Închide meniul
EXCLUSIV

“Edi merită să fie selecţionerul României!” Florin Prunea cere susţinere naţională pentru Iordănescu, însă îl avertizează: “Atunci va fi de-a dreptul imposibil să ne calificăm”

Antena Sport Publicat: 2 februarie 2022, 11:04

Comentarii
Edi merită să fie selecţionerul României! Florin Prunea cere susţinere naţională pentru Iordănescu, însă îl avertizează: Atunci va fi de-a dreptul imposibil să ne calificăm

Florin Prunea, pe stadion / Hepta

Edi Iordănescu a fost numit în ianuarie în funcţia de selecţioner al României. Înaintea lui, Răzvan Burleanu şi Mihai Stoichiţă au negociat cu Hagi, Răzvan Lucescu, Dan Petrescu şi Boloni. Toţi au refuzat oferta naţionalei României.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Până la urmă, şefii Federaţiei l-au convins pe Edi Iordănescu să accepte funcţia de selecţioner.

Florin Prunea îl susţine pe Edi Iordănescu

Edi merită să fie antrenorul echipei naţionale şi trebuie susţinut de către toată lumea. Are şansa să vină într-un moment în care are timp să pregătească preliminariile, pentru că are programul de jocuri stabilit. Programul este unul bun, el are timp, sigur, depinde acum şi de tragerea la sorţi (n.r. – preliminrii pentru EURO 2022). Dacă va fi în urna a 3-a, va fi greu de tot să ne calificăm şi la European pentru că dai peste o echipă din urna 1 şi o echipă foarte bună din urna a 2-a, atunci va fi de-a dreptul imposibil“, a spus Florin Prunea în exclusivitate la Antena Sport.

Obiectivul lui Edi Iordănescu la naționala României

Iordănescu Jr. va debuta pe banca tricolorilor în amicalul cu Grecia, de pe 25 martie. Primul meci oficial cu el pe bancă va fi cel din startul Nations League, când tricolorii își încearcă forțele, în deplasare, cu reprezentativa Muntenegrului.

Aşa cum AS.ro a anunţat încă de la începutul săptămânii, Edi Iordănescu şi Răzvan Burleanu s-au înţeles pentru a începe colaborarea. Iordănescu jr. a fost marţi prezent la sediul FRF unde a discutat ultimele amănunte legate de contractul de selecționer. Edi Iordănescu va avea un contract pe doi ani și are ca obiectiv calificarea la Campionatul European din 2024. Dacă naționala României termină pe unul dintre primele două locuri grupa din Nations League, atunci înțelegerea se prelungește automat.

Reclamă
Reclamă

Antena 1, noua destinație pentru meciurile echipei naționale de fotbal a României în următorii 6 ani

Antena 1 și platforma Antena Play vor difuza 40 din următoarele 60 de meciuri ale tricolorilor începând cu iunie 2022 până în 2028. Este pentru prima dată când o televiziune privată din România a semnat un parteneriat atât de lung cu UEFA pentru meciurile României.

Programul României din Nations League:

România şi-a aflat, la jumătatea lunii decembrie, adversarele din Grupa B3 a Nations League: Bosnia și Herțegovina, Finlanda și Muntenegru. Cele mai tari meciuri vor fi în direct pe Antena 1.

  • 4 iunie 2022: Muntenegru – România (21:45)
  • 7 iunie 2022: Bosnia și Herțegovina – România (21:45)
  • 11 iunie 2022: România – Finlanda (21:45)
  • 14 iunie 2022: România – Muntenegru (21:45)
  • 23 septembrie 2022: Finlanda – România(21:45)
  • 26 septembrie 2022: România – Bosnia și Herțegovina (21:45)
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:59
LIVE SCORENebunie în primele partide ale serii din Champions League. Mbappe, rezervă în Real – City
20:55
Situație disperată la FCSB, înaintea meciului cu Feyenoord. Doar trei rezerve disponibile: „Orice e posibil”
20:41
“Ne vedem în «vulcan»”. Alex Mitriță merge pe Ion Oblemenco la duelul Universității Craiova cu Sparta Praga
20:30
Mihai Stoica, nou anunț despre transferul lui Kevin Ciubotaru la FCSB: „Am apreciat mult ce mi-a spus”
20:16
Îl ții minte pe “Enrique Iglesias de România”? Antrenorul, aproape de lovitura carierei: e dorit în La Liga
20:01
“Ai jucat în blaturi?”. Dezvăluirea unui jucător trecut pe la FCSB: “Noi eram supărați, patronul era fericit”
1 Dorinel Munteanu a revenit în Liga 1! „Neamțul” a semnat pe un an și jumătate 2 Universitatea Craiova, ofertă de “multe, multe milioane de euro” pentru un jucător. Rotaru a dat răspunsul pe loc 3 Dezastru la un club de tradiție din România! Jucătorii refuză să facă deplasarea 4 Președintele FRH a făcut anunțul! Cine va fi selecționerul României la EURO 2026 5 „Românism” în Belgia! Claudiu Florică își bagă fiul titular și concediază antrenorul după o victorie: „Circ și nepotism” 6 Gigi Becali a confirmat transferul lui Kevin Ciubotaru la FCSB. Suma plătită pentru jucătorul dorit și de Rapid
Citește și