Ciprian Marica, discurs manifest la adresa FRF. A dat de pământ cu Mihai Stoichiță și Răzvan Burleanu. “Își asumă cineva aceste eșecuri?” Ce plan are pentru echipa națională

Alexandru Ivan Publicat: 20 noiembrie 2021, 18:21

Comentarii
Ciprian Marica, discurs manifest la adresa FRF. A dat de pământ cu Mihai Stoichiță și Răzvan Burleanu. Își asumă cineva aceste eșecuri? Ce plan are pentru echipa națională

Mediafax Foto / Alexandru Dobre via hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

România a ratat prezența la CM 2022 din Qatar, după ce a terminat pe locul 3 în grupa J din preliminarii, unde s-a duelat cu Germania, Macedonia de Nord, Armenia, Islanda și Liechtenstein. Marica i-a criticat pe șefii FRF pentru că, crede el, nu-și asumă eșecurile echipei naționale.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ciprian Marica: “Își asumă cineva aceste eșecuri?”

Trebuie să existe un plan, însă sunt adeptul că planul nu trebuie să fie pe mai mult de 2 ani. Nu sunt adeptul unui plan pe 4, 6 sau 10 ani. Nu cred că te așteaptă nimeni la echipa națională. Cred că avem nevoie de un antrenor cu experiență, de un management sănătos, bazat pe o realitate, nu pe vise. Suntem în continuare în așteptarea unei generații bune, suntem în continuare în căutare. Din păcate, nu găsim soluții și să stăm în continuare acasă.

Deocamdată, calificarea e compromisă, e timp (n.r – pentru numirea unui selecționer), însă sunt curios dacă din partea FRF își asumă cineva aceste multiple eșecuri la echipa națională. Mă refer tehnic, să spunem așa. Sunt curios dacă președintele are o opinie din punctul ăsta de vedere”, a “tunat” Ciprian Marica.

Ciprian Marica: “Gică Hagi a reușit să contruiască un proiect!”

Gică Hagi a fost printre cele mai vehiculate nume despre care s-a spus că ar putea ajunge pe banca României. Și Marica crede într-o națională condusă de “Regele” însuși, dar este reticent cu privire la strategia FRF.

“Gică Hagi este cel mai în măsură să vorbească despre un proiect, a reușit să construiască și să aibă un proiect în adevăratul sens al cuvântului. Rămâne de văzut dacă își asumă cineva știind că este un antrenor care se implică total. Se dorește lucrul acesta? Știu că acolo sunt oameni cărora le place să dea sfaturi, să se implice, să aibă antrenori pe care să îi poată dirija puțin câte puțin”, a mai spus Marica.

Reclamă
Reclamă

Echipa naţională a României a rămas fără selecţioner, după ce contractul selecţionerului Mirel Rădoi a expirat. El nu a reuşit să califice echipa la Cupa Mondială din 2022. Cu toate acestea, FRF încearcă să-l convingă pe Mirel să-și prelungească contractul.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Azi e El Clasico. Cum se termină derby-ul Barcelona - Real Madrid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:14

Paul Anton a semnat! Anunţul făcut în ziua în care a împlinit 35 de ani

12:04

Ultimele detalii despre problema medicală a lui Alex Dobre. Ce a pățit mai exact jucătorul Rapidului

11:45

Arbitrul contestat în trecut de Universitatea Craiova va conduce finala Cupei României cu U Cluj

11:36

Supercomputerul a făcut calculele! Ce șanse au Barcelona și Real Madrid să câștige în El Clasico

10:56

VIDEOOklahoma City Thunder, la o victorie distanță de finala conferinței. Performanța atinsă de campioana en-titre

10:47

Liţă Dumitru vrea să deschidă o academie la 76 de ani: “Pe ultima mea sută de metri”

1 Continuă coșmarul pentru un club din play-out! N-a primit licența de Liga 1 nici după apel: “Mergem la TAS” 2 Ofertă de 7 milioane de euro pentru o vedetă a Universităţii Craiova. Mihai Rotaru a dat răspunsul pe loc 3 Ion Ţiriac împlineşte 87 de ani! Cadou între miliardari: ce a putut primi de la Bernie Ecclestone 4 UPDATEPanică uriaşă la Rapid. Alexandru Dobre, transportat la spital după ce i s-a făcut rău pe aeroport. Ultimele vești 5 Sorana Cîrstea, conferinţă de presă pentru istorie! Ce a spus despre români şi despre Simona Halep şi Irina Begu 6 Imaginea postată de Andrei Cordea la miezul nopţii, după controversa uriaşă din CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-0
Citește și