Cine este Kateryna Monzul, prima femeie arbitru care va conduce de la centru un meci al României

Dragoș Vasile Publicat: 31 august 2021, 15:03

Comentarii
Cine este Kateryna Monzul, prima femeie arbitru care va conduce de la centru un meci al României

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Cine este Kateryna Monzul, prima femeie arbitru care va conduce de la centru un meci al României

Katerina Monzul va fi la centru, iar Marina Striletska şi Svitlana Gruşo arbitri-asistenţi. Al patrulea oficial va fi Liudmila Telbuh.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Monzul are 40 de ani, este originară din Harkov şi licenţiată în arhitectură şi planificare urbanistică. În noiembrie 2020, ea a condus brigada feminină de la San Marino – Gibraltar, partidă din Liga Naţiunilor, primul meci internaţional cu caracter oficial având femei arbitru.

Din 2016, Mozul arbitrează în prima ligă masculină din Ucraina, fiind prima femeie-arbitru din istoria competiţiei. Ea este arbitru FIFA din 2004, a condus finala Ligii Campionilor în fotbalul feminin în 2014, an în care a fost votată de IFFHS pe locul 2 în topul mondial al arbitrelor. Ulterior, a arbitrat finala Cupei Mondiale de fotbal feminin în 2015, fiind votată în acel an numărul 1 în arbitrajul feminin mondial.

Tot pentru prima dată în România la un meci al echipei naţionale va fi activ sistemul de asistenţă video pentru arbitraj. În camera VAR vor fi arbitrul Ievgenii Aranovksii (Ucraina) şi arbitrul asistent Viktor Matiaş (Ucraina).Meciul România – Liechtenstein va avea loc la 5 septembrie, de la ora 21.45, pe Arena Naţională.

Înainte, tricolorii vor juca în Islanda, la 2 septembrie, de la ora 21.45, iar după, la 8 septembrie, tot de la 21.45, va avea loc partida Macedonia de Nord – România.

Reclamă
Reclamă

Arbitrul finalei Ligii Campionilor, delegat la meciul România – Macedonia de Nord

UEFA a comunicat deja şi brigada pentru partida tricolorilor din 8 septembrie, contra Macedoniei de Nord, la Skopje. Atât “centralul”, cât şi asistenţii şi arbitrii VAR sunt din Spania, informează FRF.ro.

Antonio Miguel Mateu Lahoz, arbitrul ultimei finale de Liga Campionilor, va oficia la meciul tricolorilor.

Va fi o premieră pentru acesta să conducă un meci al reprezentativei României. Şi va fi ajutat de Pau Norbert Cebrian Devis şi Roberto Diaz Perez Del Palomar, al patrulea oficial fiind Jose Luis Munuera Montero.

Reclamă

Arbitru VAR a fost delegat Juan Martinez Munuera, iar arbitru asistent VAR, Diego Barbero Sevilla.

România întâlneşte Macedonia de Nord la 8 septembrie, de la ora 21.45, la Skopje.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:57

Elvir Koljic, OUT de la Rapid! Anunţul oficial

15:41

Miro Klose şi-ar dori ca Lionel Messi să-i doboare recordul istoric de la Mondiale

15:18

Naţionala care şi-a demis selecţionerul după primul meci de la Campionatul Mondial. Surpriză uriaşă

15:00

Programul zilei a 5-a de la Campionatul Mondial. Ce meciuri sunt transmise în direct pe Antena 1 şi live în AntenaPLAY

14:57

Francezul Eddy Sylvestre Negadi a semnat cu Farul Constanța

14:06

Ce surpriză în Gruia! CFR Cluj a anunţat noul antrenor

1 O recunoşti? Prezenţă scandaloasă la inaugurarea bisericii de 10 milioane de euro a lui Gigi Becali 2 Revenire la FCSB. Se întoarce după trei luni! Gigi Becali a bătut palma cu el 3 VideoN-a durat mult! Noua regulă din fotbal a fost „ocolită”: tactica genială cu care a păcălit arbitrul 4 Universitatea Cluj a dat o nouă lovitură pe piața transferurilor! Jucătorul a fost prezentat oficial 5 Cum a reușit Gigi Becali să-l fure din curtea Rapidului. A semnat cu FCSB. “Am respect pentru Pancu!” 6 Record absolut în Australia – Turcia! Nestory Irankunda a intrat direct în istorie
Citește și