Ilie Dumitrescu se implică în ”războiul” dintre Ianis Hagi și Mirel Rădoi. Verdictul fostului internațional

Antena Sport Publicat: 14 octombrie 2020, 6:03

Comentarii
Ilie Dumitrescu se implică în ”războiul” dintre Ianis Hagi și Mirel Rădoi. Verdictul fostului internațional

Mirel Rădoi este selecționerul României

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Ianis Hagi a trimis câteva înțepături către Mirel Rădoi, nemulțumit fiind de faptul că el și colegii săi au fost nevoiți să alerge după minge. Replica selecționerului nu a întârziat să apară.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ilie Dumitrescu a intervenit și el în acest conflict și consideră că ”organizarea de joc e vina antrenorului 100%”. Mister consideră totuși că mesajul lui Ianis nu a fost către Rădoi și susține că aceste declarații nu ar trebui transformate într-un conflict.

Ilie Dumitrescu: ”Organizarea de joc e vina antrenorului 100%”

Nu cred că mesajul lui Ianis a fost către Rădoi. După un insucces, după o exprimare nu foarte bună, ca jucător simți că există momente că alergi în gol. Rădoi vine cu statistica, anume că s-au pierdut foarte multe mingi, dar nu cred că e momentul să se transforme o declarație după joc într-un conflict. 

Au fost probleme cu organizarea de joc! Cine e vinovat? Tu, de aici, din studio? Organizarea e vina antrenorului 100%. Dacă aveam puțină organizare de joc, Islanda nu avea cum să ne surprindă. 

Dacă ei pot fi compacți, nu putem și noi să acoperim zonele mai bine? E mai greu să desfaci o echipă, decât să stai bine în apărare. Hai să fim mai mult în meci și să nu aibă adversarii 2-0 în minutul 20”, a declarat Ilie Dumitrescu la Digi Sport.

Reclamă
Reclamă

Ianis Hagi: ”Întrebați-l pe selecționer de ce nu am avut ocazii”

Despre faptul că nu am avut ocazii trebuie să-l întrebați pe selecționer! Alergi 4-5 minute după minge și când ai mingea la picior nu mai poți să faci nimic, îți pierzi energia, suflul, poți doar să scoți un fault”, a fost declarația lui Ianis Hagi după meciul cu Norvegia.

Mirel Rădoi i-a dat replica

Dacă jucătorii dau astfel de declarații, trebuie să le și probeze. Am primit raportul după meci. Când avem 19-20 de baloane pierdute, e normal că nu poți avea continuitate. Mingea e una singură, dacă nu o ai, înseamnă că e la adversar și trebuie să alergi după ea să o recuperezi.

Dacă nu îți place să o ții în momentul în care o ai, e clar că trebuie să alergi după ea. Sunt momente în care, dacă nu faci ce ai antrenat la antrenament, alergi și mai mult de 4-5 minute după minge”, a declarat Mirel Rădoi la conferința de presă premergătoare meciului cu Austria.

Reclamă

În altă ordine de idei, România va juca în această seară, de la ora 21:45, cu Austria, într-o partidă care va putea fi urmărită în format live text pe AS.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:53

Adrian Bumbescu le arată uşa celor de la FCSB, după ce gazonul din Ghencea a fost criticat: „Nu sunt bineveniţi”

10:50

Florentino Perez s-a decis în privinţa lui Vinicius: ce urmează pentru starul lui Real Madrid

10:35

Cupa Mondială a recordurilor! Bornele fantastice atinse pe durata turneului final

10:35

„Ce copiaţi? Prostia?” Jucătorii de la Rapid, făcuţi praf după o singură fază din meciul cu Botoşani

10:03

O nouă regulă împotriva tragerilor de timp în Anglia! Cum pot pierde echipele un jucător timp de 60 de secunde

10:02

Verdictul specialistului după faza dramatică din Botoşani – Rapid 1-1. Ce i-a reproşat arbitrului

1 Universitatea Craiova pregătește două transferuri: „I-am ales din 1.500 de jucători” 2 Decizia luată de Al-Hamlawi înainte de Levski Sofia. Cu ofertă pe masă, atacantul surprinde fanii Craiovei 3 Dinamo, aproape de un nou transfer! Anunţul preşedintelui Andrei Nicolescu 4 A semnat contractul carierei la 40 de ani! Vozinha a plâns ca un copil la prezentarea oficială 5 Fotbalistul aflat de 10 ani la club refuză rezilierea contractului! Situaţie dificilă pentru echipa din Liga 1 6 Decizia luată de Antonio Folha după ce jucătorii au depus memorii și CFR Cluj e în colaps financiar
Citește și