Selecţionerul naţionalei, Edi Iordănescu, priveşte cu încredere dubla României cu Israel şi Kosovo. România – Israel e sâmbătă, de la ora 21:45 în format LIVE TEXT pe AS.ro. România – Kosovo va fi în exclusivitate pe Antena 1 şi în AntenaPLAY marţi, tot de la 21:45.
Ambele jocuri ale naţionalei din luna septembrie, cu Israel şi Kosovo, se dispută pe Arena Naţională. Sunt şanse reale ca stadionul să fie arhiplin la ambele jocuri.
Edi Iordănescu, interviu pentru AS.ro înainte de România – Israel: „Trebuie să fim pregătiţi să suferim”!
„(n.r.: Cum e tonusul înaintea primului meci, cu Israel?) Un tonus bun, încredere, optimism, realism în acelaşi timp şi ceea ce îmi doresc eu, multă concentrare şi echilibru. Nu e o noutate, deja am intrat într-o linie mai apropiată de ce îmi doresc. Multă concentrare, cu responsabilitate, cu spirit şi pot să spun cu tărie că am mare încredere în acest grup, în aceşti băieţi. Am încredere în ce am construit împreună. Am construit o oportunitate.
Este o provocare care ne aşteaptă, dar suntem pregătiţi, zic eu, din toate punctele de vedere să o confruntăm. E un moment frumos, pe care l-am produs, ne-am dorit să fim aici, iar acum rămâne să gestionăm cu multă inteligenţă şi mult suflet această dublă provocare. Dar o luăm pas cu pas, primul joc cu Israel.
(n.r: România nu a pierdut în această campanie, o să fie stadionul probabil plin, e o presiune în plus pe jucători?) Eu cred în această generaţie, e un grup pe care l-am format în timp, cu muncă, cu răbdare, încă avem paşi de făcut să ajungem acolo unde eu ştiu că acest grup poate ajunge şi ne dorim, dar o luăm etapizat.
Ţinem foarte mult la rezultat. Acest grup a dat un semnal puternic către public, către suporterii echipei naţionale. Semnalul a fost că acest grup ştie ce îşi doreşte, îşi doreşte o calificare. A arătat că ştim să ne sacrificăm, ştim să muncim, ştim să ne punem în slujba echipei, ştim să credem până la final, sunt elemente importante. Acest semnal a mers către suporterii echipei naţionale.
„Suporterii naţionalei au răspuns prezent”
Ce s-a întâmplat, că probabil vom juca cu casa închisă, arată că suporterii echipei naţionalei au răspuns prezent, vor fi alături de noi, împreună să ducem România la European. Este tot ce ne propunem şi ceea ce credem.
(n.r.: Vei începe prudent sau vei încerca să ataci?) Rămâne să vedem. Ştiţi că sunt adeptul echilibrului, dar cu siguranţă că fiecare joc are planul lui, strategia lui. Am încercat să ne studiem, să ne înţelegem foarte bine adversarul. Suntem pregătiţi pentru o confruntare importantă şi ştim că vom avea în faţă o echipă cu multă calitate individuală. Israelul e o echipă care are în componenţă mulţi jucători cu experienţă internaţională, an de an propun echipe de club în grupe Champions League, Europa League, Conference League, nu există an să nu aibă minim două. Asta înseamnă experienţă internaţională şi contează mult. E un atu pe care îl au în momentul de faţă, dar cred în băieţii noştri. Şi noi ne putem ridica nivelul şi echipa naţională are datoria să ţină steagul sus pentru întreg fotbalul românesc.