Pe timp de pandemie, cluburile au primit acceptul FIFA de a le refuza jucătorilor convocările. Este vorba de cazurile în care, la revenire, fotbaliștii trebuie să intre în carantină cel puțin cinci zile.
Alexandru Mitriță, revenire cu emoţii la naţionala României
Directorul sportiv de la New York City a dezvăluit că a fost convins cu greu să îl lase pe Alexandru Mitriță să se alăture echipei naționale. Românul l-a înduplecat abia după ce a transmis că are de rezolvat și probleme personale.
"Momentul acestei 'ferestre' FIFA, dată fiind pandemia de Covid-19, este incredibil de greu de gestionat. Știm cât de important este pentru jucătorii noștri să își reprezinte țările și a fost greu de luat aceste decizii.
Credem că este în interesul sănătății și siguranței jucătorilor să evităm călătoriile internaționale n acest moment și să respectăm protocoalele stricte din MLS. Lui Mitriță i s-a permis să călătorească deoarece avea circumstanțe unice, trebuia să ajungă să își rezolve și niște probleme personale", a declarat David Lee, citat de Front Row Soccer.
Mitriță tocmai a înscris o dublă spectaculoasă în poarta echipei patronată de David Beckham, Inter Miami. Performanța i-a adus un loc în echipa etapei.
Românul de 25 de ani va rata cel puțin următoarele trei meciuri ale lui New York City. La revenirea în Statele Unite riscă să fie băgat în carantină 14 zile și să nu mai joace în nicio partidă din această lună.
- Mitriţă revine după aproape un an la echipa naţională
- Atacantul de 25 de ani este în mare formă
- Islanda - România, joi, ora 21:45, LIVE TEXT pe AS.ro
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- „Bătrânul Leu” care a venit de pe plajă, a învins România în 1990 și a intrat în istoria Cupei Mondiale
- “Cred în varianta cu Gică Hagi selecționer al României”. “Regele”, aşteptat să preia naţionala de la Mircea Lucescu
- Decizia luată de Mircea Lucescu în cazul lui Nicolae Stanciu după ce s-a transferat în China: “Am vorbit”
- Edi Iordănescu a dezvăluit cum poate câştiga România în Turcia: “Trebuie speculat la maximum!”
- Care este starea de sănătate a lui Mircea Lucescu. Selecționerul s-a externat

































