Închide meniul

O nouă lovitură pentru Mircea Lucescu înaintea preliminariilor World Cup 2026! Un titular al naționalei e OUT: „Ruptură musculară!”

Alex Ioniță Publicat: 13 februarie 2025, 8:39

O nouă lovitură pentru Mircea Lucescu înaintea preliminariilor World Cup 2026! Un titular al naționalei e OUT: Ruptură musculară!”

Mircea Lucescu este selecționerul echipei naționale / Profimedia

Mircea Lucescu a primit o nouă lovitură, înainte de debutul României în preliminariile World Cup 2026. Selecționerul echipei naționale se confruntă cu probleme de lot înainte de partida cu Bosnia și Herțegovina, prima din cadrul campaniei de calificare

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Concret, Mircea Lucescu a primit o veste proastă din Italia. Valentin Mihăilă a primit un verdict dur după accidentarea din Parma – Lecce, meci jucat pe 31 ianuarie. Atunci, românul nu a mai continuat partida și a cerut să fie scos de pe teren.

Lovitura primită de Mircea Lucescu înaintea preliminariilor World Cup 2026

Potrivit informațiilor oferite de gsp.ro, estimările inițiale nu erau grave, în cazul lui Valentin Mihăilă. Totuși, după un RMN efectuat de jucătorul de la Parma, medicii au constatat că problemele acestuia sunt serioase.

Concret, românul a suferit o ruptură musculară. Astfel, acesta este OUT pentru următoarele două luni, ceea ce înseamnă că va fi apt de joc abia în luna aprilie.

După auzul acestei vești, Mircea Lucescu a oferit o primă reacție. Selecționerul nu se va putea baza nici pe Darius Olaru și Radu Drăgușin, în prima parte a campaniei de calificare.

Reclamă
Reclamă

“Preocupările mele în această perioadă sunt legate de accidentările băieților. Astăzi am aflat că și Mihăilă a făcut ruptură musculară, așa că sunt deja trei jucători cu probleme, după Olaru și Drăgușin. De aceea, dorința numărul unu e să ajungem la primul meci cu cât mai mulți jucători sănătoși”, a spus “Il Luce”, conform sursei citate.

România se va duela cu Bosnia în primul meci al campaniei de calificare la World Cup 2026, turneu final care va fi transmis în exclusivitate în Universul Antena. Duelul “tricolorilor” se va juca pe data de 21 martie, de la ora 21:45.

Mircea Lucescu i-a găsit înlocuitor lui Radu Drăguşin!

Radu Drăguşin s-a accidentat grav în meciul Tottenham – Elfsborg, ultima etapă din grupa principală Europa League. Fundaşul român a suferit o ruptură a ligamentelor încrucişate şi a primit un verdict dur: va rata tot restul sezonului.

Reclamă

Vestea este o lovitură atât pentru Ange Postecoglou, antrenorul lui Tottenham, care a avut mari bătăi de cap cu accidentările în acest sezon, dar şi pentru Mircea Lucescu, cu mai puţin de două luni înainte de debutul României în preliminariile World Cup 2026. Turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic va fi transmis în Universul Antena.

Mai mulţi jucători i-au atras atenţia lui Mircea Lucescu, iar acum vor avea şansa să confirme, după accidentarea suferită de Radu Drăguşin. Dacă Paşcanu a mai fost convocat la echipa naţională, Matei Ilie, tânărul de 22 de ani de la CFR Cluj, are şanse foarte mari să facă pasul la naţionala de seniori:

„Da, sunt jucători, lotul naționalei nu a stat în doi fundași centrali. Din campionat a fost convocat Pașcanu, ar fi fost convocat și Matei Ilie dacă nu era prins cu naționala de tineret.

Până la urmă, suntem îngrijorați de starea lui Radu, dar cei care se ocupă de destinele tehnice o să găsească o soluție. Cu siguranță că sunt jucători, dar e greu să înlocuiești un fotbalist care joacă în top 5 campionate din Europa”, a declarat Andrei Vochin, la digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va lua Xabi Alonso titlul în La Liga, în primul său sezon ca antrenor al lui Real Madrid?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:31 30 mai

PSG – Inter LIVE TEXT (22:00), în finala Champions League. Istvan Kovacs va conduce ultimul act de la Munchen

23:12 30 mai

VideoJurnal Antena Sport | Andreea Ogrăzeanu, dublă campioană europeană, prinde viteză către Los Angeles

23:02 30 mai

Marius Lăcătuş, verdict despre transferul lui Denis Alibec la FCSB. Ce a spus despre concurenţa cu Daniel Bîrligea

23:00 30 mai

UPDATECostel Gâlcă, în negocieri cu Rapid. Ce clauză de reziliere îi cere lui Dan Şucu pentru a semna cu giuleştenii

22:41 30 mai

Moment tensionat la Roland Garros. Holger Rune a cerut evacuarea unui fan nervos

22:36 30 mai

Hermannstadt, răspuns final pentru Dinamo în privinţa transferului lui Ianis Stoica. Preţul stabilit de sibieni

1 VIDEOPiloţii McLaren, cei mai rapizi în primele antrenamente din Marele Premiu al Spaniei. Cursa e duminică, pe Antena 1 (16:00) 2 De ce a semnat Denis Alibec cu FCSB. Mărturia fotbalistului: “Două lucruri mai am de făcut în viaţă” 3 Atanas Trică a semnat cu U Cluj! Nepotul lui Ilie Balaj, opţiune U21 a “şepcilor roşii” 4 Dennis Politic, mesaj pentru Gigi Becali! Verdictul jucătorului în privinţa transferului la FCSB 5 Denis Alibec a semnat cu FCSB 6 Primul club din Liga 1 care l-a refuzat pe Jordan Gele, după anunţul plecării de la FCSB: “Nu ne interesează”
Citește și