România a obţinut două victorii importante, cu acelaşi scor, 2-0, în faţa Islandei şi Liechtenstein. Graţie celor 6 puncte am intrat în cărţile pentru calificarea la turneul final din Qatar. Totuşi, mai multe voci îl critică pe Mirel Rădoi după meciul de duminică seară.
Mirel Rădoi, criticat de Gabi Balint
Mirel Rădoi a fost criticat fără menajamente de Gabi Balint. Fostul atacant al Generaţiei de Aur nu a fost deloc mulţumit de jocul arătat de tricolori cu amatorii din Liechtenstein. Repriza a doua l-a nemulţumit pe Gabi Balit. .
“Casetă tehnică e aproape la fel ca cea a Germaniei în meciul cu Liechtenstein. Tot 30 de șuturi la poartă, 7 pe poartă. Până la Armenia, avem un mare meci, care va fi foarte greu.
Nu prea ai ce concluzii să tragi din meciul ăsta. Sincer, nici mie nu mi-a plăcut, mai ales în repriza a doua. Cred că s-au menajat, cred că și Rădoi le-o fi spus să aibă grijă să nu se accidenteze. Jocul a fost static, lent, nu mi-a plăcut, sincer. Acum e și greu. La 2-0, ce să mai? Dacă era nevoie să marcăm 4 goluri, eu cred că le-am fi marcat, dar așa…”, a spus Balint, conform digisport.ro.
Ilie Dumitrescu, avertisment pentru Mirel Rădoi
În schimb, Ilie Dumitrescu a fost mulţumit de victorie, dar avertizează. Fără alte trei puncte în deplasarea cu Macedonia de joi, cele 6 puncte cu Islanda Liechtenstein au fost degeaba. “Obiectivul a fost să luăm 3 puncte, a debutat și câțiva jucători la națională. E greu să ai relații, acțiuni consistente.
E un rezultat bun, am legat două victorii, ceea ce e extrem de important, iar acum urmează testul ăsta extrem de important în economia clasamentului.
Jucăm în Macedonia cu o echipă care evoluează sub presiunea rezultatului. Macedonia, dacă noi câștigăm, iese din cursa pentru locul 2″, a spus Ilie Dumitrescu, conform sursei citate.
- Victoria cu Liechtenstein nu a fost de ajuns
- Mirel Rădoi, criticat dur de Gabi Balint
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- „Să nu așteptăm să se piardă meciul cu Turcia”. Basarab Panduru, susținere totală pentru Mircea Lucescu: „Să mergem pe mâna lui”
- Sacrificiul făcut de Mircea Lucescu pentru România: “A spus că sănătatea lui nu este importantă și că va sta pe bancă”
- Coleg din Generaţia de Aur, verdict legat de prezenţa lui Gică Hagi la naţionala României: “Lipsă de experiență”
- Răzvan Burleanu, prima reacție după decizia luată de Mircea Lucescu: „Experienţa domniei sale reprezintă un atu esenţial”
- Tibor Selymes, încântat după ce a aflat că Mircea Lucescu rămâne pe banca echipei naționale: „O veste foarte bună”
































