Dorinel Munteanu, atacuri fără precedent după România – Lituania 3-1

Dan Roșu Publicat: 10 septembrie 2024, 15:39

Comentarii
Dorinel Munteanu, atacuri fără precedent după România – Lituania 3-1

Dorinel Munteanu, în timpul unui meci - Profimedia Images

Dorinel Munteanu a lansat o serie de atacuri fără precedent după România – Lituania 3-1, al doilea meci din Nations League pentru tricolorii lui Mircea Lucescu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După ce l-a lăudat pe “Il Luce”, liderul de selecţii al naţionalei i-a criticat pe Edi Iordănescu şi Mirel Rădoi, soluţii considerate “greşite” pentru naţională.

Dorinel Munteanu, atacuri fără precedent după România – Lituania 3-1

“Nu aveam disciplina și respectul necesare pentru fotbalul mare, dar pe care nea Mircea le-a impus. Nu mai merge cu giugiuleala, e prea versat, e trecut prin multe să mai încerci să-l păcălești. Și se vede atitudinea, nu doar pe teren, dar și din declarații.

Iar nea Mircea a avut curaj să nu schimbe iar 4-5 jucători, cum au tot făcut-o predecesorii lui. Nu era deloc în regulă cu acele schimbări de la meci la meci. Nicăieri, la marile echipe, nu se făcea așa.

Mă gândesc că dacă nu se făceau unele alegeri greșite, cu antrenori fără experiență, chiar și fără licență, poate echipa asta era mult mai sus acum. Dar eu zic că suntem pe un drum bun, nu doar prin rezultate, ci prin cum se tratează fotbalul.

Reclamă
Reclamă

Văd că acum nu se mai vorbește despre aria de selecție. Pe vremea altor selecționeri se vorbea. Ba chiar și despre atmosfera excelentă din vestiar, chiar și când rezultatele erau negative. Era o minciună totală!

Acum nu se mai vorbeste așa mult despre asta. De fapt, Mircea Lucescu vorbește puțin și face. Și asta se vede și se va vedea în continuare. Ne vom califica și la Mondiale. Și asta va fi dovada că Euro nu a fost o întâmplare”, a spus Dorinel Munteanu, citat de gsp.ro.

Mircea Lucescu are un debut perfect în al doilea mandat pe banca naţionalei. România le-a învins pe Kosovo (3-0) şi pe Lituania (3-1), în primele două meciuri din Nations League.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cum se va încheia derby-ul etapei din Liga 1: Universitatea Craiova - Dinamo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
1:44 3 mai

Shaun Murphy – Wu Yize e marea finală a Campionatului Mondial! Mark Allen, ratare devastatoare care i-a interzis calificarea

0:39 3 mai

VideoNebunie totală după ce FC Porto a devenit campioană! S-a declanșat fiesta pe Estadio do Dragao

0:30 3 mai

VIDEOScenariu incredibil: FC Porto a câştigat titlul în Liga Portugal, chiar dacă Benfica e neînvinsă în primele 32 de etape

0:30 3 mai

VIDEOFC Porto este campioana Portugaliei! “Dragonii” au învins-o pe Alverca și au câștigat titlul 31 din istorie

0:29 3 mai

VIDEOReacţia lui Kimi Antonelli, după ce a obţinut al treilea pole la rând şi a egalat performanţele lui Schumacher şi Senna

0:12 3 mai

Barcelona, cu o mâna pe titlul din La Liga! Real Madrid, obligată să câștige să rămână cu șanse matematice

1 Rezultatul de care mai are nevoie Cristi Chivu la Inter pentru a câştiga titlul, după ce Napoli a remizat cu Como 2 Ilie Dumitrescu, variantă “bombă” pentru banca FCSB-ului! Mesaj direct pentru Gigi Becali: “Ar fi o lovitură” 3 S-a stabilit a doua echipă promovată în Premier League. O fostă câștigătoare de Cupa UEFA revine după un an 4 “Mai bine nu-l am în fața mea”. Dani Coman, dezlănțuit la adresa propriului jucător: “Să nu te ducă capul…” 5 VIDEOKimi Antonelli, pole-position în Marele Premiu de la Miami. Max Verstappen, pe locul secund 6 Şapte jucători, OUT de la FCSB. Gigi Becali şi-a făcut lista “neagră” pentru finalul sezonului
Citește și