Denis Alibec a rupt tăcerea despre conflictul cu Amir Rrahmani: “Ei de asta au venit”

Bogdan Stănescu Publicat: 21 noiembrie 2024, 16:22

Comentarii
Denis Alibec a rupt tăcerea despre conflictul cu Amir Rrahmani: Ei de asta au venit

Amir Rrahmani şi Denis Alibec, în România - Kosovo / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Denis Alibec a vorbit, la conferinţa de presă premergătoare meciului cu Oţelul, despre conflictul pe care l-a avut cu Amir Rrahmani, în finalul meciului cu Kosovo.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Rrahmani i-a pus mâna în gât lui Alibec. Ulterior, jucătorii kosovari au ieşit de pe teren, nu înainte de a-i provoca pe fanii români. UEFA a decis că România a câştigat meciul la masa verde. Atât partea kosovară, cât şi cea română au anunţat că se gândesc să conteste decizia la TAS.

Denis Alibec e convins că jucătorii kosovari au forţat victoria la “masa verde”

FRF este nemulţumită de cuantumul mare al amenzilor pe care le-a primit România, de 128.000 de euro.

Nu am ripostat. Dar ei de asta au venit, au încercat să câștige pe teren, au văzut că nu se poate și au aplicat asta cu rasismul, cum a fost și data trecută. Nu mi-a spus nimic (n.r.: Rrahmani), a intrat în mine și asta a fost tot.

Decizia cu 3-0 e corectă, justă, știam de după meci că așa va fi. Și eu știau că acesta va fi rezultatul”, a declarat Denis Alibec la conferinţa de presă.

Reclamă
Reclamă

Farul – Oţelul se dispută vineri, de la ora 20:30, pe stadionul din Ovidiu. Înaintea acestui meci, Farul şi Oţelul se află la egalitate de puncte. Ambele echipe au acumulat 20 de puncte după 16 partide disputate. Oţelul e pe locul 9, iar Farul pe locul 10.

Răzvan Burleanu: „Aşteptăm motivarea pentru a decide dacă facem apel la TAS!”

Răzvan Burleanu a reacţionat după decizia UEFA în cazul meciului abandonat România-Kosovo. România a primit victorie cu 3-0, la “masa verde”, dar cuantumul amenzilor, în valoare de 128.000 de euro, a nemulţumit partea română. Președintele FRF a anunțat că ar putea lua în calcul apelul la TAS.

Burleanu s-a arătat convins că oricare altă decizie în afara victoriei la “masa verde” a “tricolorilor” ar fi creat un precedent periculos pentru lumea fotbalului. Cu toate acestea, oficialul FRF este de părere că sancțiunile sunt extrem de dure.

Reclamă

Hotărârea forului european nu este una definitivă. România mai are o cale de atac în fața federației din Kosovo, apelul la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne. Răzvan Burleanu a anunțat că FRF are termen de 5 zile de a face apel la TAS.

E o decizie care trebuie spartă în două. Pe de o parte, decizia care confirmă victoria României cu 3-0 era logică, rațională și predictibilă, fiindcă în orice alt context s-ar fi pus sub semnul întrebării orice meci de fotbal care ar fi fost organizat. În ceea ce privește amenzile, în momentul de față le considerăm prea dure, mai ales închiderea stadionului pentru suporterii noștri. Așteptăm motivarea, avem termen următoarele cinci zile pentru a decide dacă vom face apel la TAS sau nu”, a declarat Răzvan Burleanu, pentru prosport.ro.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Pe ce loc va termina Nuno Campos cu Dinamo în primul sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:38

Simone Biles, dezvăluire terifiantă: “Am fost la un pas de moarte. Nu mă gândeam la aşa ceva la începutul săptămânii”

13:06

Și-a anunțat plecarea de la Dinamo și are deja oferta pe masă

13:06

Curaçao, victorie la scor înainte de debutul la Campionatul Mondial contra Germaniei! 15.000 de fani, în delir

12:36

Cupa Mondială 2026, fără precedent în istoria fotbalului. Decizia extremă pe care toate echipele vor să o ia

11:54

Gabi Balint a anunţat ce trebuie să facă Gică Hagi pentru a duce România la Campionatul Mondial 2030

11:51

Andrei Nicolescu, reproșuri pentru Zeljko Kopic după plecarea de la Dinamo: “Cine a avut urechi a înțeles”

1 OFICIAL | Nuno Campos, înlocuitorul lui Zeljko Kopic la Dinamo. Anunţul clubului 2 Starul Universităţii Craiova, pe lista echipei care a făcut spectacol în Champions League! 3 Ce se mai ştie de Leni Celnicu, prima soție de care Gică Hagi a divorţat pentru că îi punea miere în cafea. Cum arată acum 4 O nouă plecare anunțată de Dinamo, la câteva ore după aducerea lui Nuno Campos 5 Nuno Campos trece direct la treabă! Primul lucru pe care îl face noul antrenor de la Dinamo. Kopic, și el implicat 6 Hansi Flick, lovitură de geniu! Barca rezolvă o problemă uriașă după Mondial cu doar 10 milioane de euro
Citește și