Mircea Lucescu a dezvăluit cum l-au impresionat jucătorii naţionalei României. Tricolorii se pregătesc pentru cele două deplasări din luna octombrie din Nations League, cu Cipru şi Lituania.
Antena deţine drepturile exclusive de transmisie ale Campionatelor Mondiale din 2026 şi 2030. Lituania – România va fi în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY marţi, 15 octombrie, de la ora 21:45.
Mircea Lucescu a dezvăluit cum l-au impresionat jucătorii naţionalei României: “Pe această bază trebuie să construim”
Aflat la a doua acţiune de la revenirea la echipa naţională, Mircea Lucescu şi-a lăudat jucătorii şi a recunoscut că a fost impresionat de cât de unit este actualul grup. Selecţionerul susţine că aceasta este fundaţia naţionalei în momentul de faţă şi că se pot construi lucruri importante de aici încolo:
“Pentru mine, antrenamentele cele mai importante sunt cele mentale. Avem un grup foarte bun de jucători, sunt impresionat de relația lor și de bucuria cu care se revăd. Asta e deja baza. Pe această bază trebuie să construim ceva.
Au plecat de la un anumit nivel, la care au ajuns datorită lor, datorită lui Edi Iordănescu. Acum trebuie să ajungem la un alt nivel, la care să ne batem cu echipele mari și să nu suferim. Talentul jucătorilor români este același, depinde cum îi educi.
Avem un avantaj acum că, datorită echipei naționale, jucătorii au început să fie apreciați la cluburi. Ușurează munca mea când se întorc la echipa națională. E mult mai multă intensitate în antrenamente așa”, a declarat Mircea Lucescu.
„Nu visăm, acesta e obiectivul” Radu Drăguşin, mesaj ferm înaintea meciurilor naţionalei cu Cipru şi Lituania!
Radu Drăguşin a transmis un mesaj ferm înaintea meciurilor naţionalei cu Cipru şi Lituania! Fundaşul central al naţionalei a precizat că obiectivul României este calificarea la Campionatul Mondial din 2026.
„(n.r. Visați la Mondial?) Nu visăm, acesta este obiectivul. Este un obiectiv pe care ni l-am pus, ni-l dorim cu toții în echipa noastră. Trebuie să dovedim că merităm să fim la Campionatul Mondial”, a declarat Radu Drăguşin la conferinţa de presă de dinainte de meciul Cipru – România.
Radu Drăguşin a vorbit, la conferinţa de presă, şi despre schimbarea selecţionerului Ciprului. „(n.r. V-a încurcat că ciprioții au schimbat selecționerul, atunci când pregăteați partida?) Nu neapărat. Există posibilitatea de a schimba echipa, sistemul, dar noi i-am studiat pe imaginile pe care le aveam și, în general, noi ne facem jocul nostru, nu stăm să ne adaptăm”, a mai spus fundaşul naţionalei.
- Ce salariu ar urma să aibă Gică Hagi la naţionala României: “Decent”
- Ioan Vermeşan, prima reacţie după ce Mircea Lucescu l-a chemat la naţionala României
- Adrian Mutu a numit titularul incontestabil de la naţională, în barajul cu Turcia: “Cu el va începe nea Mircea”
- “Băi băieți, bă, ce e asta, mă?” Basarab Panduru, uimit de jucătorii propuşi pentru meciul crucial cu Turcia
- Atacant surpriză convocat de Mircea Lucescu la naţionala României. A marcat cu AC Milan şi Fiorentina

































