Închide meniul

Ioan Andone, de partea lui Gică Hagi după atacul la Edi Iordănescu: „Ianis e un fotbalist din anturajul naționalei, nu-l scoți din circuit!”

De Sebastian Cristian
Publicat: 15 martie 2023, 17:00

Ioan Andone este de partea lui Gică Hagi după atacul la Edi Iordănescu. „Regele” a fost nemulțumit de faptul că selecționerul Edi Iordănescu nu l-a convocat la națională pe Ianis Hagi, deși fotbalistul lui Rangers este apt de joc.

Reclamă
Ioan Andone, de partea lui Gică Hagi după atacul la Edi Iordănescu: Ianis e un fotbalist din anturajul naționalei, nu-l scoți din circuit!”

Ioan Andone, de partea lui Gică Hagi după atacul la Edi Iordănescu

Ianis Hagi, în timpul unui meci pentru echipa naţională / Profimedia

Andorra – România este primul meci și va putea fi urmărit în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY, pe 25 martie, de la 21:45. România – Belarus e pe 28 martie, de la ora 21:45.

Reclamă

Ioan Andone, de partea lui Gică Hagi după atacul la Edi Iordănescu: „Ianis e un fotbalist din anturajul naționalei, nu-l scoți din circuit!”

Antrenorul de la Farul este convins că Ianis Hagi merita convocat la națională, mai ales că alți fotbaliști, chiar accidentați, au fost incluși pe lista preliminară. Ioan Andone îi împărășește opinia lui Gică Hagi.

Reclamă

„Da, sigur că l-aș fi chemat pe Ianis Hagi, fără discuție. Îl aduceam la București și îl țineam în tribune. E un jucător din anturajul echipei naționale. Nu-l scoți din circuit” a fost părerea lui Ioan Andone potrivit digisport.ro.

Ce a declarat Gică Hagi după ce Edi Iordănescu nu l-a inclus pe Ianis în lista preliminară

„Nu vreau ca opinia publică să fie prost informată. Ianis, în momentul de față, este sănătos. Nu poate să joace mai mult, dar e sănătos. Au apărut discuții despre ce cred unii și alții.

Ianis nu e important pentru antrenorul echipei naționale. Daca era important, se afla măcar pe lista străinilor. Când i se comunică că e un jucător important, de ce nu face parte dintre jucătorii convocați?

Au avut loc discuții. I s-a comunicat că e un jucător foarte important pentru echipa națională. Nu e pus nici măcar pe lista preliminară. Înseamnă că Ianis nu contează pentru echipa națională.

Aici nu vorbim de a juca, vorbim de lista preliminară. Dacă i se comunică jucătorilor, în discuții, că e un jucător important pentru echipa națională… ce putem să înțelegem din toată asta?

Înseamnă că nu e important pentru Edi Iordănescu și echipa națională. Nu mă deranjează, e o realitate. Nu e important pentru echipa națională! Nu e normal să declari public că îți lipsesc jucători foarte importanți și, cand e, nu face nici măcar parte din lista preliminară.

Antrenorul întotdeauna decide cine vine și cine nu vine. E responsabilitatea lui. Nu putem să jucăm la două sau trei capete. Vorbim de o listă, nu de convocare! Probabil că o să fie convocat atunci când o să fie într-o formă foarte bună și nu o să aibă ce să mai facă.

E o situație foarte clară. Mie mi se pare că Ianis nu e important pentru echipa națională. A fost unul dintre cei mai buni jucători de la echipa națională, înainte să se accidenteze.

Pitu cât joacă? Cât a jucat în ultimele zece meciuri? Vorbesc de unul de-al meu. Păi de ce e în listă? Ianis nu e. Ianis poate să facă mai multe decât Pitu în 10 minute, probabil, dată fiind experienţa lui. Cred eu că antrenorul ne-a dat un mesaj foarte clar”, a declarat Gică Hagi, pentru digisport.ro.

Reclamă
Citește și:
facebook whatsapp LinkedIn twitter email
EMISIUNI
Eduard Novak, la AS.ro LIVE
Eduard Novak, la AS.ro LIVE
Ultimele știri
16:41 Gică Hagi, mulțumit de evoluțiile echipei naționale: „Au explodat!” 16:27 Anglia – Brazilia, Women`s Finalissima 2023, e LIVE exclusiv în AntenaPLAY, pe 6 aprilie, de la ora 21:45 15:49 Larisa Iordache a rupt tăcerea despre noul iubit: „Este din sport”. De ce nu a publicat nicio poză alături de el 15:46 Florin Prunea cere demiterea lui Mihai Stoichiță, după dezvăluirile lui Cătălin Cîrjan: „În secunda următoare, o Federație serioasă îl chema!” 15:39 FC U Craiova 1948 – Petrolul, LIVE TEXT, 21:00. Duel între echipele de pe primele două locuri din play-out 15:12 Florin Talpan a dezvăluit cum este hărțuit, din cauza „războiului” dintre FCSB și CSA Steaua: „Efectiv nu mai scăpam de o persoană!” 14:45 Adrian Rădulescu a anunțat ce obiective are David Popovici în acest an! Sportivul va participa în șase probe la Campionatul Național de la Otopeni 14:40 Mihai Stoichiță, opinie fermă după numirea lui Elias Charalambous la FCSB: „În Italia eşti suspendat luni de zile, dacă faci aşa ceva!” 14:19 Oficialii de la Barcelona au confirmat interesul pentru Lionel Messi! Argentinianul ar putea reveni pe Camp Nou: „Sperăm să-și continue povestea!” 14:17 Dănuț Lupu îl laudă pe Gică Hagi: „E un foarte bun pedagog!”
Pe același subiect
Valentin Costache obiectiv măreț la Rapid
Liga 1 • 17:17
Valentin Costache, obiectiv măreț la Rapid: „Îmi propun să câștigăm campionatul!”
Gică Hagi mulțumit de evoluțiile echipei naționale
Echipa naţională • 16:41
Gică Hagi, mulțumit de evoluțiile echipei naționale: „Au explodat!”
Dănuț Lupu îl laudă pe Gică Hagi
Liga 1 • 14:17
Dănuț Lupu îl laudă pe Gică Hagi: „E un foarte bun pedagog!”
Știri
Roxana Blenche şi surorile Odagiu au preparat ”Banofee pie”
Roxana Blenche şi surorile Odagiu au preparat ”Banofee pie”
Închide căutarea