Potrivit Gazetei Sporturilor, forul continental vrea să elibereze câteva date din calendarul competiţional, astfel că la şedinţa programată pe 17 iunie, ar putea propune eliminarea meciurilor de baraj pentru Europeanul de tineret de anul viitor.
Astfel, cele mai bune 5 echipe de pe locul 2 din grupele de calificare vor merge direct la Euro. Lor li se vor adăuga câştigătoarele celor 9 grupe şi ţările gazdă, Ungaria şi Slovacia. În total vor exista 16 participante, iar Euro 2021 va fi primul turneu final de tineret în variantă extinsă.
Naţionala lui Adi Mutu, ca şi calificată la Euro
În toamnă, tricolorii mici mai au de jucat 5 meciuri din calificări, două dintre ele împotriva Maltei. Naţionala antrenată de Adi Mutu ocupă în acest moment locul al doilea în grupă, la 5 puncte în spatele Danemarcei şi are toate şansele să se menţină pe această poziţie.
De asemenea, punctajul le permite jucătorilor României U21 să spere la una dintre cele 5 poziţii vacante ce duc direct la Euro de pe locul secund. În acest moment, din celelalte grupe de calificare, doar naţionala Italiei stă mai bine.
Clasamentul locurilor 2
- 1. Italia – 10 puncte din 4 meciuri
- 2. România – 10 puncte din 5 meciuri
- 3. Franţa – 9 puncte din 4 meciuri
- 4. Austria – 9 puncte din 4 meciuri
- 5. Grecia – 7 puncte din 3 meciuri
- 6. Polonia – 7 puncte din 4 meciuri
- 7. Germania – 6 puncte din 2 meciuri
- 8. Portugalia – 6 puncte din 3 meciuri
- 9. Israel – 5 puncte din 3 meciuri
- UEFA pregăteşte schimbarea modalităţii de calificare la Euro U21
- Naţionala lui Adi Mutu ar putea fi avantajată de această decizie
- Tricolorii mici ocupă locul 2 în grupa de calificare
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Primele două nume care sar din schemă la naţională, după numirea lui Gică Hagi selecţioner. Decizia luată de “Rege”
- Gică Hagi e noul selecţioner al României! Va fi prezentat AZI (13:30). Conferinţă de presă pentru istorie
- Gică Hagi i-a spus totul lui Adrian Ilie. Ce va face după ce preia naţionala României
- Cornel Dinu nu vede cu ochi buni numirea lui Hagi pe banca naţionalei! Ce i-a spus Lucescu: “Ultima discuţie”
- E oficial! Gică Hagi va deveni selecţionerul României! Când va avea loc conferinţa de prezentare a “Regelui”

































