Fundașul central a ratat, din cauza unei accidentări, meciurile cu Islanda, Norvegia și Austria. Selecționata României le-a pierdut pe toate în decurs de șapte zile. Mirel Rădoi a lăsat de înțeles că ar putea pleca luna viitoare.
Vlad Chiricheș speră ca Mirel Rădoi să nu demisioneze
"Eu sper să nu plece, mie în prima acțiune mi-a dovedit că este un tip pozitiv cu mult entuziasm și echipa națională are nevoie de asta. Trebuie să avem mai multă încredere în calitățile noastre și să fim mai puternici mental pentru a gestiona momentele dificile.
Am fost foarte dezamăgit de accidentarea mea pentru că perioada de recuperare era de 7 zile și asta m-a facut să ratez cel mai important meci al echipei naționale. E crunt să vezi un astfel de meci la tv, știind că nu poți să ajuți cu nimic echipa.
E dureros să ratezi o calificare la un turneu final, eu îmi puneam mari speranțe în barajul ăsta și speram să mergem iar la Euro. Băieții au fost foarte afectați de înfrângerea din Islanda și asa s-a ajuns și la rezultatele din celelalte jocuri", a declarat Vlad Chiricheș pentru Ultima Fază.
Jucătorul de 30 de ani a fost titular în ultima etapă din Serie A. Echipa lui, Sassuolo, a reușit o răsturnare incredibilă de scor. În minutul 60 era condusă de Bologna cu 3-1, dar a revenit și s-a impus cu 4-3.
"A fost un meci nebun, dar crede-mă, când am văzut că mai sunt 30 de minute de joc, am avut mare încredere că putem să întoarcem rezultatul. Am devenit o echipă care nu renunță niciodată", a spus Chiricheș pentru sursa citată.
- Chiricheș a ratat meciurile naționalei din această lună
- Fundașul de 30 de ani are încredere deplină în Rădoi
- Canada - Bosnia-Herţegovina e în direct vineri, de la 22:00, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY
- SUA - Paraguay e în direct sâmbătă, de la ora 04:00, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY
- Fostul portar al naţionalei României şi-a anunţat retragerea. Anunţul FRF
- Jucătorul României care a făcut senzaţie la EURO 2024 şi-a anunţat retragerea: “Fotbalul mi-a dat totul”
- Dezastru pentru naţionala România prevestit înainte de Cupa Mondială: “O să dispărem altfel”
- Gică Popescu: “E frustrant să vezi Curaçao și Haiti la Mondial”
- Mihai Stoica, cucerit de un „tricolor”, după victoria cu Țara Galilor: „A făcut totul aproape perfect”
































