Închide meniul

Premierul Norvegiei a reacţionat, după ce naţionala nordică nu a putut face deplasarea la Bucureşti pentru meciul cu România

Antena Sport Publicat: 16 noiembrie 2020, 19:04

Comentarii
Premierul Norvegiei a reacţionat, după ce naţionala nordică nu a putut face deplasarea la Bucureşti pentru meciul cu România

Erna Solberg este premierul Norvegiei

Din cauza unui singur caz de coronavirus, naţionala Norvegiei nu a putut să facă deplasarea la Bucureşti. Cel mai probabil, România va câştiga meciul la "masa verde". Premierul Norvegiei, Erna Solberg, a venit cu explicaţii suplimentare.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Dacă nu am fi făcut asta, am fi fost mult mai puțin stricți cu fotbalul decât suntem cu norvegienii în general. Trebuie să ținem cont că luăm masuri mai stricte decât alte țări.

În alte locuri, contacții apropiați ai oamenilor infectați nu sunt carantinați, dar asta înseamnă că infecția se poate răspândi mai rapid. Din acest motiv, noi avem măsuri stricte. Multe țări din jurul nostru nu iau măsurile noastre, dar din acest motiv rata de infecție din Norvegia e mai mică", a spus Erna Solberg, pentru NTB, citată de Spotmedia.

Reacţia UEFA, după ce România – Norvegia a fost anulat

România – Norvegia a fost anulat, după ce jucătorii din naţionala nordică nu au fost lăsaţi să iasă din ţară de autorităţile de la Oslo. Înaintea partidei cu România, în lotul norvegienilor a apărut un caz de coronavirus.

UEFA, noi precizări după ce România – Norvegia a fost anulat

Reclamă
Reclamă

După ce a informat Federaţia că partida a fost anulată, UEFA a venit cu noi precizări cu privire la ce ar putea urma. Cel mai probabil, România va câștiga meciul la "masa verde".

"Dacă partida nu poate fi reprogramată, UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body va lua o decizie. Federația care este responsabilă pentru nedisputarea partidei sau pentru imposibilitatea disputării acesteia până la finalul ei va fi declarată ca pierzătoare prin forfait de către UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body. Dacă se ajunge la concluzia că ambele echipe sunt responsabile sau niciuna dintre ele nu este responsabilă pentru nedisputarea partidei sau imposibilitatea disputării acesteia până la finalul ei, nu poate fi declarat forfait. Dacă meciul nu poate fi declarat forfait, rezultatul partidei va fi decis prin tragere la sorți (1-0, 0-1 sau 0-0) de către administrația UEFA”, se mai arată pe site-ul frf.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine a fost omul meciului în România - Austria 1-0?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:01
Neluțu Varga pune la cale o revenire spectaculoasă la CFR. Pe cine vrea să aducă președinte în locul lui Balaj
9:25
Leo Messi a doborât un nou record! Borna atinsă de superstar după ultimul meci de la națională
9:00
Jaqueline Cristian, calificare spectaculoasă în sferturi la Osaka. Românca a revenit după 0-6 în primul set
8:42
Reacția halucinantă a lui Gigi Becali când a aflat de accidentarea lui Valentin Crețu: “Eh, nu are nimic”
8:23
Cosmin Olăroiu, la pământ după ce a ratat calificarea la Mondial: “Prea multe greșeli”. Adversara EAU de la baraj
23:42 14 oct.
Portugalia – Ungaria 2-2, în preliminariile World Cup 2026. Victorii pentru Anglia, Spania și Turcia. Rezultatele serii
1 Qatar – Emiratele Arabe Unite 2-1. Olăroiu, pas greşit: “O mare dezamăgire!” Ce şanse mai sunt pentru World Cup 2026 2 Mircea Lucescu, dat pe spate de un tricolor la meciul cu Austria: “Extraordinar! Parcă era noul Cămătaru” 3 Mircea Lucescu i-a cerut scuze unui jucător după România – Austria: “O fac public” 4 “Să zică direct că nu e nevoie de mine!” Răzvan Marin a răbufnit la criticile lui Mircea Lucescu 5 Veste proastă pentru Zeljko Kopic! Alexandru Musi, scos pe targă după 28 de minute în meciul cu Cipru U21 6 Cristiano Ronaldo, lider absolut în istoria preliminariilor pentru Cupa Mondială! Un nou record la 40 de ani
Citește și