Germania – România 2-1 | „Nu trebuie să ne plângem!” Nicolae Stanciu se gândește deja la Armenia. „Este meciul campaniei!”

Publicat: 9.10.2021, 0:13
Actualizat: 9.10.2021, 0:14

Germania - România 2-1. Tricolorii lui Mirel Rădoi au făcut un meci uriaș, dar s-au văzut în final învinși. Situția în grupă este mai complicată ca niciodată după această seară nebună. Nicolae Stanciu e deja cu gândul la meciul cu Armenia, de luni.

Nicolae Stanciu, după Germania - România 2-1

„Din păcate am pierdut, cred că am făcut un meci destul de bun. Am arătat ca o echipă. Nu cred că mai e nimic de zis acum sau să stăm să plângem, trebuie să ne gândim la meciul de luni, care a devenit cel mai important din această campanie.

Trebuie să putem să meergem mai departe, știam că așa o să fie, am făcut un efort mare, și eu și Răzvan Marin, nu doar noi, ci toată echipa. Per total, trebuie să fim bărbați și, să recunoaștem, că au fost mai buni și meritau să câștige.

E normal să dai pase bune când ai jucători în benzi sau în față, cum sunt Ianis sau Mihăila, cu o viteză foarte bună, e normal să-i pui în valoare. Ați văzut Ianis ce gol a dat. Dar meciul a trecut și din acest moment trebuie să ne gândim la meciul cu Armenia”, a spus Nicolae Stanciu.

Germania – România 2-1

România a început foarte curajos meciul cu Germania și a deschis scorul după doar 9 minute, prin Ianis Hagi. „Prințul” i-a dat mingea printre picioare lui Rudiger și l-a învins pe ter Stegen cu șut devastator la colțul lung. Înainte de golul lui Hagi, nemții au avut un penalty refuzat de VAR.

Germania a atacat apoi în valuri careul lui Florin Niță, dar România a rezistat eroic în prima repriză. Elevii lui Rădoi puteau chiar să intre cu un avantaj de două goluri la pauză, dar lovitura de cap a lui Adrian Rus s-a dus puțin pe lângă poartă.

În partea a doua, Hansi Flick i-a aruncat în luptă pe Muller și Havertz, iar jocul nemților s-a schimbat radical. România nu s-a mai apropiat de careul lui ter Stegen, iar Germania a lovit de două ori, prin Gnabry și Muller, în minutele 52 și 81.

S-a terminat 2-1 pentru Germania, care este lider autoritar în grupa de calificare la CM 2022, cu 18 puncte. România a căzut pe locul 4, cu 10 puncte.

În aceeaşi grupă, Islanda a remizat cu Armenia, scor 1-1 (goluri Johannesson ’77 / Hovhannisyan ’35) şi Liechtenstein a pierdut cu 0-4 confruntarea cu Macedonia de Nord (goluri Velkoski ’39, Alioski ’66 – penalti, Nikolov ’74, Churlinov ’83).

6. Liechtenstein 1 punct

FIFA a stabilit tragerea la sorți a play-off-ului CM 2022!
Echipa naţională • 17:06
FIFA a stabilit data pentru tragerea la sorți a play-off-ului pentru CM 2022! Care sunt posibilii adversari ai României
Laurențiu Reghecampf
Echipa naţională • 19 oct., 10:41
“Sunt antrenori care pot fi aduși fără a plăti această clauză!” Motivul pentru care Laurențiu Reghecampf nu ia în calcul să devină selecționer: „Se face mult tam-tam!”
Antrenorul dispus să vină în locul lui Rădoi la echipa națională
Echipa naţională • 18 oct., 14:38
Soluție surpriză pentru FRF! Antrenorul dispus să-l înlocuiască pe Mirel Rădoi. „Echipa națională nu se refuză!”

Mihai Zmărăndescu, la AS.ro LIVE

Mesajul lui Zarug după eliminarea de la Asia Express sezon 4. Ce a postat pe internet
22
oct.
0:00
Olimpiu Moruțan e magic! Pasă de gol senzațională în Lokomotiv Moscova – Galatasaray 0-1. Turcii sunt în extaz. „Cine are nevoie de Mbappe și Haaland?”
23:55 Olimpiu Moruțan, pasă de gol în Lokomotiv Moscova – Galatasaray 0-1. Ianis Hagi, titular în Rangers – Brondby 2-0. Înfrângere dramatică pentru Niță în Sparta – Lyon 2-3. Cele mai tari meciuri sunt sunt AICI 23:40 HC Motor – Dinamo 28-27. Echipa lui Pascual, înfrângeri pe linie în Liga Campionilor. Cum arată clasamentul grupei 23:20 Kremlin Cup 2021 | Simona Halep – Maria Sakkari, duel de foc în sferturi: „Va fi o provocare pentru mine!” Anunț uriaș făcut de Simo: „Sunt vindecată 100%, nu mai am dureri!” 23:03 Alexandru Cicâldău, noul Kimmich?:)) Imagini uluitoare de la Lokomotiv Moscova – Galatasaray. Rușii au încurcat jucătorii pe tabela de marcaj 22:20 Bodo Glimt – AS Roma 6-1. Rezultat halucinant în Conference League. Jose Mourinho, umilință istorică și fără precedent: „Este vina mea!” 21:32 Petrolul – CSA Steaua 2-0. „Lupii galbeni” au dat de pământ cu echipa lui Daniel Oprița! 9 victorii la rând în Liga 2 pentru ploieșteni 21:05 CFR Cluj – AZ Alkmaar 0-1. Campioana e în criză. A doua înfrângere consecutivă. Echipa lui Dan Petrescu a rămas fără victorie în Conference League 20:59 Simona Halep, reacție genială după victoria cu Veronika Kudermetova. „Voi juca cu o altă rusoaică în runda următoare?” 20:30 Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-1, 7-6. Românca, încă o victorie la Kremlin Cup! Când va avea loc meciul din sferturi și cu cine se va bate pentru un loc în semifinale
Reuniune emoționantă la Paris! Lionel Messi a luat-o la fugă când l-a văzut pe Ronaldinho. Imaginile care fac înconjurul planetei