Închide meniul
EXCLUSIV AS.ro LIVE

Florin Gardoş mizează pe generaţia lui Ianis Hagi şi Răzvan Marin: “Cred în calificare! Cum ar fi să mergem în Elveţia cu 9 puncte?!”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 12 octombrie 2022, 11:22

Comentarii
Florin Gardoş mizează pe generaţia lui Ianis Hagi şi Răzvan Marin: Cred în calificare! Cum ar fi să mergem în Elveţia cu 9 puncte?!

Captură AS.ro

Florin Gardoş mizează pe generaţia lui Ianis Hagi şi Răzvan Marin. Gardoş e de părere că România se poate califica la EURO 2024. România atacă primul Campionat European după o pauză de 8 ani dintr-o grupă cu Elveţia, Israel, Kosova, Andorra şi Belarus.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În direct la AS.ro LIVE, Gardoş a spus că e pregătit să se bucure pentru naţionala lui Edi Iordănescu.

Florin Gardoş mizează pe generaţia lui Ianis Hagi şi Răzvan Marin

Cred în calificare. Am crezut mult în generaţia asta şi nu am renunţat încă. E clar că e greu să îţi alegi o grupă mai bună de atât. Generaţia mi se pare, în continuare, bună,. Baza e formată din acei jucători care au făcut performanţă la U21. Va conta mult forma de atunci. Man, Mihăilă şi alţi jucători sunt foarte talentaţi. Şi credeam că vor fi mult mai sus. Trebuie să fie timing-ul bun, să fie toţi într-o formă bună. E bine să începem aşa că ajută la moral.

Cum ar fi să mergem în Elveţia cu 9 puncte? Ar fi extraordinar. Adevărul e că ar trebuie să avem 9 puncte la acel moment. Atunci ar fi un dezastru (n.r. – dacă am face egal în Andorra). Dacă ne uităm la mandatul lui Mirel Rădoi, au fost meciuri în care a fost incredibil cum am pierdut puncte. Trebuie să iei punctele“, a spus Florin Gardoş la AS.ro LIVE.

Mihai Stoichiţă, îngrijorat după ce România şi-a aflat adversarele din preliminariile EURO 2024

Mihai Stoichiţă s-a arătat îngrijorat după ce România şi-a aflat adversarele din preliminariile EURO 2024. Elveţia, Israel, Kosovo, Belarus şi Andorra sunt adversarele „tricolorilor”, iar directorul tehnic al FRF a avut un mesaj clar.

Reclamă
Reclamă

”Se putea mult mai rău și trebuie să fim mulțumiți. O grupă echilibrată, avem șanse. Favorită este Elveția, clar. În lupta pentru locul doi, noi suntem cei mai importanți, după ce am văzut în ultima vreme. Toți trebuie să-și asume o mare responsabilitate, jucătorii trebuie să fie conștienți că trebuie să aibă o determinare exemplară.

Cred că momentul relansării echipei naționale a fost septembrie, consolidarea ei trebuie să fie anul viitor. Foarte ușoară nu e, dacă stai să bine să te gândești, toate echipele, și Israel, și Kosovo, vor să ajungă la un turneu final. Trebuie să câștigăm punctele cu echipele care par mai inferioare și ce o fi cu Elveția va fi un bonus. Înainte de ultimele două meciuri aș vrea să avem o liniște, nu o presiune.

Să adunăm mai multe puncte pe faza de început. Nu mă tem că nu vom lua trei puncte în Andorra. Probabil că vom afla mai multe amănunte și de la cei din Republica Moldova, care i-au cântărit foarte bine. Trebuie să debutăm cu victorie. Edi este opțiunea FRF, mergem pe mâna lui, e normal să fie așa”, a declarat Mihai Stoichiță, la întoarcerea în țară.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine a fost omul meciului în România - Austria 1-0?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:18
“Mă aștept să fiu titular!” Răzvan Marin continuă disputa cu Mircea Lucescu
15:10
Gigi Becali s-a ambalat degeaba. Câți bani ar primi de fapt patronul de la FCSB de pe urma Cupei Mondiale
14:01
Cristiano Ronaldo a reacționat după ce a doborât un nou record în fotbal: “Nu e un secret”
13:59
Decizia oficială luată de FCSB în cazul lui Vlad Chiricheș. Becali i-a transmis clar: “Nu mai poate”
13:38
“Victoria dă dependență”. David Popovici a revăzut cum a câștigat aurul la Singapore și a spus răspicat
13:35
Mircea Lucescu a explicat de ce a zis „în primul rând, este victoria mea cu Austria!”
1 Mircea Lucescu i-a cerut scuze unui jucător după România – Austria: “O fac public” 2 Mircea Lucescu, dat pe spate de un tricolor la meciul cu Austria: “Extraordinar! Parcă era noul Cămătaru” 3 Qatar – Emiratele Arabe Unite 2-1. Olăroiu, pas greşit: “O mare dezamăgire!” Ce şanse mai sunt pentru World Cup 2026 4 “Să zică direct că nu e nevoie de mine!” Răzvan Marin a răbufnit la criticile lui Mircea Lucescu 5 Veste proastă pentru Zeljko Kopic! Alexandru Musi, scos pe targă după 28 de minute în meciul cu Cipru U21 6 Portugalia – Ungaria 2-2, în preliminariile World Cup 2026. Victorii pentru Anglia, Spania și Turcia. Rezultatele serii
Citește și