul acesta. El putea să aibă o discuție cu Ianis Hagi, în condițiile în care el știe că atât Anghel Iordănescu, cât și actualul selecționer, îl apreciază pe Ianis Hagi”, a declarat Anghel Iordănescu, pentru digisport.ro.
