Închide meniul

“Aşa, cu mănuşi albe!” Ilie Dumitrescu, apel inedit către fanii tricolori înainte de România – Kosovo: “Ca un răspuns pentru ce au făcut ei”

Alex Masgras Publicat: 13 noiembrie 2024, 8:26

Comentarii
Aşa, cu mănuşi albe! Ilie Dumitrescu, apel inedit către fanii tricolori înainte de România – Kosovo: Ca un răspuns pentru ce au făcut ei

Ilie Dumitrescu, în timpul unui interviu/ Hepta

Ilie Dumitrescu a vorbit şi el despre subiectul abordat în ultimele zile de FRF şi jucătorii naţionalei, înainte de România – Kosovo. Federalii şi tricolorii se tem ca incidentele de anul trecut, când partida de pe Arena Naţională din preliminariile EURO 2024 a fost întreruptă timp de 40 de minute, să nu se repete.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Federaţia Română de Fotbal, jucătorii şi selecţionerul Mircea Lucescu au făcut deja apel către fani înaintea meciului care se joacă vineri, de la ora 21:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Ilie Dumitrescu vrea ca fanii României să aplaude imnul Kosovo: “O lecţie”

Ilie Dumitrescu, fostul mare internaţional român, şi-ar dori ca fanii tricolorilor care vor fi prezenţi vineri seară pe Arena Naţională să le dea o lecţie kosovarilor. La meciul din deplasare, fanii kosovari au fluierat imnul României şi au jignit jucătorii lui Mircea Lucescu.

Cu toate acestea, Ilie Dumitrescu nu vrea ca fanii români să răspundă cu aceeaşi monedă şi şi-ar dori să vadă cum aceştia le oferă o lecţie adversarilor:

“Eu mă gândeam la un scenariu: în momentul în care e intonat imnul celor din Kosovo, să aplaude toată lumea. Așa, ca un răspuns pentru ce au făcut ei. Așa, cu mănuși albe. Ei ne-au jignit, noi să aplaudăm, o chestie de asta, o lecție. Așa mi-aș dori eu”, a declarat Ilie Dumitrescu, la digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

Mircea Lucescu, mesaj pentru suporteri înainte de România – Kosovo

Mircea Lucescu a făcut şi el un apel către fanii naţionalei să nu răspundă posibilelor provocări care ar putea veni din partea fanilor kosovari.

“Aş vrea ca publicul nostru să ne ajute şi să încerce să aibă acelaşi comportament pe care l-a avut la Campionatul European din Germania, atunci când toată lumea din fotbalul mondial a apreciat modul în care suporterii noştri s-au comportat.

Nu avem nevoie să creăm o atmosferă ostilă vizavi de adversarii noştri, să nu răspundem la provocările care ar putea fi, să încercăm să ne menţinem în limita sportului şi a fotbalului. Încurajările să fie de aşa natură făcute încât jucătorii să simtă toată prezenţa publicului alături de ei.

Reclamă

De aceea fac un apel la publicul nostru să fie alături de echipă pe parcursul întregului joc, să susţină echipa naţională aşa cum a ştiut să o facă în ultimul timp şi, în general de-a lungul timpului, pentru că totdeauna, şi în perioada în care eu jucam, şi mai târziu, suporterii României au fost permanent aproape de echipa lor naţională”, a transmis selecţionerul Mircea Lucescu, într-un mesaj publicat pe FRF TV.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va fi golgheterul Champions League în sezonul 2025-2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
1:15 6 oct.
VIDEOSporting a pierdut in-extremis victoria cu Braga. FC Porto, egal cu Benfica la revenirea lui Mourinho pe Dragao
1:11 6 oct.
VIDEOJose Mourinho, doar un punct la revenirea pe Dragao. Remiză “albă” între Porto și Benfica
1:02 6 oct.
Jose Mourinho, huduit copios în Porto – Benfica. “The Special One”, considerat trădător de fanii de pe Dragao
0:06 6 oct.
Florin Tănase a “înțepat-o” pe Universitatea Craiova după victoria din derby: “Nu e ajutor”
0:02 6 oct.
“Penibil” Gigi Becali i-a taxat pe olteni după FCSB – Universitatea Craiova 1-0! Ce a spus de finul lui, Rădoi
23:54
Verdict crunt pentru jucătorul care a ieșit de pe teren în lacrimi la meciul FCSB – Universitatea Craiova
1 Ioan Ovidiu Sabău pleacă de la U Cluj. Antrenorul favorit să-i ia locul pe banca clujenilor 2 Rapid vrea un jucător de la o rivală din Liga 1, după ce a urcat pe primul loc. Anunţul lui Victor Angelescu 3 Unde s-a ajuns! Marian Iancu l-a făcut “Dobitocule” pe Mircea Lucescu, în direct. Moderatorul a intervenit: “E mizerabil” 4 Cei doi jucători făcuţi praf de Gigi Becali după ce FCSB a învins-o pe Universitatea Craiova în derby! 5 Mirel Rădoi, cinci schimbări în echipa de start pentru derby-ul FCSB – Universitatea Craiova. Pe cine va miza antrenorul 6 FCSB – Universitatea Craiova 1-0. Succes uriaș pentru campioana României
Citește și