Închide meniul

“E numărul 1, trebuie să facem tot posibilul să-l aducem!” Antrenorul ideal pentru a-l înlocui pe Mirel Rădoi pe banca României! Un nume mare refuză naționala: “Sunt alții în fața mea!”

Antena Sport Publicat: 9 noiembrie 2021, 23:59

Comentarii
E numărul 1, trebuie să facem tot posibilul să-l aducem! Antrenorul ideal pentru a-l înlocui pe Mirel Rădoi pe banca României! Un nume mare refuză naționala: Sunt alții în fața mea!

Hepta

Șansele ca Mirel Rădoi să continue pe banca echipei naționale a României sunt mici, având în vedere faptul că actualul selecționer a spus că nici soția nu l-ar mai putea face să se răzgândească.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Marius Șumudică este unul dintre numele mari care au fost luate în discuție pentru a-l înlocui pe Mirel Rădoi. Actualul antrenor de la Malatyaspor a spus că nu va accepta să meargă la echipa națională, precizând totodată că singura echipa di n România la care s-ar întoarce este Rapid.

Nu merg la națională, sunt alți antrenori care sunt în fața mea să preia naționala. Singura echipă unde mă voi întoarce vreodată în România este Rapidului. Nu acum, nu se pune problema în momentul de față. Mi-aș dori ca Rădoi să continue, a schimbat ceva, a adus un suflu nou.

E filosofia lui de a ataca, de a face pressing indiferent de adversar. Dacă nu vrea să continue sunt antrenori pe care îi aveți, e Dan Petrescu, care are rezultate la CFR Cluj, e Hagi. Sunt antrenori care au rezultate și pot merge la națională, lăsați-l pe Șumudică mai la urmă, așa”, a spus Marius Șumudică la digisport.ro.

Basarab Panduru a făcut lista cu posibilii înlocuitori

Basarab Panduru, actualul secund al lui Laurențiu Reghecampf, e de părere că antrenorul principal al oltenilor ar putea fi o variantă foarte bună pentru postul de selecționer. Totuși, Panduru spune că, în acest moment, cele mai mari șanse să devină selecționer le are Cosmin Olăroiu.

Reclamă
Reclamă

Mi se pare o soluţie Reghe, ‘Regele’ (n.r. – Gică Hagi) mi se pare o soluţie, Dan Petrescu. Totuşi, Olăroiu poate că e numărul unu, că nu are echipă acum. 

Am mai spus că trebuie să facem tot posibilul să-l aduce pe Olăroiu. Sunt antrenori care merită să ajungă selecţioner. Cred că e foarte bine dacă o să fie tot un român”, a declarat Basarab Panduru pentru telekomsport.ro.

Mirel Rădoi şi-a anunţat de la națională

Mirel Rădoi şi-a anunţat plecarea după meciul România – Armenia, scor 1-0, în care tricolorii au urcat pe locul 2 în grupa J a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2022. Dacă nu se va răzgândi, Mirel Rădoi va mai sta pe banca naționalei la partidele cu Islanda și Liechtenstein.

Reclamă

„Cred că v-am spus că nu voi mai continua. Dar cred că în momentul de faţă ar trebui să vorbim despre partidele rămase, nu despre situaţia mea. Nu mă poate întoarce nimic din drum, nici măcar soţia. (Federaţia v-a făcut vreo ofertă?) Nu… şi nici dacă ar face-o nu aş accepta. E un ciclu care s-a terminat, din punctul meu de vedere.

E un ciclu care se termină şi altcineva va trebui să o facă. Din luna noiembrie încolo, oricine poate să fie în faţa voastră. Îmi vine greu să cred că, după partida cu Islanda, când voiaţi să plec, acum vă doriţi să mai fiu pe aici.

Din luna noiembrie, echipa naţională trebuie să îşi găsească antrenor. Eu nu voi mai fi, contractul meu se termină, eu îmi văd de treaba mea. Să aduceţi pe cine vreţi dumneavoastră!”, a spus Mirel Rădoi la conferința de presă.Cum arată clasamentul în grupa României

1. Germania 21 puncte
2. România 13 puncte
3. Macedonia de Nord 12 puncte
4. Armenia 12 puncte
5. Islanda 8 puncte
6. Liechtenstein 1 punct

România mai are de jucat cu Islanda și Liechtenstein. Scenariile de calificare la baraj sunt simple. Macedonia de Nord şi Armenia nu au voie să obţină mai multe puncte decât tricolorii lui Mirel Rădoi. În caz de egalitate de puncte, avem nevoie să avem un golaveraj mai bun decât rivalii noştri. În acest moment, România are (+3), Macedonia de Nord (+5) şi Armenia (-3).

Ce meciuri mai sunt de disputat în grupa României

România mai are de disputat două meciuri în preliminariile pentru Mondialul din 2022, care va avea loc în Qatar.

  • 11 noiembrie 2021: Armenia – Macedonia de Nord (19:00), ROMÂNIA – Islanda, Germania – Liechtenstein (21:45)
  • 14 noiembrie 2021: Liechtenstein – ROMÂNIA, Armenia – Germania, Macedonia de Nord – Islanda (19:00)

10 echipe vor ajunge la baraj, de pe locul 2 al grupelor preliminare. Dintre acestea, şase vor fi capi de serie la tragerea la sorţi. Se vor disputa cu cele patru naţionale rămase, dar şi cu două venite din Liga Naţiunilor.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:00
Genoa – Inter LIVE SCORE (19:00). Cristi Chivu, față în față cu echipa lui Dan Șucu
14:50
Dumitru Stângaciu nu mai crede în fotbalul românesc: “Din păcate, regresează! E foarte greu să ajungem la Mondial”
14:50
LIVE VIDEOWang Manyu a câştigat finala WTT Finals 2025. ACUM se joacă duelul uriaş Harimoto – Moregard
14:36
Zinedine Zidane revine! Anunțul lui Fabrizio Romano: “Au un acord verbal, pot confirma”
13:56
Dorinel Munteanu, mesaj clar pentru jucători înainte de meciul cu Craiova: “Vorbărie multă, sărăcia omului”
13:51
Ce transfer ar putea face Interul lui Chivu de la Juventus! “Nerazzurrii” pot realiza o reuniune de senzație
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect” 3 Daniel Pancu a cerut primul transfer al iernii la CFR Cluj! Este brazilian și a impresionat în Liga 1 4 Florin Gardoș, revenire de senzație în fotbalul românesc! Fostul jucător de la FCSB a semnat 5 Rapid – Oțelul 0-2. Gălățenii îngenunchează liderul Ligii 1 și dinamitează lupta pentru play-off 6 Au bătut palma! Primul transfer al iernii la Real Madrid
Citește și