Prima fază controversată în Germania – România! Penalty anulat de VAR pentru nemţi, după un duel între Burcă şi Timo Werner

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 8.10.2021, 22:11
Actualizat: 8.10.2021, 22:11

Germania - România a oferit prima fază controversată a meciului în minutul 5, atunci când arbitrul Cunayt Cakir a dictat penalty după un duel între Andrei Burcă şi Timo Werner.

Penalty anulat de Cakir pentru nemţi, cu ajutorul VAR

Captură Pro TV

Iniţial, turcul Cakir a dictat penalty. Cei din camera VAR i-au transmis că trebuie să revadă fază. După ce a consultat imaginile video, arbitrul din Turcia a decis că nu trebuie să acorde lovitură de pedeapsă, iar scorul a rămas 0-0. În minutul 10, România a dat lovitura la Hamburg. Starul de la Rangers a avut o acţiune fabuloasă, l-a umilit pe Rudiger şi l-a executat pe Andre ter Stegen.

Cine este Cuneyt Cakir, cel care arbitrează Germania – România

Cuneyt Cakir a arbitrat trei partide europene în acest sezon și două din campionatul Turciei. El s-a aflat la centru inclusiv în meciul Young Boys – CFR Cluj 3-1, din turul 3 preliminar Champions League.

Cakir a arbitrat și meciul AC Milan – Atletico Madrid 1-2, în a doua etapă a grupelor UEFA Champions League. Turcul i-a lăsat pe milanezi în 10 oameni încă din minutul 29 și a acordat un penalty pentru oaspeți în minutul 7 al prelungirilor, care a fost ulterior transformat de Luis Suarez.

Imediat după meci, Cakir a fost pus la zid de presa din Italia, fiind acuzat că le-a „furat” meciul celor de la AC Milan. În Champions League, el a arbitrat inclusiv o finală, Barcelona – Juventus 3-1, în 2015.

Cuneyt Cakir arbitrează din 1994 și în 2006 a intrat pe lista FIFA.

Programul naționalei României

România mai are de disputat patru meciuri în preliminariile pentru Mondialul din 2022, care va avea loc în Qatar.

Înaintea ultimelor patru meciuri din grupă, România se află pe locul trei în grupă, cu 10 puncte, din 6 etape. Primul loc este ocupat de Germania, cu 15 puncte, iar pe poziția secundă se află Armenia, cu 11 puncte.

FIFA a stabilit tragerea la sorți a play-off-ului CM 2022!
Echipa naţională • 21 oct., 17:06
FIFA a stabilit data pentru tragerea la sorți a play-off-ului pentru CM 2022! Care sunt posibilii adversari ai României
Laurențiu Reghecampf
Echipa naţională • 19 oct., 10:41
“Sunt antrenori care pot fi aduși fără a plăti această clauză!” Motivul pentru care Laurențiu Reghecampf nu ia în calcul să devină selecționer: „Se face mult tam-tam!”
Antrenorul dispus să vină în locul lui Rădoi la echipa națională
Echipa naţională • 18 oct., 14:38
Soluție surpriză pentru FRF! Antrenorul dispus să-l înlocuiască pe Mirel Rădoi. „Echipa națională nu se refuză!”

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Culiță Sterp, întâlnire emoționantă cu tatăl său. Bărbatul și-a părăsit familia când copiii săi erau mici:
23:34 „Mi-a intrat puţin glonţul”. Mihai Iosif, spumos după Dinamo – Rapid. Ce spune despre problemele lui Răuţă 23:33 Dinamo – Rapid 1-1 | „N-au fost cântăriți niciodată!” Mircea Rednic, dezvăluiri halucinante. „Câinii”, ca în ligile de amatori. „Au avut și 7 kg în plus!” 23:32 Negumereanu își distruge adversarul din UFC! Victorie prin TKO în mai puțin de 2 minute 23:24 Dinamo – Rapid 1-1 | Scandal la finalul derby-ului. Cristi Săpunaru, în conflict cu fanii celor din Ştefan cel Mare. Fundaşul a sărit la bătaie 23:11 Dinamo – Rapid 1-1 | „Ne încurcăm cu echipele mici!” Rapidiștii, supărați că n-au dat de pământ cu echipa lui Rednic. „Nu am jucat nimic!” 23:10 Dinamo – Rapid | „Trebuie să ne ridicăm”. Deian Sorescu, dezamăgit după Derby. Ce le-a transmis fanilor după noile restricţii 22:47 Dinamo – Rapid | „E greu să rezişti 30 de minute în apărare”. Gabriel Torje, supărat după derby. Ce i-a spus Mircea Rednic la finalul meciului 22:25 Dinamo – Rapid 1-1. Super-goluri în derby-ul etapei! „Câinii” sunt blestemați. 10 etape la rând fără victorie pentru dinamoviști 22:10 Dinamo – Rapid | Gabi Torje, gol de poveste în derby! Execuție fabuloasă a căpitanului „câinilor” 22:07 VIDEO Benny Adegbuyi, făcut KO în runda a doua! Meci de coșmar pentru luptătorul român
Simona Halep – Maria Sakkari 4-6, 4-6 | Simona, eliminată în sferturile de finală de la Kremlin Cup! Sportiva noastră a luptat eroic în setul secund