Finlanda U21 – România U21 1-3. Naţionala mică face spectacol la debutul lui Mutu

Silviu Corneanu Publicat: 4 septembrie 2020, 16:50

FRF

Echipa naţională de tineret la debutul lui Mutu

Tricolorii mici au început bine meciul şi au deschis scorul prin Olaru, în minutul 21. Avantajul nu a rezistat prea mult, nordicii au egalat prin Soisalo, trei minute mai târziu.

Repriza a doua a aparţinut în totalitatea tricolorilor mici, care au mai marcat de două ori. În minutul 57 a înscris Mihăilă, iar Ciobanu a închis tabela de marcaj în minutul 84.

Prin această victorie, România U21 se apropie la trei puncte de Danemarca. Tricolorii mici au 13 puncte, după şase jocuri, în timp ce nordicii au 16 puncte.

Finlanda U21 – România U21 1-3

Min. 93: Final de joc în Finlanda.

Min. 84: Goool România U21! Ciobanu măreşte diferenţa tricolorilor mici.

Min. 57: Goool România U21! Mihăilă înscrie un gol superb din interiorul careului de 16 metri.

Min. 45: A început repriza a doua.

Min. 45: Pauză.

Min. 24: Goool Finlanda U21! Soisalo în învinge pe Vlad cu un şut de la marginea careului de 16 metri.

Min. 21: Goool România U21! Olaru deschide scorul din pasa lui Dennis Man.

Min. 16: Dennis Man îl pune la încercare pe portarul advers, dar acesta este la post.

Min. 13: Bară pentru nordici. Lingman loveşte bara de la aproximativ 15 metri.

Min. 12: Ocazie mare pentru Finlanda U21! Vlad salvează echipa naţionala de tineret la şutul lui Kairinen.

Min. 1: A început meciul.

Finlanda U21 – România U21 | Echipele de start

Finlanda U21 (5-4-1): Jaaskelainen – Haukioja, Tihi, Halme, Hyvarinen, Soisalo – Valakari, Lingman, Kairinen, Assehnoun – Kallman

Rezerve: Leisahti – Oksanen, Ylatupa, Vertainen, Vainionpaa, Stavitski, A. Maenpaa, N. Manepaa, Atakayi

Antrenor: Juha Malinen

România U21 (4-3-3): A. Vlad – Haruț, Pașcanu, V. Ghiță, R. Boboc – Olaru, M. Marin, A. Ciobanu – D. Man, G. Ganea, V. Mihăilă

Rezerve: Axinte – Opruț, Itu, Moruțan, Mățan, Drăgușin, Cîmpanu, Rațiu, V. Costache

Antrenor: Adrian Mutu

Ştirea iniţială

România U21 va evolua contra Finlandei U21, în deplasare, de la ora 19:00. Meciul va fi în format live text pe antenasport.ro.

"A fost grea așteptarea asta înaintea debutului. Îmi doream mult să antrenez. A fost greu profesional.

Mă bucur că am început antrenamentele, ne așteaptă două meciuri grele, importante.

Nu mai avem șansa barajului, suntem în luptă cu toate echipele de pe locul 2. Trebuie să facem multe puncte", a declarat Mutu înaintea debutului.

Meciul va fi condus la centru de Anastasios Papapetrou. Acesta va fi ajutat la cele două linii de Tryfon Petropoulos şi Iordanis Aptosoglou. Cu toţii sunt din Grecia.

Finlanda U21 – România U21 | Echipele probabile

Finlanda U21 (3-5-2): Jaaskelainen – Halme, Pikkarainen, Hyvarinen – Soisalo, Lingman, Kairinen, Valakari, Ylatupa – Kaliman, Vertainen

Rezerve: Leislahti, Oksanen, A. Mainepaa, Assehnoun, N. Mainepaa, Haukioja, Tihi, Vainionpaa, Skytta, Atakayi, Stavitski

România U21 (4-3-3): A. Vlad – Boboc, Pașcanu, V. Ghiță, Opruț – Olaru, M. Marin, Moruțan – Man, G. Ganea, Mihăilă

Rezerve: H. Moldovan, Axinte, Petrila, Itu, Casap, Mățan, Drăgușin, Cîmpanu, Rațiu, Haruț, A. Ciobanu, V. Costache

Programul din grupa României U21

Clasamentul grupei 8 din preliminariile EURO U21

20:20 LIVE TEXTDinamo – FC Voluntari 0-0. Meci crucial pentru salvarea de la retrogradare! 20:14 Liverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Anunţul lui Fabrizio Romano 19:36 Jaqueline Cristian s-a calificat în turul 3 la Madrid! Revenire de senzaţie a româncei, care pierduse primul set! 19:32 VIDEO„Împreună putem deveni campioni!” Mobilizare generală la FCSB, înaintea meciului care le poate aduce roş-albaştrilor titlul 18:40 În ce stadiu se află dosarul penal al lui Daniel Niculae! Anunţul unui renumit avocat român: „Vă spun cu certitudine” 18:35 Deciziile finale luate de Xavi! Catalanii au anunţat cum va arăta Barcelona sezonul viitor. Jucătorii aşteptaţi pe Camp Nou 18:12 Ronnie O’Sullivan, performanţă de senzaţie! „Racheta” a mai doborât un record la Campionatul Mondial de snooker 17:51 NEWS ALERT„O problemă reală şi gravă!” Prima decizie luată de Dan Şucu, după ce Daniel Niculae a ajuns să fie urmărit penal 17:31 „Să facem un meci mare!” Gică Hagi avertizează că e gata să strice sărbătoarea de titlu a FCSB-ului: „Avem oxigen!” 17:30 Conducătorii lui Dinamo, făcuţi praf de o legendă a „câinilor”: „Eu am girat să vină aceşti oameni”! Reacţia lui Dănuţ Lupu Vezi toate știrile