România – Georgia 1-2 | Naţionala lui Mirel Rădoi e în „moarte clinică”! Încă o înfrângere ruşinoasă după umilinţa din Armenia. Răzvan Marin a ratat un penalty. Tănase a fost eliminat

Dragoș Vasile Publicat: 2 iunie 2021, 21:10 / Actualizat: 2 iunie 2021, 23:45

România – Georgia 1-2 | Naţionala lui Mirel Rădoi e în „moarte clinică! Încă o înfrângere ruşinoasă după umilinţa din Armenia. Răzvan Marin a ratat un penalty. Tănase a fost eliminat

FRF / Răzvan Păsărică / Sport Pictures

România - Georgia

• România – Georgia 1-2
  • „Tricolorii”, încă o înfrângere ruşinoasă

Naţionala lui Mirel Rădoi a picat primul examen al verii. România a pierdut partida amicală cu Georgia, scor 1-2.

Mikautadze, minutul 61, şi Aburjania, minutul 71, au marcat pentru georgieni. Andrei Ivan a redus din diferenţă, în minutul 78.

În minutul 42, Florin Tănase a fost eliminat pentru un fault la un adversar.

Şi de la oaspeţi a fost eliminat un jucător, Kverkvelia, în minutul 64, după ce a primit al doilea cartonaş galben. În minutul 65, Răzvan Marin a ratat un penalti acordat pentru un fault al lui Kverkvelia la Ivan. Meciul a fost arbitrat de grecul Tasos Sidiropoulos.

În primul “11” tricolor s-au aflat trei debutanţi: Vlad, Sorescu şi Olaru.

Duminică, naţionala României va mai disputa o partidă amicală, cu Anglia, la Middlesbrough.

România – Georgia 1-2

Min. 90+4: Fluier final. România a pierdut amicalul cu Georgia, 1-2.

Min 79: GOOOL România! Andrei Ivan a redus din diferenţă cu un şut de senzaţie.

Min. 72: Gol Georgia. Giorgi Aburjania a dus scorul la 2-0, după ce apărarea „tricolorilor” a fost umilită din nou.

Min. 66: Penalty ratat România! Răzvan Marin a ratat incredibil! Mijlocaşul a trimis mingea peste poartă.

Min. 65: Andrei Ivan a obţinut lovitură de la 11 metri. Solomon Kvirkvelia a fost eliminat direct.

Min. 61: Gol Georgia. Georges Mikautadze a deschis scorul, după ce georgienii au umilit apărarea României.

Min 57: Mirel Rădoi a mutat decisiv. Alex Cicâldău, Constantin Budescu şi Andrei Ivan au intrat pe teren în locul lui Darius Olaru, Alexandru Maxim şi Denis Alibec.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+2: Pauză la Ploieşti, scor 0-0.

Min 45+2: Ocazie uriaşă România! Alibec a fost aproape de gol, însă nu a nimerit spaţiul porţii.

Min. 42: Cartonaş roşu România! Florin Tănase a ripostat şi a fost eliminat uşor. Golgheterul Ligii 1 şi-a ieşit din minţi după ce Grigol Chabradze l-a şicanat.

Min. 40: Ocazie România! Alibec a trimis un şut puternic pe spaţiul porţii.

Min 37: Dublă ocazie România! Ianis Hagi a obţinut o lovitură liberă, a executat fabulos, însă a lovit transversala. La aceeaşi fază, tricolorii au avut o nouă ocazie, însă portarul Kupatadze a intervenit decisiv.

Min. 28: Ocazie România! Ianis Hagi a trimis o „torpilă” spre plasa adversă, însă balonul a trecut cu puţin peste.

Min. 11: Ocazie echipa naţională! Alexandru Maxim a trimis pe poartă dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

Min. 7: Ocazie România! Darius Olaru a trimis un şut pe spaţiul porţii adverse, însă mingea a trecut cu mult peste.

Min. 1: A început meciul!

Andrei Vlad, portarul lui FCSB, Darius Olaru, şi Deian Sorescu, căpitanul lui Dinamo, vor debuta sub tricolor.

România – Georgia, primul amical al verii pentru naţionala lui Mirel Rădoi, va începe la 21:45. „Tricolorii” vor evolua pe arena „Ilie Oană” din Ploieşti.

România – Georgia se joacă cu suporteri în tribune

Echipa naţională va juca cu suporteri în tribune după un an şi jumătate de pauză. Aproximativ 3500 de spectatori vor fi la meci, 25% din capacitatea stadionului.

„Întoarcerea fanilor este o bucurie pentru toată lumea. E important ca jucătorii să simtă când suporterii vor veni la stadion că sunt parte din aceeaşi echipă. Luptăm împreună, pierdem împreună. Deci din punctul ăsta de vedere, revenirea suporterilor este o bucurie imensă pentru toată lumea. Dar cel mai mult cred că va fi pentru jucători”, a spus Rădoi la conferinţa de presă.

Mirel Rădoi a convocat 25 de jucători pentru meciurile amicale pe care România le va disputa în luna iunie, cu Georgia şi Anglia.

România, partide amicale cu Georgia şi Anglia

După confruntarea cu Georgia, România va întâlni un adversar de top.

Anglia-România se va juca pe 6 iunie, la Middlesrbough. Meciul de lux va avea loc de la ora 19:00 (ora României), pe stadionul „Riverside” din Middlesbrough.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

mart.
23:35
Simona Halep nu va participa la Stuttgart! Anunţul organizatorilor turneului din Germania
28
mart.
23:35
Pierdere importantă pentru FCSB înainte de meciul cu Farul! Fotbalistul lui Gigi Becali care e în pericol să îşi încheie sezonul!
28
mart.
23:01
FotoHoraţiu Moldovan şi-a făcut publică relaţia cu fosta iubită a lui Dragoş Nedelcu! Primele imagini cu cei doi sărutându-se!
28
mart.
23:01
Viorel Moldovan, sfat preţios pentru jucătorul pus la zid de Edi Iordănescu: „La muncă, copile! Trece trenul pe lângă tine”
28
mart.
22:16
VideoCampioana europeană Mihaela Cambei e gata să dea lovitura la Cupa Mondială de haltere, LIVE în AntenaPLAY! Cum se pregăteşte
28
mart.
22:15
Reacţia lui Edi Iordănescu după ce Gică Hagi l-a lăudat pe Ianis Hagi şi a dat de înţeles că trebuie să fie la EURO 2024
28
mart.
21:37
VideoAlimentele care le dau energie „tricolorilor” din naţionalele de tineret ale României! Puştii le recomandă tuturor românilor
28
mart.
21:29
Cum a trăit Toto Wolff momentul în care Lewis Hamilton i-a spus că pleacă la Ferrari: „Cred că a fost dificil pentru el”
28
mart.
20:30
Anunţul lui Andrei Nicolescu după decizia teribilă primită de Dinamo: „Vom ataca”! Planul „câinilor” pentru a scăpa de sancţiune!
Viorel Moldovan, sfat preţios pentru jucătorul pus la zid de Edi Iordănescu: "La muncă, copile! Trece trenul pe lângă tine"
Echipa naţională • 28 mart., 23:01
Echipa naţională • 28 mart., 22:15
Suporter.as.ro • 28 mart., 21:37
Englezii nu îi dau României nicio şansă la EURO 2024! Verdict dur pentru grupa "tricolorilor"
Echipa naţională • 28 mart., 19:54
Englezii nu îi dau României nicio şansă la EURO 2024! Verdict dur pentru grupa „tricolorilor”
Serie B • 28 mart., 13:25
Italienii dau de pământ cu George Puşcaş după ultimele evoluţii ale atacantului lui Bari: „Până acum a fost dezamăgitor”