Închide meniul

Anghel Iordănescu aşteaptă o calificare la CM 2026 de la naţionala României: “Mai au de arătat 6-7-8 ani de fotbal”

Dan Roșu Publicat: 20 noiembrie 2023, 12:19

Comentarii
Anghel Iordănescu aşteaptă o calificare la CM 2026 de la naţionala României: Mai au de arătat 6-7-8 ani de fotbal

Edi Iordănescu, într-o conferinţă de presă - Hepta

Anghel Iordănescu aşteaptă o calificare la CM 2026 de la naţionala României, ţinând cont că generaţia care va merge la EURO 2024 are o medie de vârstă numai bună pentru performanţă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rămâne de văzut dacă la preliminariile pentru Cupa Mondială din 2026, ce vor avea loc în 2025, Edi Iordănescu se va mai afla pe banca tricolorilor. După meciul cu Elveţia, Edi va purta discuţii cu FRF.

Anghel Iordănescu aşteaptă o calificare la CM 2026 de la naţionala României

”Cu siguranță că această calificare ne-a adus o certitudine, o convingere tot mai mare în ei. Vor face un meci foarte bun cu Elveția acasă. Ca să se formeze un grup ai nevoie de succesuri.

Bucuria lor, fericirea lor. Toți muncesc pentru a câștiga. De la meci la meci s-a văzut. Alergau împreună când marcau goluri. Ne dau încredere. Mai au multe de arătat din punctul meu de vedere. E o medie bună a echipei, 24-25 de ani. Mai au de arătat 6-7-8 ani de fotbal”, a spus “Generalul”, citat de digisport.ro.

Edi Iordănescu l-a dat pe spate pe Ilie Dumitrescu

Edi Iordănescu a scăpat de criticile pe care le-a suportat în timpul preliminariilor şi acum curg laudele la adresa selecţionerului care ne-a dus la EURO 2024, primul turneu final după 8 ani de absenţă.

Reclamă
Reclamă

Edi Iordănescu l-a dat pe spate pe Ilie Dumitrescu, după calificarea României la EURO. Fostul mare internaţional a vorbit cu selecţionerul înaintea meciului cu Israel, câştigat de „tricolori” cu 2-1.

România s-a calificat pentru a şasea oară la un Campionat European, iar Ilie Dumitrescu a dezvăluit lucrurile care l-au dat pe spate în meciul decisiv cu Israel. Naţionala încheie preliminariile cu Elveţia, marţi seară, de la ora 21:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Ilie Dumitrescu: Acolo se vede mâna lui

„Am stat de vorbă cu Edi Iordănescu înainte de meciul ăsta, știam foarte multe chestii din interior. Nu știam că e Pușcaș titular, poți să vorbești patru zile la rând cu Edi Iordănescu și nu îți dai seama cu cine va începe. Te întreabă foarte multe chestii, culege informații, impresii, dar niciodată nu o să spună ’Încep cu ăsta, cu ăsta, cu ăsta și cu ăsta!’. Că i-a spus lui Puiu, asta e altceva.

Reclamă

Este clar că a analizat foarte bine adversarul, că a fost inspirat, că abordarea și modul în care a pregătit jocul au fost fantastice. M-a impresionat! La pauză am spus că nu vom avea probleme dacă jucăm la fel.

Cum a început repriza a doua, acolo s-a văzut mâna lui Edi Iordănescu la pauză. Au ieșit cu încredere, au stat sus, s-au apărat. Un lucru care pe mine m-a impresionat, am văzut că liderii incontestabili ai echipei au îmbrăcat tricoul ăla de lider și și-au asumat în multe momente, și Ianis, și Drăguș, și Screciu.

Ce să mai spun eu despre Răzvan Marin sau despre Stanciu? Sunt jucătorii ăia care trebuie să își intre în rol așa cum au făcut-o în a doua parte a jocului. Ăștia sunt jucătorii importanți ai echipei naționale”, a declarat Ilie Dumitrescu, pentru sursa citată.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:36
Sorana Cîrstea, calificare „en-fanfare” în turul trei la Indian Wells! Victorie contra numărului 20 mondial
0:12
Nota lui Ionuț Radu după ce Celta Vigo a pierdut în minutul 90+4 cu Real Madrid. Românul, printre cei mai slabi
23:58 6 mart.
Celta Vigo – Real Madrid 1-2. Victorie dramatică pentru „los blancos”. Ionuț Radu, neputincios în prelungiri
23:56 6 mart.
Wolverhampton – Liverpool 1-3. Campioana se califică în sferturile FA Cup și își ia revanșa contra “lupilor”
23:46 6 mart.
PSG, pas greșit în lupta la titlu din Ligue 1! Eșec pe teren propriu contra rivalei Monaco
23:44 6 mart.
No Kane, no problem! Bayern Munchen a defilat cu Borussia Monchengladbach. Musiala, primul gol după accidentare
1 Gafa care îl poate costa pe Neluţu Varga plecarea lui Daniel Pancu. Acum s-a aflat 2 S-a stabilit lista finală a candidaţilor la şefia FRF. Cu cine se bate Răzvan Burleanu 3 Lista preliminară a stranierilor convocaţi de Mircea Lucescu pentru barajul Turcia – România. Surprizele lui Il Luce 4 Decizia luată de Adrian Ilie, după ce Gigi Becali i-a propus să revină la FCSB: “I-am promis” 5 VIDEOPiastri şi Leclerc, cei mai rapizi în primele antrenamente din MP al Australiei. Cursa, duminică (06:00, Antena 1, AntenaPLAY) 6 Ce dezastru! Ce s-a ales de apartamentele lui Cristi Borcea din Dubai
Citește și