Mircea Lucescu, discuții cu Umit Akdag pentru a alege România în dauna Turciei: „E foarte important pentru el”

Publicat: 21 iunie 2025, 9:01

Comentarii
Mircea Lucescu, discuții cu Umit Akdag pentru a alege România în dauna Turciei: E foarte important pentru el”

Mircea Lucescu, în timpul unui meci al naţionalei/ Profimedia

Mihai Stoichiță a dezvăluit că Mircea Lucescu a purtat discuții cu Umit Akdag, în încercarea de a-l convinge pe acesta să aleagă să reprezinte România, în dauna Turciei. Directorul tehnic de la FRF a declarat că tânărul fundaș urmează să ia o decizie finală.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Umit Akdag a fost un jucător de bază al naționalei U21, la EURO 2025. Fundașul de 21 de ani a fost titular în toate cele trei meciuri, marcând un gol superb în duelul cu Slovacia U21.

Mircea Lucescu, discuții cu Umit Akdag pentru a alege România în dauna Turciei

Mihai Stoichiță a declarat că FRF face eforturi pentru ca Umit Akdag să continue să reprezinte naționala României, ținând cont de faptul că el este etnic turc și poate reprezenta și Turcia. Oficialul Federației a transmis că a purtat discuții inclusiv cu părinții fundașului, care au afaceri în România.

„Umit a plecat în vacanță. Urmează să se hotărască unde vrea să joace. E foarte important pentru el. Am încercat să îi explic.

A fost chemat la acest U21 din Slovacia. România e țara care s-a interesat de el.

Reclamă
Reclamă

(n.r. A discutat și Mircea Lucescu cu el?) Da. Toată lumea discută cu el. Noi ne focusăm pe toți. E normal să vrem un jucător talentat, important și cu potențial.

Este etnic turc. Nu știi ce gândește. E normal să își stabilească viitorul în funcție de sentimente. Am vorbit și cu familia lui, care a fost prezentă în Slovacia. Ei au afaceri în România.

Să aleagă în funcție de ce dorește copilul lor, de ce dorește familia. Sunt niște oameni extraordinari”, a declarat Mihai Stoichiță, conform digisport.ro.

Reclamă

Umit Akdag a marcat în România U21 – Slovacia U21 1-2

La Bratislava, gazdele au controlat prima repriză, iar fundaşul Adam Obert a deschis scorul în minutul 12, cu călcâiul, după o lovitură liberă a lui Rigo. Portarul Hindrich i-a salvat pe tricolori de la un alt gol, în minutul 21, când a intervenit excelent la Holly. Până la finalul primei reprize elevii lui Pancu nu au avut realizări în atac, iar scorul a rămas la limită doar pentru că slovacii au greşit la finalizare.

În minutul 57 a venit şi al doilea gol al meciului. Suslov l-a depăşit uşor pe Grameni şi a înscris cu un şut puternic, de la distanţă. Tricolorii au înscris la primul şut pe poartă, în minutul 61, prin Umit Akdag, după un corner al lui Rareş Ilie.

Românii nu au reuşit însă să mai pună în pericol poarta lui Belko, deşi Matei Ilie a trimis pe lângă bară, cu capul, în minutul 89, şi Slovacia s-a impus cu 2-1. Tricolorii mici au pierdut toate cele trei meciuri disputate în grupa A la Euro U21, clasându-se pe ultimul loc.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

S-au stabilit semifinalistele din Champions League. Care va fi finala?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:41

EXCLUSIVVine Victor Piţurcă alături de Gică Hagi la naţionala României. Răspunsul fostului selecţioner

19:32

Oțelul Galați – UTA Arad 1-0. Victorie importantă pentru echipa lui Stjepan Tomas

19:15

VideoGol fabulos în Al-Ahli – Johor DT! A punctat cu un șut năprasnic și a celebrat cu suporterii

19:08

LIVE VIDEOAl-Ahli – Johor DT 2-1. Machida – Al-Ittihad (21:00) se joacă azi în Liga Campionilor Asiei, pe AntenaPLAY

19:05

FC Argeș – CFR Cluj LIVE TEXT (20:30). Continuă lupta din play-off pentru un loc în cupele europene. Echipele de start

19:02

Carlos Alcaraz nu va juca la Mastersul de la Madrid! Anunțul făcut de iberic

1 Nici nu a venit bine că riscă să plece. Ce se întâmplă cu Puşcaş? Andrei Nicolescu: “Va trebui să luăm o decizie” 2 Surpriză de proporţii pregătită de Florentino Perez! Antrenorul care a câştigat trofee cu Lionel Messi, dorit de Real Madrid 3 Se pregăteşte o nouă forţă pentru Liga 1! “Nu pot accepta asta!” 4 Nicăieri ca la ei: jumătate de campionat se bate la titlu! Favorita și echipa care a investit 23 de milioane €, la retrogradare 5 Adevărul despre demiterea lui Cristiano Bergodi. Dezvăluirea lui Cristi Săpunaru: “Să iasă și să spună” 6 Verdictul specialistului după cea mai controversată fază din meciul “nebun” Bayern Munchen – Real Madrid 4-3!
Citește și