Ianis Hagi, lăudat de marele Gary Lineker, înaintea debutului României la EURO 2024: “Unul dintre starurile echipei”

Alex Masgras Publicat: 16 iunie 2024, 9:51

Comentarii
Ianis Hagi, lăudat de marele Gary Lineker, înaintea debutului României la EURO 2024: Unul dintre starurile echipei

Ianis Hagi, în timpul meciului România - Bulgaria / Profimedia

Ianis Hagi a fost lăudat de marele Gary Lineker, înaintea debutului României la EURO 2024. Fostul internaţional englez a vorbit despre “tricolori”, înaintea primului meci la Campionatul European din Germania.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Remarcatul fostului jucător al Barcelonei a fost Ianis Hagi, jucătorul lui Rangers care a fost împrumutat sezonul trecut la Alaves.

Ianis Hagi, lăudat de marele Gary Lineker, înaintea debutului României la EURO 2024: “Unul dintre starurile echipei”

Lineker îl vede pe Ianis Hagi starul echipei, în timp ce Alan Shearer, fostul mare atacant al lui Newcastle, este de părere că România se va baza foarte mult pe apărare la turneul final:

“Unul dintre starurile echipei României este Ianis Hagi, care este jucătorul lui Rangers. A fost împurmutat la Alaves. Este fiul lui Gheorghe Hagi, cel care a fost un fotbalist absolut fantastic. Cred că România va fi una dintre outsidere”, a spus Gary Lineker, în podcastul “The Rest is Football”.

“Da, aşa e. Cred că trebuie să se apere foarte bine. Au primit doar 5 goluri în preliminarii. Asta trebuie să facă, pe asta se vor baza”, a spus şi Alan Shearer.

Reclamă
Reclamă

România, singura națională care a învins Elveția în ultimele 15 meciuri!

După eliminarea de la Cupa Mondială din Qatar (un usturător 6-1 în fața Portugaliei), Elveția s-a mobilizat și a avut o campanie de calificare la EURO 2024 de excepție.

Selecționata din „Țara Cantoanelor” a legat, în perioada 25.03.2023 – 21.11.2023 nu mai puțin de 9 partide fără înfrângere. A fost 5-0 cu Belarus, 3-0 cu Israel, 2-2 cu România, 2-2 cu Kosovo, 3-0 cu Andorra, 3-3 cu Belarus, 1-1 cu Israel și 1-1 cu Kosovo.

Totuși, seria de invincibilitate a Elveției avea să fie oprită de tricolorii lui Edi Iordănescu. În ultimul meci din preliminariile pentru EURO 2024, ambele echipe naționale erau calificate la turneul final, însă se luptau pentru primul loc în grupă.

Reclamă

Naționala României a câștigat meciul de pe Arena Națională cu scorul de 1-0 și a obținut primul loc al Grupe E din preliminarii. Astfel, Elveția, marea favorită a acestei grupe, s-a calificat la turneul final de pe locul al 2-lea.

După eșecul în fața României, Elveția a înregistrat, până la EURO, 2 rezultate de egalitate și 2 victorii, în meciurile de pregătire.

La turenul final, elevii lui Murat Yakin au debutat cu dreptul și au obținut cele 3 puncte în fața Ungariei. Pentru naționala din „Țara Cantoanelor” urmează duelul cu Scoția, de pe data de 19 iunie. Meciul se va juca de la ora 22:00 și va fi în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:43

Românul convocat de Luciano Spalletti în lotul lui Juventus pentru meciul cu Atalanta

15:18

Mihai Stoica pune presiune pe Mirel Rădoi. Ce pierderi finaciare poate avea FCSB dacă nu prinde Conference League

14:41

Cristi Chivu i-a găsit înlocuitor lui Alessandro Bastoni! Jucătorul a eliminat Italia din drumul spre World Cup 2026

14:40

Dublu moment de doliu la PAOK și pentru Răzvan Lucescu. A murit la 59 de ani!

14:25

Sepsi, pas mare către promovarea în Liga 1! Covăsnenii au învins Steaua

14:09

Situație explozivă la Farul Constanța: Ianis Zicu nu a fost înduplecat și pleacă de la echipă

1 Patronul lui PAOK a decis: 8 milioane de euro pentru Răzvan Lucescu 2 O nouă tragedie în fotbalul românesc! A murit în accident de mașină 3 Decizia luată de PAOK Salonic, după ce Răzvan Lucescu le-a interzis jucătorilor să participe la înmormântarea lui Mircea Lucescu 4 Apariție surpriză pe Național Arena. Cine a venit să-i spună adio lui Mircea Lucescu: „A marcat o generație” 5 FotoMircea Lucescu a fost înmormântat cu onoruri militare la Cimitirul Bellu 6 Cum a fost Dinamo la un pas de o tragedie aviatică în Vinerea Marea. “Am trecut printr-o mare cumpănă”
Citește și