"Oamenii au aşteptări mai mari!" Selecţionerul Mirel Rădoi vorbeşte despre presiunea de la naţională şi cel mai dificil adversar al tricolorilor

Gal Dorin Publicat: 30 august 2020, 13:54

Comentarii
"Oamenii au aşteptări mai mari!" Selecţionerul Mirel Rădoi vorbeşte despre presiunea de la naţională şi cel mai dificil adversar al tricolorilor

Mirel Rădoi în timpul unei conferinţe de presă

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Înainte celor două dueluri cu Irlanda de Nord şi Austria, selecţionerul a vorbit despre problemele de lot pentru dubla manşă şi despre cel mai puternic adversar din Nations League.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mirel Rădoi : "Oamenii au aşteptări mai mari dacă luăm cel mai buni jucători"

Rădoi a declarat că este normal că oamenii să aibă aşteptări mari de la echipă din moment ce selecţionata naţională strânge cei mai buni jucători ai ţării.

"Echipa naţională ia cei mai buni jucători de la echipele de club şi e normal ca şi echivalarea să fie diferită". (…)

"Oamenii au aşteptări mai mari dacă noi luăm cei mai buni jucători români, atât din fotbalul intern, cât şi din străinătate", a declarat selecţionerul.

"E clar că avem anumite probleme, dar asta nu vine din lipsa jucătorilor pe anumite poturi, ci din lipsa continuităţii. 

Reclamă
Reclamă

Mi-as fi dorit să joace mai mult unii dintre ei, cum ar fi fundaşii laterali. În această perioadă am avut mari probleme la postul de fundaş dreapta, s-au accidentat Chipciu, Cristi Manea.

Am apelat la Burcă pentru că, deşi este fundaş central, a făcut o figură frumoasă ca fundaş dreapta la CFR Cluj. Apoi, Hanca, un jucător cu o inteligenţă destul de ridicată şi care se poate adapta uşor la planul nostru de joc", a mai precizat Rădoi.

Mirel Rădoi vede Austria drept cel mai dificil adversar

"Eu cred că Austria este cea mai bună echipă. Din toat adversarele, am încercat să facem o analiză şi ne-a reieşit că şi pe analiza video, şi statistic, Austria este o echipă completă.

Reclamă

Între organizarea ofensivă şi defensivă este un echilibru, de aceea cred că este principala favorită la câştigarea grupei", a declarat selecţionerul în cadrul unei conferinţe de presă susţinută la sediul FRF.

România – Irlanda de Nord se joacă vineri, 4 septembrie, de la 21:45, în format LiveText pe antenasport.ro

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va fi surpriza neplăcută a Cupei Mondiale?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:08

O echipă de play-off se desparte de unul dintre cei mai importanți jucători. Salariul pe care îl va încasa

17:02

Starul care a impresionat la Cupa Mondială ar putea deveni coleg cu Radu Drăguşin la Tottenham

17:00

Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic

16:41

Au făcut-o din nou! Ce s-a întâmplat după partida 1.000 de la Cupa Mondială, arbitrată de Istvan Kovacs

16:29

Ei sunt fotbaliștii care l-au “vrăjit” pe Gigi Becali: “Când au mingea la picior, îmi place să mă uit la ei”

16:24

Leo Messi, negocieri pentru revenirea în tricoul Barcelonei! Totul s-ar putea petrece după Cupa Mondială

1 Moment controversat în startul meciului istoric arbitrat de Istvan Kovacs la Mondial. Japonia a cerut penalty 2 Scandal uriaș la Cupa Mondială! Algeria a făcut plângere la FIFA din cauza lui Lionel Messi 3 Cele mai dure reacții, după debutul lui Istvan Kovacs la Cupa Mondială: „Concediați-l” 4 Primul 10 de la Cupa Mondială! Cea mai mare notă de la turneul final după o prestație istorică 5 Suma cu care s-a ales Istvan Kovacs după ce a arbitrat meciul 1.000 din istoria Cupei Mondiale 6 Răsturnare de situație. Ce se întâmplă, de fapt, cu Denis Drăguș. Gigi Becali l-a anunţat ca şi transferat la FCSB
Citește și