Închide meniul

“Nu ne vom califica!” Ciprian Marica, reacție dură ce România și-a aflat adversarele din UEFA Nations League. Avertisment pentru viitorul selecționer

Alexandru Ivan Publicat: 16 decembrie 2021, 21:34

Comentarii
Nu ne vom califica! Ciprian Marica, reacție dură ce România și-a aflat adversarele din UEFA Nations League. Avertisment pentru viitorul selecționer

Mediafax Foto / Alexandru Dobre via Hepta

Deși multă lume a spus că grupa României din Nations League este ușoară, Ciprian Marica e de altă părere. Fostul atacant al echipei naționale nu mai crede că tricolorii sunt în stare să obțină rezultate mari. Marica a avertizat că România nu este favorita în grupei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ciprian Marica, reacție dură după ce România și-a aflat adversarele din UEFA Nations League

Ciprian Marica a avut un mesaj și pentru viiorul selecționer al României. Fostul fotbalist crede că adversarii din Nations League îi vor descuraja pe candidați să accepte oferta de la FRF.

“Nu mai putem să considerăm că am picat cu adversari accesibili nici pe Bosnia, nici pe Finlanda, nici măcar cu Muntenegru. Nu sunt adversari cu care să spui că ai câștigat meciul dinainte. Nu este o grupă ușoară. Nu ne vom califica sau nu ne va fi ușor să ne calificăm. Orice antrenor vine, chiar dacă a așteptat să vadă grupa, nu va avea o decizie ușoară”, a spus Ciprian Marica, potrivit sport.ro.

UEFA va comunica vineri programul grupei României. Având în vedere organizarea CM 2022 la finalul anului viitor, ediţia Ligii Naţiunilor se va comprima astfel încât partidele vor avea loc în doar două luni, iunie şi septembrie 2022! Practic, 4 din cele 6 meciuri ale grupei vor avea loc în iunie!

Totul despre adversarii României din Nations League

Bosnia-Herţegovina. Bosniacii au terminat în grupa spre Mondial doar pe 4 şi doar deasupra Kazahstanului, sub Franţa, Ucraina şi Finlanda, deşi o vreme cel puţin locul de baraj a părut la îndemână, mai ales după remiza din deplasare cu francezii! Eşecurile de pe teren propriu cu Finlanda şi Ucraina au anulat însă orice vis după ce, în prealabil, un 2-2 acasă cu Kazahstan pusese sub semnul întrebării deja şansele la un parcurs mai lung spre Mondialul din Qatar.

Reclamă
Reclamă

Finlanda. Finlandezii au ratat la limită continuarea drumului spre CM 2022, terminând la un punct de locul de baraj ocupat de Ucraina în grupa câştigată de Franţa. Ar fi fost o continuare incredibilă pentru naţionala prezentă şi la EURO 2020. Înfrângerea de pe teren propriu, 1-2 cu Ucraina, a contat major pentru deznodământul preliminariilor, dar altiminteri Finlanda a remizat la Kiev, a bătut în Bosnia-Herţegovina şi a luat 6 puncte cu Kazahstan.

Muntenegru. O altă formaţie cu care ne-am tot întâlnit recent, atât în preliminariile CM 2018, cât şi în Liga Naţiunilor. Muntenegru a încheiat ultima campanie peste Letonia şi Gibraltar, sub Olanda, Turcia şi Norvegia, cumva previzibil. Cele mai bune rezultate au fost două remize, un 2-2 acasă cu batavii şi un 2-2 la Istanbul. La polul opus ar fi 0-0 pe teren propriu cu Letonia.

Componența grupelor Nations League 2022-2023

Divizia A

Grupa 1: Franţa, Danemarca, Croaţia, Austria

Reclamă

Grupa 2: Spania, Portugalia, Elveţia, Cehia

Grupa 3: Italia, Germania, Anglia, Ungaria

Grupa 4: Belgia, Ţările de Jos, Polonia, Ţara Galilor

Divizia B

Grupa 1: Ucraina, Scoţia, Irlanda, Armenia

Grupa 2: Islanda, Rusia, Israel, Albania

Grupa 3: Bosnia-Herţegovina, Finlanda, România, Muntenegru

Grupa 4: Suedia, Norvegia, Serbia, Slovenia

Divizia C

Grupa 1: Turcia, Luxemburg, Lituania, Insulele Feroe

Grupa 2: Irlanda de Nord, Grecia, Kosovo, Cipru/Estonia

Grupa 3: Slovacia, Belarus, Azerbaidjan, Kazahstan/Moldova

Grupa 4: Bulgaria, Macedonia de Nord, Georgia, Gibraltar

Divizia D

Grupa 1: Liechtenstein, Kazahstan/Moldova, Andorra, Letonia

Grupa 2: Malta, Cipru/Estonia, San Marino

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:42 14 dec.
PAOK Salonic, înfrângere în Grecia! Echipa lui Răzvan Lucescu a fost învinsă de Atromitos
23:25 14 dec.
Daniel Niculae, reacție după debutul lui Dorinel Munteanu la Hermannstadt: „Sunt supărat”
23:21 14 dec.
Dorinel Munteanu, mesaj dur după Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-2: “Nu e un avertisment! Trebuie să înțeleagă”
22:51 14 dec.
Filipe Coelho surprinde după victoria cu Hermannstadt: „Nu a fost cea mai bună seară a noastră”
22:46 14 dec.
Primul lucru remarcat de Cristi Chivu, după ce Inter a urcat pe primul loc în Serie A: “Cu asta vreau să încep”
22:39 14 dec.
Ștefan Baiaram, obiectiv măreț după Hermannstadt – Craiova 0-2: „După mă pot gândi și la alte lucruri”
1 Conducerea Rapidului s-a decis! Asalt pentru fotbalistul de la Oțelul. Gălățenii solicită o sumă uriașă 2 Clubul uriaş care îl transferă pe Louis Munteanu de la CFR Cluj. Suma uriaşă anunţată! “Se poate face” 3 Control antidoping imediat după Rapid – Oțelul 0-2. Opt jucători, chemați la teste 4 Bogdan Racoviţan a semnat! Contractul e valabil până în 2028 5 Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB a făcut anunţul după Rapid – Oţelul 0-2: “Vreau să lupt pentru trofee” 6 Rapid pregătește mutarea iernii în Liga 1! Giuleștenii vor să-i strice planurile lui Gigi Becali
Citește și