Închide meniul

Edi Iordănescu știe ce îi așteaptă pe “tricolori” la EURO: “Ce am făcut în grupă nu ne mai ajută!”. Mesaj despre convocări

Alex Ioniță Publicat: 21 martie 2024, 13:21

Comentarii
Edi Iordănescu știe ce îi așteaptă pe tricolori la EURO: Ce am făcut în grupă nu ne mai ajută!. Mesaj despre convocări

Edi Iordănescu, selecţionerul României, în timpul unui meci / Profimedia Images

Edi Iordănescu știe ce îi așteaptă pe “tricolori” la EURO 2024. Selecționerul echipei naționale a vorbit și despre convăcarile pentru turneul final din Germania.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Înainte de Campionatul European, România va avea 4 partide de pregătire: cu Irlanda de Nord și Columbia, în luna martie, și cu Bulgaria și Liechenstein, în luna iunie.

Edi Iordănescu știe ce îi așteaptă pe “tricolori” la EURO

Partida cu selecționata din Columbia va fi în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY. Duelul se va juca la Madrid, pe 26 martie, de la ora 21:30.

Înainte de cele două amicale din luna martie, Edi Iordănescu a vorbit despre turneul final din Germania, dar și despre modalitatea prin care îi va convoca pe jucători.

Acesta a spus că principiul continuității contează la echipa națională, însă a menționat faptul că ce s-a întâmplat în calificări nu îi va ajuta pe „tricolori” la turneul final.

Reclamă
Reclamă

„Nu avem motiv să facem schimbări majore. Acești băieți au obținut calificarea, au bucurat milioane de români.

Ce am făcut în grupă nu ne mai ajută cu nimic la european. Acolo mergem și ne așteaptă un alt nivel. De acum vedem cine va fi sau cine nu va fi la campionatul european, alături de noi”, a spus Edi Iordănescu, la conferința de presă.

Edi Iordănescu, anunț important despre prelungirea contractului cu echipa națională

Edi Iordănescu, anunț important despre prelungirea contractului cu echipa națională. Selecționerul României a vorbit despre negocierile cu Federația, pentru un nou contract.

Reclamă

Selecționerul României a vorbit despre viitorul său înainte de partida amicală cu Irlanda de Nord, care se va juca pe 22 martie, de la ora 21:45.

„(n.r. A avut loc o discuție pentru prelungirea contractului?) Pentru mine asta nu este o problemă. După cum președintele Federației a spus, după această acțiune vom avea probabil o discuție.

Important este să pregătim cât mai bine aceste două acțiuni, dar și cantonamentul centralizat din Germania. Totul va fi la cel mai bun nivel. Mai departe, vom vedea ce va fi. Dar vă asigur că România are prioritate în sufletul meu, vom vedea și ce gânduri are Federația. Vom vedea ce se va întâmpla cu noile obiective, iar apoi voi lua o decizie.

Eu sunt un om și un antrenor, în mod special, care își asumă responsabilități. Dar pentru a face asta trebuie să văd cum vede Federația continuarea.

Vreau să rămânem concentrați pe ceea ce avem de făcut. Contractul meu e cel mai puțin important acum. E foarte important ce vor face acum băieții, după ce se vor întoarce la club și până în mai”, a spus Edi Iordănescu, la conferința de presă premergătoare partidei cu Irlanda de Nord.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:43
Karim Benzema se simte jignit! Propunerea incredibilă primită pentru a rămâne la Al-Ittihad
18:28
EXCLUSIV“Medalia este la Ana Bărbosu!” Avocatul româncei face lumină, după decizia TAS: “Nu putem spune că i-a fost retrasă”
18:24
Denis Alibec semnează și pleacă de la FCSB! Echipa care îl transferă pe atacantul renegat de Gigi Becali
18:22
FotoE multimilionar, dar iubita lui superbă câştigă mai mulţi bani decât el: “Ne întrecem”! Sumele uriaşe încasate
18:05
Noul atacant de la CFR Cluj a fost dorit în trecut și de Gigi Becali. Atunci era golgheterul echipei sale
17:30
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 29 august
1 Cauza accidentului din Timiș, descoperită. Unul dintre cei trei supraviețuitori a povestit ce s-a întâmplat 2 Microbuzul în care se aflau fanii lui PAOK nu era condus de un şofer profesionist! Suporterii au condus pe rând 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Adama Traore a semnat cu West Ham 4 Kyros Vassaras, măsură dură după UTA – Rapid! Arbitrul a fost pedepsit 5 Văzut ca un posibil înlocuitor pentru Charalambous, Mutu îl “înţeapă” pe Becali: “Critici mai dure ca niciodată” 6 Fotbalistul pentru care Universitatea Craiova a făcut ofertă de 1,7 milioane euro
Citește și