Închide meniul

“Nivelul a fost de Liga Campionilor”. Daniel Pancu, resemnat după sfârşitul campaniei României U21 la EURO 2025

Andrei Nicolae Publicat: 18 iunie 2025, 0:23

Comentarii
Nivelul a fost de Liga Campionilor. Daniel Pancu, resemnat după sfârşitul campaniei României U21 la EURO 2025

Daniel Pancu, în timpul unei conferinţe de presă / Antena Sport

România şi-a încheiat aventura de la EURO U21 2025 cu niciun punct, după ce a pierdut şi meciul cu Slovacia de la Bratislava. După partida disputată în faţa ţării gazdă, selecţionerul Daniel Pancu a avut un discurs extrem de dur în care a punctat minusurile din fotbalul românesc şi diferenţa de valoare pe care a sesizat-o la turneul final.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Tricolorii” mici au pierdut cu Italia (0-1), cu Spania (1-2) şi Slovacia (1-2) în grupa A de la Campionatul European.

Pancu, după meciul cu Slovacia: “Astăzi n-a fost nicio surpriză pentru mine”

După partida de la Bratislava, Daniel Pancu a vorbit despre neputinţa jucătorilor săi din ultimul meci de la EURO 2025, dar şi despre minusurile naţionalei care îşi au “rădăcinile” încă de la juniori. De asemenea, selecţionerul U21 a declarat că nivelul competiţiei a fost unul extrem de ridicat şi că nu a fost surprins de ce s-a întâmplat marţi seara.

Referitor la ritm, la intensitate, la forţa fizică nu are rost să mai intervenim. Diferenţa şi lucrurile despre care vorbesc referitoare la fotbalul românesc se văd clar la nivelul ăsta de Champions League.

Aici sunt jucători foarte mari ai Europei, eu consider că nivelul a fost de Liga Campionilor. E o experienţă pentru cei din Liga 1 de care vor avea parte doar dacă vor juca în cupele europene.

Reclamă
Reclamă

Asta e realitatea, trebuie să o acceptăm. Probleme la noi sunt altele, de la copii la juniori în special.

(n.r. Întrebat despre lipsa de atitudine a jucătorilor) Poţi să îmi spui un jucător care n-a avut atitudine? N-au putut, nu că n-au avut atitudine, revenim la problemele pe care vi le-am spus. Eu rămân la ideile mele trase de diainte după jocul cu Italia. Astăzi n-a fost nicio surpriză pentru mine.

E o problemă de duel la noi, la asta se rezumă ce vreau eu să spun. Uitaţ-vă că sunt datele, parametrii fizici, cum au dominat Italia, cum au întors Spania. Aici sunt problemele. Până nu se rezolvă problemele de intensitate, degeaba sperăm. Ne vom califica la turneele finale, dar aici e diferenţa.

Reclamă

Goluri puteam să marcăm mai multe. Puteam chiar să jucăm cu calificarea pe masă dacă aveam măcar un punct“, a spus Pancu, potrivit sport.ro.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Care e cel mai bun jucător al momentului la FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:09
Gigi Becali l-a făcut praf pe Coelho. De ce crede că Mirel Rădoi era mai bun: “Mi-era teamă”
23:05
EXCLUSIVGică Popescu: “FCSB se bate la campionat”. De ce crede “Baciul” că roş-albaştrii vor avea un avantaj în play-off
22:00
EXCLUSIV“Avem şanse mari să îndeplinim minunea” Daniel Pancu a spus cum o poate duce pe CFR Cluj în play-off!
21:34
Jucătorul-surpriză cu care Gigi Becali vrea să dea lovitura în 2026: “Îmi place cel mai mult dintre toţi”
21:21
Gata! Varga confirmă: “Louis Munteanu este foarte aproape să plece”. Cu ce club bate palma
21:09
VideoJurnal Antena Sport | Marius Urzică vrea să fie campion şi la Power Couple
1 Pensia uriaşă pe care o primește Nadia Comăneci de la statul român. Îi bate pe Ţiriac şi Ilie Năstase 2 FotoCe a făcut Anthony Joshua înainte de accidentul teribil în care a fost rănit, iar alte două persoane au murit! 3 A jucat în Liga Campionilor, acum semnează în Liga 1. Prima mutare făcută de Oțelul Galaţi 4 VIDEO & FOTOPrimele imagini cu Anthony Joshua după accidentul în care a fost implicat. Starea boxerului 5 Pleacă de la Universitatea Craiova! “Bombă” la clubul din Bănie la final de 2025 6 Denis Drăguș și-a dat acordul! Revenire spectaculoasă pentru fotbalistul român
Citește și