Goal.com susţine că Adeyemi va ajunge în Bavaria în această iarnă, acolo unde este văzut înlocuitorul perfect al lui Robert Lewandowski. Karim a făcut parte din grupele de juniori ale lui Bayern Munchen, acesta fiind un avantaj pentru un eventual transfer.
Bayern Munchen are concurenţă mare pentru transferul lui Adeyemi
Rolul său la Bayern ar deveni unul cu adevărat important începând cu stagiunea 2022-2023, atunci când e aşteptată plecarea lui Kingsley Coman de pe Allianz Arena.
Bayern nu este singurul club care se află pe urmele atacantului de la Salzburg. Liverpool, Borussia Dortmund şi RB Leipzig vor de asemenea să-l înregimenteze pe atacantul de 19 ani cotat la 20 de milioane de euro.
Karim Adeyemi, dorit de mari forţe ale Europei
Cu 3 ani în urmă, Barcelona a vrut să plătească 8 milioane de euro pentru puştiul care avea atunci 16 ani. Arsenal, Bayern Munchen, Liverpool sau Chelsea au vrut să îl transfere. Salzburg l-a adus pe Adeyemi de la Unterhaching, pentru 3.5 milioane de euro, în 2018.
„Familia mea și cu mine ne simțim foarte bine la Salzburg, ne putem dezvolta foarte bine aici. Eu am decis să rămân la Salzburg. A fost o idee bună. În 2020 a trebuit să muncim toți mai mult din cauza pauzelor provocate de coronavirus”, conform transfermarkt.de, citat de digisport.ro.
Mirel Rădoi a vorbit despre situaţia lui Karim Adeyemi
Mirel Rădoi a recunoscut că România a vrut să îl fure pe Adeyemi, care însă a ales să joace pentru Germania. “Nu știu dacă și-ar fi dorit. Din informațiile pe care le am, s-a încercat să se ia legătura și ar fi refuzat. Nu s-ar fi ajuns foarte aproape, dar cineva din jurul lui sau din familie ar fi refuzat.
De când sunt eu, sunt 7 cazuri în care diverși jucători au refuzat să vină doar pentru că erau deja selecționați la naționale U16, U17, U18 ale altor țări – Austria, Germania – și au refuzat să vină la naționala României. E un caz, dacă nu mă înșel, în care un jucător a vrut să vină la U21, dar asta după ce a refuzat să vină la două naționale, U17 și U18, iar eu am refuzat să-l mai chem la naționala de tineret”, a spus Rădoi, înaintea meciului cu Germania.
- Karim Adeyemi e cotat la 20 de milioane de euro
- Adeyemi a jucat deja pentru naţionala Germaniei
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- „Dacă ne luăm după loturi, ar trebui să nu ne mai prezentăm”. Gică Popescu știe care e atuul României în barajul cu Turcia
- “Abia aştept luna martie!” Ianis Hagi, încrezător că România se va califica la World Cup 2026: “Nu există altă variantă”
- Cum au votat Mircea Lucescu și Ianis Hagi pentru Gala FIFA The Best 2025. Surpriza de pe lista selecționerului
- Dumitru Stângaciu nu mai crede în fotbalul românesc: “Din păcate, regresează! E foarte greu să ajungem la Mondial”
- “Prea mult”. Mircea Lucescu a răbufnit şi a făcut praf arbitrajul. Cele trei meciuri în care “tricolorii” au fost dezavantajaţi































