Așa ajungem la Mondial! Ce șanse mai avem la baraj după Germania – România 2-1. Toate calculele înainte de “finala” cu Armenia

Alexandru Ivan Publicat: 9 octombrie 2021, 0:05 / Actualizat: 9 octombrie 2021, 1:50

Comentarii
Așa ajungem la Mondial! Ce șanse mai avem la baraj după Germania – România 2-1. Toate calculele înainte de finala cu Armenia

Profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

În aceeaşi grupă, Islanda a remizat cu Armenia, scor 1-1 (goluri Johannesson ’77 / Hovhannisyan ’35) şi Liechtenstein a pierdut cu 0-4 confruntarea cu Macedonia de Nord (goluri Velkoski ’39, Alioski ’66 – penalti, Nikolov ’74, Churlinov ’83).

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cum arată clasamentul în grupa României

1. Germania 18 puncte
2. Macedonia de Nord 12 puncte
3. Armenia 12 puncte
4. România 10 puncte
5. Islanda 5 puncte
6. Liechtenstein 1 punct

România mai are de jucat cu Armenia, Islanda și Liechtenstein. Scenariile de calificare la baraj sunt următoarele:

  • Cu 9 puncte, România va fi sigură de locul secund dacă: 
    • Macedonia de Nord nu va obține și ea 9 puncte
    • Macedonia de Nord va obține 7 puncte, dar golaverajul „tricolorilor” va fi superior.

    Cu 7 puncte, „tricolorii” prind locul secund dacă:

    • Nici Macedonia de Nord, dar nici Armenia nu vor obține 6 sau mai multe puncte
    • Macedonia de Nord sau Armenia obțin fix 5 puncte, dar golaverajul „tricolorilor” va fi superior

    Cu 6 puncte, România prinde locul secund dacă: 

Reclamă
Reclamă
  • Nici Macedonia de Nord, dar nici Armenia nu vor face 5 sau mai multe puncte
  • Macedonia de Nord și Armenia scot 4 puncte, iar golaverajul lor total va fi mai slab decât al „tricolorilor”

Germania – România 2-1

România a început foarte curajos meciul cu Germania și a deschis scorul după doar 9 minute, prin Ianis Hagi. „Prințul” i-a dat mingea printre picioare lui Rudiger și l-a învins pe ter Stegen cu șut devastator la colțul lung. Înainte de golul lui Hagi, nemții au avut un penalty refuzat de VAR.

Germania a atacat apoi în valuri careul lui Florin Niță, dar România a rezistat eroic în prima repriză. Elevii lui Rădoi puteau chiar să intre cu un avantaj de două goluri la pauză, dar lovitura de cap a lui Adrian Rus s-a dus puțin pe lângă poartă.

În partea a doua, Hansi Flick i-a aruncat în luptă pe Muller și Havertz, iar jocul nemților s-a schimbat radical. România nu s-a mai apropiat de careul lui ter Stegen, iar Germania a lovit de două ori, prin Gnabry și Muller, în minutele 52 și 81.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
3:11

VIDEOFanii japonezi, lecţie uriaşă de disciplină în meciul cu Olanda: cu saci de gunoi pe stadion, la Mondial

2:34

“Au fost speriaţi”. Ronald Koeman, categoric după Olanda – Japonia 2-2. Ce l-a nemulţumit după primul meci la Mondial

2:05

Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic

1:40

Van Dijk nu s-a ascuns după egalul Olandei cu Japonia! Ce l-a enervat: „Este, pur și simplu, frustrant!”

0:55

LIVE VIDEOCoasta de Fildeș – Ecuador 0-0, LIVE pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Patru bare pentru cele două echipe

0:43

“Nu e nimic ruşinos”. Dick Advocaat a reacţionat, după ce Curacao a fost umilită de Germania la Campionatul Mondial

1 Revenire la FCSB. Se întoarce după trei luni! Gigi Becali a bătut palma cu el 2 O recunoşti? Prezenţă scandaloasă la inaugurarea bisericii de 10 milioane de euro a lui Gigi Becali 3 VideoN-a durat mult! Noua regulă din fotbal a fost „ocolită”: tactica genială cu care a păcălit arbitrul 4 Universitatea Cluj a dat o nouă lovitură pe piața transferurilor! Jucătorul a fost prezentat oficial 5 Record absolut în Australia – Turcia! Nestory Irankunda a intrat direct în istorie 6 NEWS ALERTReal Madrid a detonat bomba! Starul a bătut palma cu “Galacticii”
Citește și