Închide meniul

Mihai Stoica a anunţat care sunt şansele României în faţa Olandei, la EURO 2024: „Cu Austria nu a fost cine ştie ce”

Dan Roșu Publicat: 30 iunie 2024, 8:52

Reclamă
Mihai Stoica a anunţat care sunt şansele României în faţa Olandei, la EURO 2024: „Cu Austria nu a fost cine ştie ce

Mihai Stoica

Mihai Stoica a anunţat care sunt şansele României în faţa Olandei, la EURO 2024. Ca procente, Meme susţine că „Portocala Mecanică” e în faţă (55% – 45%), dar totul se poate schimba dacă echipa lui Ronald Koeman va evolua în faţa tricolorilor aşa cum a făcut-o în duelul cu Austria, echipa care a câştigat grupa cu Franţa şi Olanda.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pe de altă parte, cuplul de fundaşi centrali format din Virgil van Dijk şi Nathan Ake e de speriat pentru ofensiva noastră. Cei doi sunt cotaţi la 40, respectiv 30 de milioane de euro şi joacă la două puteri ale Europei, Liverpool şi Manchester City.

Mihai Stoica a anunţat care sunt şansele României în faţa Olandei, la EURO 2024

”Depinde ce echipă a Olandei vom întâlni. Cea din meciul cu Austria nu a fost cine ştie ce. A părut că Austria poate da gol de câte ori vrea. Olanda este favorită certă, pentru că are câţiva jucători… Cred că Olanda este locul 1 în lume la fundaşi.

55 cu 45 în favoarea Olandei, echilibrat, pentru că am văzut ce nu credeam că voi vedea la echipa naţională. O echipă naţională care cred că are spirit. Sunt echipe cu jucători foarte valoroşi, dar pentru care acest turneu final poate că nu reprezintă apogeul carierei.

Cu Ucraina, la 3-0 nu am tras de timp. Asta a fost cel mai important, pentru că ne simţeam puternici. Olanda a fost net inferioară cu Austria, pentru că Austria are o organizare excepţională”, a spus Mihai Stoica, citat de Prima Sport.

Reclamă
Reclamă

Rafael van der Vaart, verdict sincer despre Olanda, înaintea duelului cu România

Rafael van der Vaart a transmis că selecționata lui Ronald Koeman nu a făcut vreun joc excelent la EURO 2024 și că „Portocala Mecanică” are noroc, dat fiind faptul că se va duela cu România, în „optimi”.

De asemenea, fostul mare internațional este de părere că Olanda e favorita acestui duel, însă a dat de înțeles că România ar putea produce o nouă surpriză.

„Pot să vă spun că au foarte mult noroc cu întreg culoarul, dar nu au prestații din cele mai bune: ai câștigat cu Polonia în ultimele 10 minute, ai făcut egal cu Franța, ok, nimic de comentat, dar cu Austria ai făcut un meci îngrozitor, e cel mai prost meci pe care l-am văzut vreodată, dar poate că asta e un lucru bun.

Reclamă

Când ai un joc atât de slab, poate servi ca trezire. De obicei, după o astfel de prestație, te montezi și joci altfel. Să sperăm că vom juca din ce în ce mai bine. Plus că, repet, ne ajută foarte mult traseul, până și grupa a fost accesibilă, acum întâlnești România, ulterior Austria sau Turcia, suntem norocoși, ce să mai.

Dacă luăm în calcul calitatea jucătorilor noștri, cluburile la care joacă, în ce campionate, suntem clar favoriți. Există totuși o formă de presiune, România e o surpriză la acest turneu, dar în mod normal ar trebui să câștigăm”, a spus van der Vaart, citat de gsp.ro.

România – Olanda se va disputa marţi, de la ora 19:00, live text pe as.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
1:28

VIDEOLos Angeles Clippers – Golden State Warriors 124-119, după un meci dramatic, cu prelungiri

23:58 13 apr.

Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”

23:55 13 apr.

Lazio – Roma 1-1. Fiorentina – Parma 0-0. Ianis Hagi a marcat cu Aberdeen. Rezultatele zilei

23:49 13 apr.

Gigi Becali l-a făcut praf pe Horaţiu Feşnic: „Nu se poate aşa ceva. Nu cred că se va îndrepta”

23:37 13 apr.

„Arbitrajul a fost de partea lor, 100%” Ștefan Târnovanu, acuzații grave după 0-0 cu Universitatea Craiova

23:25 13 apr.

„Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajul

1 Gigi Becali a „distrus” doi jucători, după Universitatea Craiova – FCSB 0-0: „N-a contat / N-a câştigat niciun duel” 2 Motivul pentru care Mihaela Cambei ţine nemişcată în parcare maşina primită cadou de la Ion Ţiriac: „O văd în fiecare dimineaţă” 3 Decizia luată la FCSB, înainte de meciul crucial cu Universitatea Craiova. Cum va arăta primul 11 4 Final „de infarct” în Universitatea Craiova – FCSB! Mora a lovit bara în prelungiri! Oltenii și-au pus mâinile în cap 5 Ce spune Patrick Vieira despre plecarea de la Genoa lui Dan Şucu. E dorit de echipe importante 6 Noi dezvăluiri şocante din scandalul pariurilor din Italia! Radu Drăguşin, implicat în plata de 40.000 de euro
Citește și