Daniel Niculae a recunoscut că a fost luat prin surprindere de anunțul șoc al lui Mirel Rădoi de după meciul cu Armenia. Selecționerul a spus atunci că, din luna noiembrie, nu va mai conduce echipa națională.
Daniel Niculae, despre plecarea lui Mirel Rădoi
“Sincer, nu mă așteptam, îmi pare rău. (n.r.- te-a șocat anunțul lui Rădoi?) Asta cu șocul e pentru…M-a surprins, da, m-a surprins. Eu îl văd un antenor de mare perspectivă, un antrenor care se implică foarte mult, un tip care face totul pentru această carieră și este păcat”, a spus Daniel Niculae.
Mirel Rădoi i-a adus României 10 puncte în meciurile din luna septembrie și octombrie. Tricolorii au primit gol doar de la nemți, echipa lui Fick fiind singura care a reușit să învingă România în această perioadă.
După ultima acțiune, România a urcat pe locul 2 în grupa de calificare la CM 2022 și este favorită să prindă barajul.
Daniel Niculae: “Nu ne comparăm nici cu Armenia!”
Cu toate că România a traversat o perioadă bună în ultima perioadă, Daniel Niculae nu a rămas impresionat de naționala lui Mirel Rădoi.
“Nu mai suntem acea echipă națională de temut care am fost acum 20-30 de ani. Din păcate, avem foarte puțini jucători care evoluează în campionate puternice. Nu putem să ne comparăm nici măcar cu Armenia. Ei au jucători care evoluează în campionate puternice și jucători de top.
Tot am decăzut de la an la an. Din urna a 2 a valorică am ajuns undeva să ne zbatem între cea de a treia și cea de-a patra urnă”, a mai spus Daniel Niculae.
România mai are de jucat cu Islanda și Liechtenstein în luna noiembrie. Partidele sunt programate pe 11 și 14 noiembrie.

- Daniel Niculae, băgat în depresie de naționala lui Mirel Rădoi
- Ce a spus despre plecarea selecționerului
- WTT Champions Macao 2025 e live în AntenaPLAY, în perioada 9-14 septembrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Ce i-a reproșat Sorin Cârțu lui Mircea Lucescu, după Cipru – România 2-2: “Incredibil! Cum e posibil?”
- Reacţia lui Vlad Dragomir, după ce nu a fost convocat de Mircea Lucescu la naţională: “Nu am primit vreo explicaţie”
- Motivul pentru care Mircea Lucescu nu îşi dă demisia după rezultatul ruşinos cu Cipru
- Nicolae Stanciu, la pământ după Cipru – România 2-2: “Ne cerem scuze”. Ce a spus despre barajul de calificare la World Cup 2026
- Mircea Lucescu a stabilit un record inedit în Cipru – România 2-2! Ce s-a întâmplat la finalul meciului